Prémium gyomirtó szer a magról kelő- és évelő kétszikű gyomnövények ellen kalászosban és kukoricában (x)

Agro Napló
Hatóanyagai szelektívek a kultúrnövényre, zászlóslevélig használható. Nincs vetésváltás-korlátozás, bármilyen utónövény vethető vagy ültethető. Legfejlettebb nehezen irtható gyomnövényekkel is elbánik.

Hatásmechanizmus

A készítményben lévő mindhárom hatóanyag szisztemikus, felszívódó hatású. A floraszulám ALS (aceto-laktát-szintetáz) gátló hatású és a szulfonil-anildek közé tartozik (B herbicid-csoport). Hatására kezdetben antociánosodás, majd sárgulás, nekrózis tapasztalható, a hajtás- és a gyökér-csúcs növekedése leáll. A gyomnövény teljes pusztulása 2-4 hét alatt következik be. A klopiralid és fluroxipir a hormonszerű tüneteket okoz és a piridiloxi-karbonsavak közé tartozik (Oherbicid-csoport). Hatásukra az érzékeny gyomok csavarodnak, torzulnak és fokozatosan sárgulnak, majd aztán 1-2 héten belül (a hőmérséklet és az időjárás függvényében) elpusztulnak.

Javasolt növényvédelmi technológia

A készítményt a gabona bokrosodásának kezdetétől a zászlós levél megjelenéséig lehet kijuttatni. A kijuttatás időpontját elsősorban a gyomnövények fenológiai állapota határozza meg. A magról kelő kétszikű gyomfajok 2-4 valódi leveles korukban, a ragadós galaj (Galium aparine) 2-4 levélörvös; az évelő kétszikű gyomfajok, az apró szulák (Convolvulus arvensis) 10-15 cm-es fejlettségnél, a mezei acat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás állapotában a legérzékenyebb a készítményre. Erős ragadós galaj, mezei acat fertőzés esetén, valamint fejlettebb gyomnövények ellen az engedélyokiratban megjelölt magasabb dózisban kell alkalmazni.

Kukoricában a kijuttatást elsősorban a gyomnövények érzékeny fenológiai állapotához kell igazítani. A magról kelő kétszikű gyomfajok 2-4 leveles, a mezei acat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás, az aprószulák (Convolvulus arvensis), a sövényszulák (Calystega sepium) 10-15 cm-es fejlettségüknél a legérzékenyebbek a készítményre. Erős gyomfertőzés, valamint fejlettebb gyomnövények ellen az engedélyokiratban meghatározott magasabb dózisban kell kijuttatni.

Kultúrgyep kezelésekor a készítményt 15-20 ml/100 m² dózisban kell kijuttatni 10 l vízzel kipermetezve a magról kelő és évelő kétszikű gyomfajok intenzív növekedésének kezdetén. Egy tenyészidőszakban a készítménnyel maximum két kezelés végezhető, erős gyomosodás esetén az engedélyokiratban meghatározott magasabb dózisban kell alkalmazni.

A készítmény a gyomnövényekben jól transzlokálódik, így az évelők esetében a föld alatti szaporítóképleteket (rizómákat) is elpusztítja, ezáltal megakadályozza újra hajtásukat. A permetezést követően 2-3 óra csapadékmentesség szükséges a jó felszívódás érdekében. A kijuttatásnál ügyelni kell arra, hogy a készítmény kétszikű kultúrnövényekre nem kerülhet, mert azokon maradandó károsodást okoz!

Gyakorlati felhasználási javaslatok

Gabonában a készítmény hatáskifejtéséhez legalább 10 °C hőmérséklet szükséges. A készítmény más növényvédő szerekkel, folyékony műtrágyákkal, lombtrágyákkal, nitrogén stabilizátorral (N-Lock) jól keverhető.

A készítmény hatóanyagai nem növelik a szemtermések fehérjetartalmát, ezért a Colombus EC sörárpában is felhasználható. A Colombus EC hatékonyságát 5 éven keresztül vizsgálták a KITE szakemberei kukoricában és gabonában.

„A kukoricában végzett vizsgálatainkban a Colombus dózisa az 1,0 l/ha-tól a 1,5 l/ha-ig változott (1-2. ábra). A magról kelő gyomok ellen általában az 1,0 l/ha dózis elegendőnek bizonyult. A szer kiválóan írtja a gyomok 6-8 leveles stádiumáig (az optimális fejlettség a 2-4 levél) a parlagfüvet, a szerbtövis fajokat, az árvakelésű napraforgót. 4-6 levélig a selyemmályva, a csattanó maszlag, a vadkender és a keserűfű fajok sem jelentenek problémát. Az évelő gyomok közül 1,0 l/ha dózisban kiválóan irtja a sövényszulákot és a mogyorós ledneket. Ha kevés egyedszámban van jelen a mezei acat, az apró szulák, a hamvas szeder és a vidrakeserűfű, akkor szintén elegendő az 1,0 l/ha. Ha ez utóbbi gyomokból több van vagy nagyobb fejlettségűek, akkor szükség lehet az 1,25-1,5 l/ ha dózis alkalmazására. Így olyan gyomirtó hatást tapasztalhatunk, amellyel más gyomirtó szerek nem rendelkeznek. A készítmény hatóanyagai ráadásul felszívódnak a gyökerekbe, ezért azok a pusztulását is okozzák. A Colombust ezenkívül rugalmasan lehet felhasználni kukoricában, az 1 levelestől egészen a 7 leveles fejlettségig.”

A Colombus EC kukoricában szelektív egyszikűirtó készítményekkel vagy nitrogén stabilizátorral (N-Lock) tankkeverékben is kijuttatható. Szerves foszforsav-észtert tartalmazó készítménnyel egymenetben nem juttatható ki. A két kezelés között 7 nap különbségnek kell eltelnie.

Libatop fajok ellen 0,1 l/ha Esteron hozzáadása javasolt. Minden esetben javasolt a keverési próba elvégzése.

A kezelés évében betakarítást követően dózistól függetlenül ősszel és a következő év tavaszán bármi vethető.

AKG programokban felhasználható.

Légi kijuttatás: kalászosokban 10 ha-nál nagyobb összefüggő területen 40-50 l/ha víz felhasználásával alkalmazható.

Hatóanyag: 2,5 g/l floraszulam; 144 g/l fluroxipir-meptil; 80 g/l klopiralid

Formuláció: emulzióképző koncentrátum (EC)

Forgalmazási kategória: II. (alapfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)

Munka-egészségügyi várakozási idő: 0 nap

Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges

Kiszerelés: 1, 5 és 20 literes műanyag palack illetve kanna

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?