2024. november 17. vasárnap Hortenzia, Gergõ

Egyre kedvezőbbek a kárenyhítés feltételei

Agro Napló
A növénytermesztés 2016-ban kiemelkedő évet zárt, számos szántóföldi növény rekordtermést ért el, mégis közel 5 milliárd forint kárenyhítő juttatásban részesültek a termelők a tavalyi károk után. A kárenyhítési rendszer a legnagyobb arányban az ültetvényekben bekövetkezett tavaszi fagykárokat és jégesőkárokat kompenzálta. Az alábbiakban bemutatjuk a tavalyi kárenyhítési év eredményeit, valamint a 2017-ben bevezetésre kerülő változtatásokat.

Visszatekintés a 2016-os év káreseményeire

2016-ban az átlagosnál lényegesen kedvezőbb időjárási viszonyok mellett gazdálkodhattak a mezőgazdasági termelők. Összességében kevesebb és enyhébb káresemények fordultak elő, noha néhány területet súlyos tavaszi fagykár vagy jégverés ért. A kárenyhítési rendszer mintegy 72 700 tagja közül kevesebb, mint 9 500 termelő (a tagok 13%-a) tett kárbejelentést. Összesen mintegy 130 ezer hektár területre érkezett kárbejelentés, ami a kárenyhítési rendszerrel lefedett terület mindössze 3,5%-át tette ki.

Az enyhe tél következtében téli fagykár csak szórványosan érintette a növényeket, és az országosan károsodott terület alig haladta meg az 500 hektárt. Mezőgazdasági árvízkárra mindössze 7 kárbejelentés érkezett összesen 97 ha területre, azonban a helyszíni ellenőrzések egyik esetben sem igazolták az árvízkár bekövetkezését. Az aszály előfordulása az elmúlt évekhez képest elenyésző volt, hiszen csak 2 123 ha területre történt kárbejelentés, amely a 2015-ben aszálykárral érintett terület 2 százalékát sem érte el. Őszi fagykár a 2016-os kárenyhítési évben alig fordult elő, mindössze 14 db bejelentés érkezett 172 ha területre.

Az áprilisi időjárás nem kedvezett azonban a gyümölcsösöknek, és különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg (15 053 ha) és Bács-Kiskun megyében (8 210 ha) jelentős fagykárok keletkeztek az ültetvényekben. A korábbi évektől eltérően a tavaszi fagy több alkalommal, április elején és végén is, érintette ugyanazon területeket. A májusi fagyokat követően pedig már szinte az ország valamennyi megyéjében előfordult tavaszi fagy. A tavaszi fagykárral érintett terület országos szinten meghaladta a 43 000 hektárt, legnagyobb területen az alma (14 510 ha) és a szőlő (8 646 ha) károsodott.

Ennél is nagyobb területen (több mint 48 ezer ha) okozott károkat a jégeső. Sajnálatos módon a legsúlyosabb jégverések – a már fagy­kár által is sújtott – Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
(17 251 ha), valamint Vas megyében (7 139 ha) következtek be. A növénykultúrák közül a kukorica (9 742 ha), a napraforgó (8 800 ha) és az őszi búza (7 911 ha) károsodott a legnagyobb területen.

A jégesők gyakori kísérő jelensége a vihar, amely ugyancsak jelentős területen (16 718 ha) okozott károkat a növénykultúrákban és – az agrárkár-enyhítési rendszerben nem kezelt – vagyontárgyakban egyaránt. A viharok mellett, a jégesőket kísérő felhőszakadás csak szórványosan okozott károkat, a termelők által országosan bejelentett terület 3 130 ha volt.

A belvíz miatt károsodott területek nagysága szintén számottevő volt, ez a káresemény érintette a harmadik legnagyobb területet (több mint 17 ezer hektárt).

Növénykultúra szerint vizsgálva, a bejelentett terület 62%-a szántóföldi kultúrára, 36%-a ültetvényre és 2%-a szántóföldi zöldségre vonatkozott. A szántóföldi növények és zöldségek esetén a bejelentett terület azonban csak a kárenyhítési rendszerrel lefedett terület 2-2%-át tette ki, míg az ültetvényterületeknek több mint a harmadára érkezett kárbejelentés.

A kifizetett kárenyhítő juttatás

A 2016. kárenyhítési évben mintegy 5 000 termelő nyújtott be kárenyhítő juttatás iránti kérelmet. A legtöbb kérelem Szabolcs-Szatmár-Bereg (több mint 2 000 db) és Bács-Kiskun megyéből
(780 db) érkezett. Az ellenőrzéseket követően több mint 3 300 termelő részesült összesen közel 5 milliárd Ft összegű kárenyhítő juttatásban. A kifizetett kárenyhítő juttatás 64,5%-a tavaszi fagykárra vonatkozott, amely jelzi a tavaszi fagykárok túlsúlyát. A második legjelentősebb káresemény a jégkár volt, erre fizették ki a kárenyhítő juttatás 23%-át. A kárenyhítő juttatásban részesülő termelők jelentős része (82,5%-a) rendelkezett ültetvénnyel.

Összehasonlításképpen: 2015-ben több mint 200 ezer hektárra, vagyis a tavalyihoz képest másfélszer akkora területre tettek kárbejelentést a termelők, ami után mindössze 20%-kal több, vagyis 6 milliárd Ft kárenyhítő juttatás került kifizetésre. Ez alapján is látható, hogy 2016-ban arányaiban nőtt a kifizetett kárenyhítő juttatás az egy évvel korábbihoz képest.

Lehetett volna azonban ennél is lényegesen magasabb a kárenyhítő juttatás összege. Sajnálatos módon a termelők túlnyomó része nem rendelkezett a hozamértékének legalább 50%-ára vonatkozó mezőgazdasági biztosítással, amelynek következtében a jóváhagyott kárenyhítő juttatásának csak a felére szerzett jogosultságot. 2016-ban csupán a termelők 12,5%-ának volt ilyen biztosítása, ezért 87,5%-uk a megfelelő biztosítás hiányában nem kaphatta meg a jogosnak megítélt kárenyhítő juttatást. Emiatt évente több milliárd forint ott marad a Kárenyhítési Alapban.

A 2017-es évben bevezetésre kerülő változások

A kormányzat évek óta kiemelt figyelmet fordít a kárenyhítési rendszer fejlesztésére. Fokozatosan nő a lefedett növénykultúrák száma és a kockázatok köre. 2017-től az Mkk. törvény (2011. évi CLXVIII. tv.) módosításának köszönhetően ez tovább folytatódik és a tavaszi fagy kockázata kiterjesztésre kerül valamennyi növénykultúrára, valamint bővül az aszálykár fogalma is. Eddig az aszálydefiníció kizárólag a lehullott csapadékmennyiségen alapult. A jövőben azonban a napi maximum hőmérsékleti adatok is figyelembe vételre kerülnek és a hőségnapok száma is meghatározóvá válik.

Az a jelenség minősül aszálynak, amikor 30 egymást követő napon belül a csapadék összes mennyisége a 10 mm-t nem éri el, vagy 30 egymást követő napon a csapadék összes mennyisége a 25 mm-t nem éri el, és a napi maximum hőmérséklet legalább 15 napon meghaladja a 31 °C-ot.

A 2017 tavaszán elfogadott törvénymódosítás a kárenyhítő juttatásra való jogosultság feltételeit is módosította és a 15%-ot meghaladó hozamérték-csökkenésnek már nem üzemi szinten, hanem növénykultúra szinten kell teljesülnie. Ez azt jelenti, hogy azok a termelők részesülhetnek kárenyhítő juttatásban, akik valamely növénykultúrájukban 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést szenvednek el és a károsodott növénykultúrák hozamérték-csökkenése meghaladja a 15%-ot. A nem károsodott növénykultúrák hozamcsökkenését a számítás – a korábbiaktól eltérően – figyelmen kívül hagyja. Ily módon nem érvényesül a kármentes növények hozamérték-növelő hatása és már egy növénykultúrában bekövetkezett károk után is jogosultságot lehet szerezni a kárenyhítő juttatásra. Ennek köszönhetően a termelők szélesebb köre részesülhet kifizetésben.

A módosításokkal a feltételek kedvezőbbé váltak, és várhatóan növekedni fog a kifizetésre kerülő kárenyhítő juttatás összege, melyhez a Kárenyhítési Alapban az elmúlt évek kedvező időjárása miatt felhalmozódott tartalékok megfelelő forrást biztosítanak. Ezért célszerű a kárenyhítési rendszerhez csatlakozni, amit még most is megtehetnek a termelők. A nagyobb védettség és a magasabb összegű kárenyhítő juttatás elérése érdekében pedig célszerű mezőgazdasági biztosítást is kötni.

Azok a termelők, akik számára nem kötelező a tagság, az egységes kérelem benyújtásával csatlakozhatnak a kárenyhítési rendszerhez. A kötelezően tagok is itt nyilatkoznak a kárenyhítési rendszerrel lefedett területeikről. Ugyancsak az egységes kérelemben kell igényelni a biztosítási díjtámogatást, amely ebben az évben is meghirdetésre került a Vidékfejlesztési Program keretében. A díjtámogatott konstrukcióban megkötött mezőgazdasági biztosítás díjának 40–65%-át támogatásként megkaphatják a díjtámogatást igénylő termelők.

 

Gazdag Gyula, Tanczné Óvári Csilla

A cikk szerzője: Gazdag Gyula

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?