Dr. Kálmán László (Szeged, Gabonakutató, telefonon adott válasz):
A 3. ponthoz kifejtette: Amellett, hogy egyetért a gombabetegségek elleni védekezés fontosságával, Magyarországon ez még nem elterjedt szokás. Egyébként is nehéz megítélni azt a pontot (fertőzési helyzetet), amikor egy védekezés hatékony lehet. Viszont érdemes odafigyelni a rovarkártevőkre, amelyek közreműködnek a gombás fertőződések kialakulásában. Ezek ellen eredményesebben lehet védekezni, s közvetetten a gombák (főként fuzáriumok) által okozott fertőzésveszély is csökken.
A 8. pont szövegezésében kifogásolta a "hengerben hagyni" kifejezést. Nem tartja bevett szakmai kifejezésnek, így nem általánosan érthető.
Dr. Árendás Tamás (Martonvásár, Magyar Tudományos Akadémia MTA Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet, e-mailben küldött válasz):
"Nekem tetszik a hírlevél figyelmeztető listája - lényegre írányító. A 4. pontban én a "jól" megválasztott gyomirtó szerről írnám a kockázatot. A 10. pontban talán utalni lehetne a szokásosnál szárazabb téli félévben talajba tározott kevesebb vízre, ami indokolja a sűríthetőség alsó határértékeinek betartását. A bogár kapcsán a 12. és 13. pontokban érzek némi ellentmondást (akkor most érdemes, vagy sem 2. éves kukoricában csak emiatt mérgezni?)
Esetleges esőmentes időben a vetésidő csúszáshoz csatolom még az alábbiakat:
Üreges, repedezett talajon a párolgás gyorsabb, ami csapadékmentes, intenzíven melegedő vetésidőszakban a magágy kiszáradásához, ezek következményeként vontatott keléshez, heterogén állományok kialakulásához vezet. Gyors felmelegedés esetén a vetés késlekedése száraz periódusban a vetésmélység növelését teheti indokolttá (+1cm/hét)."
Deák István (Kukorica Termésverseny versenyző, Csongrád, e-mailben küldött válasz):
"A hírlevélben leírtakkal egyetértek a kukorica vetésével kapcsolatban. Szerintem még a vetés mélységre is nagyon oda kell figyelni. Április eleji vetésnél a talajhőmérséklet ebben az évben megfelelő lesz, de azért mérni kell. A vetés után szintén zárjuk vissza a talajt, vetőgépet rögtön kövesse a henger.
A gyomirtásnál több hatóanyagú készítményeket használjunk, amelynek egy része talajon keresztül hasson a csírázó gyomokra, mert száraz időben a gyomok is vontatottan kelnek."
György Dániel (Kukorica Termésverseny versenyző, Cigánd, telefonon adott válasz)
Egyetértek a felsorolással, szükséges, átfogó. A szárazság nagy, az időjárás nagyon emlékeztet a 2015-ösre, amikor 5 t/ha volt gazdasági átlagom.
Köszönjük a hozzászólásokat, jogos megjegyzéseket! Némelyik megválaszolást, magyarázatot is igényel:Dr. Kálmán László megjegyzéseihez:
A gombabetegségek elleni védekezéshez: Valóban, a gombabetegségek elleni hatékony védekezés megszervezése nem könnyű feladat. Dr. Mesterházy Ákos szerint jelentős összefüggés van a hibrid érzékenysége, védekezés időpontja és a használt szer hatékonysága között. Azon kívül egyes gombafajok a bibecsatornán keresztül - tehát rovar közvetítés nélkül - is fertőzhetnek, míg mások, kisebb fertőzőképességük miatt iglnyik a "segítséget". Az sem mindegy, hogy a befertőzést követően milyen az időjárás. Más gombafajoknak kedvez a mérsékelten meleg, nedves, míg másoknak forró, száraz. Tehát ahhoz, hogy eredményes legyen a védekezés, nem megkerülhető a specialista bevonása a tervezésbe és irányításba.
Nyelvhelyesség: Valóban, helyesebb lett volna a "lehengerezett állapotban tartani" kifejezés használata.
Dr. Árendás Tamás megjegyzéseihez:
A 4. ponthoz tett megjegyzésével egyetértek, speciális körülmények között még a jól megválasztott gyomirtó szer is váltahat ki fitotoxikus tüneteket - a rosszul választott még súlyosabbat.
A 12. és 13. ponthoz tett megjegyzéséhez: Jogosnak tűnik a felvetés. Csak gondolatban tettem hozzá, hogy néhai Dr. Széll Endre (Gabonakutató, Szeged) az említett ellentmondás feloldására sorközkultivátorból kifejlesztett szerkezettel eredményesen védekezett nem felszívódó, rövidebb hatástartalmú talajfertőtlenítő szerekkel is. A kultivátor művelőtagjait tárcsás réselőre cserélte, s a felszerelt mikrogranulátum szóróval adagolta a peszticidet a kukoricabogár lárvák kelési idejéhez igazítva. Ma, figyelembe véve az optikai és GPS vezérlésű kultivátorokat, ugyanezzel a megoldással kényelmesebben, még jobb eredményt lehetne elérni.
További hozzászóláskat is várunk! magyarkukoricaklub@me.com