Rozsdamentes évtizedek karbantartás nélkül (x)

Agro Napló
A horgany (cink) természeti környezetünk része, annak fontos alkotóeleme. A kőzetek, vizeink, a növények, az állatvilág, sőt az ember szervezete is tartalmazza a cinket – mint nyomelemet – ezért mindennapjaink számára létfontosságú. A vas-és acéltárgyak folyékony horganyban történő bevonását világban ipari technológiaként kb. másfélszáz éve alkalmazzák.

Hazánkban a múlt század 70'-es éveitől tömegesen készültek tűzihorganyzott kivitelű állattartó épületek, karámok, baromfi ketrecek, terménytárolók, gépszínek, kerítések, kapuk, silók és egyéb szerkezetek, melyek legnagyobb része ma is kitűnően szolgálja a mezőgazdaságot (1. kép).



1. kép: Tűzihorganyzott kivitelű terménytároló épület a 1970-es évekből (DV 6xM)

A horganybevonat nemcsak a korrózióval szemben véd, hanem egyúttal kitűnő befektetés is, mert évtizedekre biztosítja az acélszerkezet teljes, felújítást egyáltalán nem igénylő korrózióvédelmét. Ugyanakkor kockázatmentes, mert a tűzihorganyzás szigorúan szabályozott technológiával, üzemi körülmények között történik, mely garantálja a bevonat elvárt minőségét (2. kép). Fontos még tudni, hogy kifejezetten acélszerkezeti tűzihorganyzásról van szó (EN ISO 1461), mely nem tévesztendő össze sem a galvanizálással, sem pedig a horganyzott lemezből hajlított termékekkel, melyek bevonata legtöbbször jóval vékonyabb, ezért védőértékük sokkal csekélyebb.

2. kép: Öntözőcsövek tűzihorganyzása (NAGÉV CINK KFT)

Acélszerkezetek tűzihorganyzása a NAGÉV CINK KFT-nél

A NAGÉV CINK KFT rendelkezik Magyarország legnagyobb térfogatú tűzihorganyzó kádjával. Legújabb generációs technológiája, számítógéppel vezérelt berendezései csúcstechnikát képviselnek. A maximális bevonható termékméret 15 x 1,8 x 3 m, legnagyobb tömeg 8 tonna/darab. Ezzel a nagy épületszerkezetektől a kisméretű kapcsolóelemekig egyaránt képes nemzetközi szabványoknak megfelelő minőségű tűzihorganyzásra. A vállalat centrális elhelyezkedése (M5 autópálya mellett, Budapesttől 30 km-re az ócsai leágazásnál) könnyű megközelíthetőséget tesz lehetővé. Kelet-Magyarországon társvállalata a NAGÉV KFT tűzihorganyzója áll a megrendelők rendelkezésére, ahol 7,2 x 2,5 x 1,05 m méretű darabok egy lépésben történő bevonása is lehetséges (3. kép).

3 kép: A NAGÉV CINK KFT (Ócsa) és NAGÉV KFT (Tiszacsege) tűzihorganyzók elhelyezkedése

Az acélszerkezeteket nemcsak kívül, hanem belül is védi

A tűzihorganyzás olyan eljárás, melynél minden darab teljes felületét, tehát a zártszelvényekből gyártott, csőszerű elemeket és tartályokat belül is le kell horganyozni, ezért az acélszerkezet egésze egyenértékű védelmet kap (4. kép). Ez különösen fontos lehet nedvességgel érintkező szerkezetek esetében, például istállókban, növényházakban, mert a legtöbb festési eljárással szemben, a tűzihorganyzásánál nem áll fenn a belülről kiinduló rozsdásodás veszélye. Ahhoz, hogy a belső felületeket tökéletesen be lehessen vonni, a szerkezetek tervezésénél és gyártásánál el kell készíteni a szükséges technológiai nyílásokat, melyek kialakításában a NAGÉV CINK KFT és a NAGÉV KONTAKT KFT szakemberei a megrendelők rendelkezésre állnak (kontakt@nagev.hu, www.nagev.hu).

4. kép: A tűzihorganyzás kívül-belül egyformán védi az acélszerkezetet

Könnyen tisztítható, higiénikus fémfelületek

A frissen tűzihorganyzott felületeken – a környezettől függően - 5-30 napon belül kialakul egy természetes védőréteg, az ún. cinkpatina, amely nehezen oldható és masszívan védi a bevonatot a környezeti hatásoktól. Ezt követően a horganyzott felület már igény szerinti gyakorisággal, tiszta, bő vízzel egyszerűen lemosható, könnyen tisztántartható (5. kép), a kompakt fémbevonat évtizedekig ellenáll a szokásos környezeti hatásoknak. Amennyiben a horganyzott felület erősen szennyezett anyaggal, pl. trágyalével, nedves növényi maradványokkal érintkezik, tisztavizes lemosással tisztántartható. Ha a horganyréteget tartósan agresszívebb hatások érik, és rendszeres tisztításra nincs lehetőség - például az állati trágyával érintkező felületeknél - a padlószint alatti részen kb. 50-100 mm-ig, és felette kb. 300-600 mm-ig vastag, tömör, megfelelő festék, vagy műanyag bevonatot kell felvinni (6. kép).

5. kép: A tömör fémbevonat vízzel lemosható

6. kép: Oszloptő védelme

Alkalmazása kültéren, de párás belső terekben egyaránt sikeres

A tűzihorgany bevonat legfelső rétege legtöbbször tiszta horgany, alatta viszont nagykeménységű horgany-vas ötvözet van, mely kémiailag kötődik a vasfelületre. Ennek megfelelően a védelem kitűnően ütés és kopásálló, ezért jól tűri koptató hatásokat és ütéseket. Nem véletlenül használják gabonatárolók, silók felületvédelménél (7. kép).

7. kép: Gabonasiló tartály tűzihorganyzott kivitelben

Fontos azt is tudni, hogy a horganyréteg nedves körülmények között – amennyiben savas, vagy erősen lúgos hatás nem éri – ugyancsak kitűnően védi az acélszerkezetet, ezért növényházak meghatározó védelmi eljárása (8. kép). A párás, rendszeresen nedvesség hatása alá kerülő horganyréteg felületén kialakuló cinkpatina semleges kémhatású vízben nagyon nehezen oldódik, ezért ilyen körülmények között is jól védi az épületszerkezetet.

8. kép: Üvegház acélszerkezet tűzihorganyzott kivitelben

Épületekhez, állattartó berendezésekhez kifejezetten ajánlott

Ez a védőréteg kopásálló, tömör és nagyon strapabíró, melyeket sok évtizedes referenciák igazolnak. Az állatok testének koptató hatása komoly igénybevételt jelent a fémfelületnek. A tűzihorganyzással kialakított bevonat szerkezete olyan, hogy a legfelső tiszta horganyfázis alatt levő horgany-vas ötvözetréteg keménysége még az acél keménységét is meghaladja, ezért is alkalmazzák előszeretettel állattartó berendezéseknél (9. kép).

9. kép: Állattartó berendezés tűzihorganyzott kivitelben

Nyitott épületek esetében még kedvezőbbek a feltételek a horganyzott szerkezetek alkalmazásához, ahol a NAGÉV vállalatok számos referenciával rendelkeznek. Istállók (10. kép), gépszínek évtizedek óta klasszikus alkalmazási területek. A robusztus fémbevonat tartós, hosszú évtizedekre karbantartásmentes megoldást jelent.

10. kép: Állattartó berendezés tűzihorganyzott kivitelben

Kerítések, kapuk és szinte minden horganyozható, amit a vasrozsda megtámadhat

Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb légköri igénybevételnél kifejezetten ajánlott a tűzihorgany bevonatok alkalmazása. Klasszikus példák a kerítések és kapuk, melyeknél tökéletesen megfelelő és esztétikus látványt nyújt egy szépen kivitelezett fémbevonat (11. kép). Amennyiben különleges igények vetődnek fel a kerítések, kapuk színére vonatkozóan, duplex védelem (horganyzás+festés, vagy porszórás) alkalmazásával még tovább növelhető a védelem élettartama.

11. kép: Kapu, kerítés tűzihorganyozva

A korábban felsorolt acélszerkezeteken kívül szinte minden bevonható, ami vasból, vagy szerkezeti acélból van. Arra viszont érdemes figyelni, hogy egy-egy acélszerkezetet célszerű kifejezetten tűzihorganyzáshoz ajánlott acélminőségből gyártatni, mert ebben az esetben a védőréteg a lehető leggazdaságosabb és csillogóan fényes lesz (12. kép).

12. kép: Tűzihorganyzott tartály

A NAGÉV vállalatok kedvező horganyzási árat kínálnak

A NAGÉV vállalatok nagy mennyiségben végeznek tűzihorganyzást vállalkozások, de magánszemélyek számára is. A bérhorganyzás ára versenyképes a jó minőségű festéssel, de ezen túlmenően még több évtizedes, karbantartást nem igénylő korrózióvédelmet is nyújt, amely ugyancsak csábító lehetőség azoknak, akik egy sikeres vállalkozásban hosszú távon gondolkodnak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A fóliasátrak is drágulnak

A fóliasátrak is drágulnak

Tavaly 60-80 százalékkal drágultak a mezőgazdasági fóliasátrak főbb alapanyagai, az acél ára pedig több mint 100 százalékkal emelkedett.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. december 21. 11:02