Egységes kérelmek beadásának 2017. évi eredményei

Agro Napló
Az idei évben is a tavaszi munkálatok mellett az egységes kérelmek beadása volt sokak számára az egyik legfontosabb feladat. Noha több esetben is számos újdonság jelent meg, a termelők jelentős része számára nem jelentett sok újdonságot a kérelmek beadása.

Idén is közel két hónapja volt a magyar gazdáknak arra, hogy jelezzék igényüket az uniós és nemzeti forrásból finanszírozott támogatási jogcímekre. A június 9-én záródó ciklus végéig 41 db jogcímre, intézkedésre lehet kérelmet benyújtani vagy adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. Ezen esetek közül a közvetlen támogatásokkal kapcsolatos kérelmezési folyamat bír nagy jelentőséggel, hiszen szinte valamennyi gazdálkodó számára meghatározóak a terület­alapú támogatások.

2017-ben összesen 172 159 termelő kérelmezett alaptámogatást, illetve zöldítési kifizetést, ami közel ezer kérelemmel, 1 százalékkal kevesebb, mint az előző év hasonló adata. A termelői létszám csökkenése ellenére a 2016. évi kérelmezett területnagysághoz képest 2,1%-kal nőtt a bejelentett területek aránya. Ennek eredményeként 4,96 millió hektárra érkezett kérelem a Magyar Államkincstárhoz (MÁK).

Az alaptámogatási igényekhez szorosan kapcsolódóan érdekes folyamat figyelhető meg a kistermelői kérelmek esetében. Míg 2015-ben közel 51 ezren akartak belépni 111 ezer hektárral a támogatási rendszerbe – közülük csak mintegy 600-an nem feleltek meg az előírt feltételeknek –, ez az érték 2016-ra már csak 87 ezer hektáron tevékenykedő 41 ezer termelőre csökkent. A tavalyi kérelmezők közül egyébként mintegy 2 600-an nem feleltek meg az előírásoknak. Ezzel mintegy 11 ezer hektárral csökkent a kistermelők által művelt területnagyság. Sok esetben egyébként probléma volt, hogy a termelők nem igényelték le a 2015. évi referencia területtel megegyező nagyságú területet. 2017-re a kérelmezők száma
31,5 ezer gazdálkodót és 62 ezer hektárt tett ki, ami a kezdeti kérelmezők köréhez képest 24%-os csökkenést jelent.

A területváltozás mértéke ennél is nagyobb, a 2015. évi területhez képest 45%-kal közel 50 ezer hektárra mérséklődött a kistermelői támogatásban részesülők által művelt termőföld. Ezzel együtt látható az is, hogy akik továbbra is igénybe veszik ezt a jogcímet átlagosan csökkenő területen gazdálkodnak. A kezdeti 2,2-ről 2017-re 1,97 hektárra mérséklődött az átlagos üzemméret. Megjegyzést igényel, hogy azok esetében, akik a területmegfelelési problémák miatt nem kaptak e jogcím keretében támogatást és önszántukból nem léptek ki a konstrukcióból, a későbbiekben továbbra is lehetőségük lesz újfent igényelni a kistermelői támogatást, amennyiben képesek igazolni a referencia terület nagyságával megegyező területhasználatot.

Valamennyi uniós tagállam számára kötelezően alkalmazandó támogatási elemként működik a fiatal mezőgazdasági termelőknek szánt konstrukció. Szerencsére hazánkban egyre népszerűbb a termelők körében. 2015-ben még csak közel 7 700-an jelentkeztek a jogcímre (közülük 6 600-an meg is feleltek). A megművelt terület ekkor 166 ezer hektár volt. 2016-ban már 40%-kal nagyobb, 10 700 volt a kérelmezők köre.

A kérelmezett területnagyság csupán 20%-kal nőtt, de így is meghaladta a 200 ezer hektárt. A 2017-es évben az érdeklődés nem állt meg a fiatal mezőgazdasági termelők által legfeljebb öt évre elérhető, hektáronként közel 21 ezer forintos támogatás iránt, így az előző évinél 16%-kal több lett a kérelmezők és 9%-kal az igényelt terület nagysága. Így a 220 ezer hektáron tevékenykedő 12,5 ezer termelő várhatja a MÁK megfelelőségi vizsgálatát.

Számos hazai ágazat számára bír nagy jelentőséggel a termeléshez kötött támogatások rendszere. Erre való tekintettel több szakpolitikai változásra is sor került az idei kérelmezési időszak kezdete előtt, ettől függetlenül számos pozitív eredményt lehet felmutatni.

A szarvasmarha és juh tenyésztők esetében – a hízottbika tartókat leszámítva – nőtt a kérelmezők száma, ezzel együtt a kérelmezett állatok állománya szinten maradt, illetve bővült. A legnagyobb mértékben, három százalékkal a bejelentett anyatehenek száma emelkedett 2015-höz képest. Ennek révén mintegy 7 600 termelő mintegy 912 000 anyajuh után nyújtott be kérelmet.

A 238 ezres anyatehén létszámot 9 500 termelőhöz lehet kötni, a 76 ezer hízottbikát pedig 5 600 állattartó jelentette be. A legkisebb termelői kör, a 3 200 gazdálkodót tömörítő tejtermelők összesen 208 ezer egyed után várnak termeléshez kötött támogatást.

A növénytermesztési ágazatok közül két jogcím esetében lehet csökkenő kérelem és területértékekről beszélni. A rizs esetében a három kérelmezési periódus során mintegy 400 hektárral kevesebb területet jelentett be a 2015. évi kérelmezők 70%-a, így 56 termelő és 2 730 hektár között kell felosztani a rizstermesztés támogatását.

A másik jelentős csökkenés a zöldségnövények esetében mutatható ki. Ugyanakkor ebben az esetben nem a termelői kedv csökkenése, hanem a szabályok változása miatt mutatható ki negatív irányú változás. 2017-től a jogosult kultúrák latin névvel történő megnevezése okán több kultúra után sem lehet igényelni e kötött támogatást. Egyúttal külön jogcím lett bevezetve az olajtök számára. Az ipari olajnövény kategóriába tartozó növény termesztése után járó támogatásra egyébként 625 termelő mintegy 6 000 hektárral jelentkezett be.

A többi kultúra estében elmondható, hogy a támogatás alkalmazása révén nőtt a termelők köre és a vetésterület is. A cukorrépa esetében így a termelők száma 10, a vetésterület 13%-al nőtt, elérve a közel 650 termelő által művelt 17 ezer hektáros nagyságot. Az ipari zöldségnövényeknél a három kérelmezési időszak alatt 15%-al nőtt a termelők és 2%-al a vetésterület nagysága. 2017-ben így 3 800 termelő 60 ezer hektáron tevékenykedik. A termelők számának növekedését a jelentős mértében befolyásolja a burgonya támogathatóvá minősítése, a jogcím keretében megjelenő összes kérelmező 13%-a termeszti ezt a növényt.

Az agrárpolitikai feltételek változása miatt a gyümölcsösök esetében nehezebb az összevetés, de megállapítható, hogy 2015-höz képest 14%-kal nőtt a termelők száma és 9-kal nőtt a terület is. Idén egyébként mintegy 2 800 kérelemben jelöltetek meg 17 ezer hektárnyi intenzív ültetvényt, míg az extenzív feltételeknek 7 600 termelő kezelésében lévő 41 ezer hektárnyi ültetvény felelhet meg.

A szemes és szálas fehérjenövények esetében is bővülésről lehet számot adni. A szálas fehérjék esetében jelentősebb növekedés révén 2015-höz képest 45%-kal, 175 ezer hektárra nőtt a jogcímhez bejelentett területnagyság, ez egyébként a három évit 20%-kal meghaladó, közel 16 000 termelő tevékenységére vezethető vissza. A szemes fehérjéknél jelentős növekedés nem mutatható ki az elmúlt időszakban, hiszen már 2015-ben nagyszámú igény érkezett be. Ehhez képeset csak 1-2%-os bővülés révén alakult ki az idei kérelmekben megjelent több mint 5 000-es kérelmezői kör és 81 ezer hektáros területnagyság.

Az idei kérelmek esetében igen nagy mértékben segítette a hibátlan kérelemkitöltést, hogy a termelők számára széles körben kiterjesztésre került az előzetes ellenőrzés rendszere. Ennek révén már az állatalapú jogcímekre is vonatkozott a nyilvánvaló és könnyen korrigálható, döntően adminisztratív jellegű hibák javításának lehetősége. Az Államkincstár által bevezetett kitöltő szoftverre vonatkozó fejlesztések (pl. több esetben figyelmeztetések jelentek meg a kitöltés során), illetve az ügyfelek és a falugazdászok felé történő tájékoztatási tevékenység következtében az idei előzetes ellenőrzés során közel 27 ezret tesz ki azon ügyfelek száma, ahol előzetesen hibát észleltek. (Ez a hibafeltárás nem helyettesíti a „normál” ellenőrzési folyamatot.) Ami a 2016. évi értéknek az 57%-a, azaz 43%-kal csökkent a tévesztő, „láthatóan” hibás kérelmet benyújtók száma.

A kérelmek benyújtását követően már csak a kifizetés fontosabb. Erre a korábbi évek gyakorlatának megfelelően az idei kérelmek alapján legkésőbb 2018. június végéig sort kell kerítenie a kifizetésért felelős Államkincstárnak. A végkifizetés előtt a bejáratott eljárásrend keretében továbbra is lehet előlegre és részfizetésre számítani.

Dr. Vásáry Miklós

A cikk szerzője: Dr. Vásáry Miklós

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Amikor jó csávában, pácban lenni!

Amikor jó csávában, pácban lenni!

Kicsit képzavarnak, esetleg badarságnak tűnik a főcím, de amennyiben pl. a kalászos csávázásra, annak előnyeire gondolunk, akkor talán érthető a válas...

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?