Agrárdigitalizációs megoldások a hatékonyság növelésére

Agro Napló
A digitalizáció évről évre nagyobb teret hódít magának a mezőgazdaságban, különböző megoldásokkal a fenntarthatóság, jövedelmezőség növelése, illetve az egyre nagyobb agrárszektort sújtotta munkaerőhiány miatti nyomás, valamint költségek csökkentése céljából.

A KWS Magyarország Kft. is nagy hangsúlyt fektet a termelők különböző eszközökkel, szolgáltatásokkal való digitális agronómiai támogatására. Ezeket a szolgáltatásainkat egyesíti a MyKWS platform, amely webfelületen számítógépről és mobiltelefonos applikációval egyaránt elérhető. Kultúrnövényenként különböző szolgáltatásokat kínálunk a hozam növelésének, stressztényezők csökkentésének céljából.

Kukoricatermesztés esetében különösen elmondható és az utóbbi évek időjárási körülményei, szélsőségei is alátámasztják, hogy minden eszközt érdemes megragadni és használni, ami segíti a gazdálkodás fenntarthatóságát. Erre kínálunk egyre több megoldást a MyKWS-en keresztül.

TáblaVitalitás-ellenőrző

A gazdálkodó, regisztrációt követően, a saját táblájának a virtuális megfelelőjét létrehozhatja a MyKWS portálunkon keresztül akár mobiltelefonos applikációval, vagy számítógépen. A rendszer néhány órán belül heti szintű műholdképek elérését teszi lehetővé, amiken keresztül figyelheti a termelő táblája vitalitásának alakulását.

Differenciált tőszámkalkulátor

Ezen szolgáltatásunk is műholdképek analízisén alapul. A MyKWS-ben megrajzolt, létrehozott táblára kérhető differenciált tőszámkalkuláció ez esetben az adott tábla vitalitását 5 évre visszamenően elemzi a rendszer, majd létrehoz egy zonális térképet, különböző tőszámjavaslatokkal az adott zónákra vonatkozóan. Ez a térkép a termelő számára jó alapot kínál, hogy az egyéb esetlegesen meglévő információk (tápanyag-ellátottság, hozamtérkép, egyéb észrevétel stb.) alapján utólagos szerkesztéssel létrehozza a végső zónatérképet. Amennyiben elkészült a térkép, csak ki kell exportálni az üzemeltető által használt rendszernek/gépnek megfelelő fájlformátumba, majd feltölteni azt a vetésvezérlő monitorba.

Digital4Cast

A Digital4Cast a Drón alapú szolgáltatásunk elnevezése. A termelő által kiválasztott táblát lerepülve, a készített fényképeket összeillesztve kapott ortomozaik térképen különböző analíziseket futtatva riportokat hozunk létre a táblára vonatkozóan, pl.: tőszámlálás, gyom­analízis, elemi károk felmérése stb.

Vetésforgó-Kezelő, Vetőmagigény, Gazda szeme

A vetésforgó-kezelővel virtuálisan modellezheti a termelő a különböző kultúrák kombinációját, a rendszer az előveteményeket kategorizálja, és bizonyos esetekben felhívja a felhasználó figyelmét az elővetemények okozta stressztényezőkre, közös betegségekre stb.

Vetőmagigény kalkulátorral a vetési adatokat (kívánt tőszám, sortáv) megadva másodpercek alatt kiszámolható, hogy hány zsák vetőmagra lesz szüksége az adott táblán.

A gazda szeme eszközzel a szántóföldre (a táblára, illetve annak környezetére) vonatkozó megfigyeléseket lehet létrehozni, ez szintén működik mobiltelefonos applikációval. Táblabejáráskor a helyzetmegjelöléssel, akár a megfigyelésre vonatkozó fénykép csatolásával azonnali jegyzeteket hozhatunk létre.

Hamarosan elérhetővé váló szolgáltatások

Hőösszeg-ellenőrző

A termelés régióját, illetve a vetés időpontját megadva, a termelő egy kapott grafikonon ellenőrizheti a kukorica érettségi állapotát, illetve a becsült érésidőt 35%-os nedvességtartalommal az elmúlt 10 év átlaga alapján.

Talajhőmérséklet-ellenőrző rendszer

A termesztés helyének azonosítása után az eszköz egy görbén szemlélteti a termelőnek talaja hőmérsékletének alakulását, és javaslatot tesz az optimális vetésidőre, amennyiben elérte a küszöbértéket (8°C-t).

Szárítási költség kalkulátor

A jelenlegi igen magas, illetve folyamatosan változó gázárak mellett fontos, hogy tisztában legyen a termelő a várható szárítási költségeivel. Erre nyújt megoldást a szárítási költség kalkulátor. A becsült hozamot, illetve a nedvességi adatokat (kiindulási, elérni kívánt) megadva kiszámítható a várható ráfordítás.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Agrárdigitalizáció a mindennapokban

Agrárdigitalizáció a mindennapokban

Az állattenyésztés számára az elmúlt húsz év legnagyobb kihívását az jelentette, hogy miképpen lehet talpon maradni a folyamatosan növekvő input költs...

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?