Tapasztalatok az egységes kérelmek idei beadásával kapcsolatban

Agro Napló
Idén is kiemelt figyelmet kapott a támogatások igénylésének menete. Noha már szinte rutinszerűnek mondható a beadás, azért nagy figyelemmel kellett kitölteni az elektronikus felület mezőit, hiszen jelentős következménnyel, forrásvesztéssel járhat a figyelmetlenség. De milyen főbb sajátosságokat és trendeket lehet kiolvasni az idei számokból? Az alábbiakban ennek a kifejtésére kerül sor.

Idén 170 492 termelő adott be egységes kérelmet. A kérelmezők száma a tavalyi évhez képest (3 157 termelővel) közel 2,1%-kal csökkent országos szinten. A legtöbb kérelmet továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg (21 208 darab), Bács-Kiskun (21 193 darab) és Hajdú-Bihar megyében (17 729 darab) adták be. Míg a legkevesebb Komárom-Esztergom (2 626 darab), Nógrád (2 776 darab) és Vas megyéből (4 189 darab) érkezett.

Százalékos mértékben 18 megyében volt csökkenés, a legnagyobb Békés (2,5%), Somogy (2,3%) és Szabolcs-Szatmár Bereg megyében (2,2%) volt kimutatható. Összegszerűen egyébként Szabolcs-Szatmár-Bereg (588 termelővel), Bács-Kiskun (547 termelővel) és Hajdú-Bihar megyében (365 termelővel) csökkent a kérelembeadók száma. A kérelmek számának növekedését csak Fejér megyében lehetett kimutatni. Összesen csupán 15 darabbal több kérelem érkezett be Fejér megyében az előző évhez viszonyítva.

A kérelmezési folyamat során összesen 4 994 439 hektár szerepelt a kérelmekben. Ez az érték csak 392 hektárral marad el a korábbi évi értéktől. Megyei szinten arányaiban a legnagyobb területcsökkenés Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, ahol 1,3%-kal lett kevesebb a bejelentett terület nagysága, utána Fejér megye (0,9%), majd Győr-Moson-Sopron (0,6%) megye következett. Ez hektárban kifejezve Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 3 817 hektárral, Fejérben 2 467 hektárral, míg Győr-Moson-Sopron megyében 1 372 hektárral kevesebb területet jelentettek be. Pest megyében volt a legnagyobb ütemű a mérséklődés a 12 megye közül, ahol csökkent a területnagyság. Itt közel 1 800 hektárral jelentettek kisebb területet, Tolna megyében már 1 460, majd Vas megyében pedig 1 379 hektáros volt a mérséklődés. Arányaiban a legnagyobb növekedés Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (1,3%) mutatható ki, majd Fejér és Győr-Moson-Sopron következik 0,9 és 0,6%-kal. Nominálisan a legnagyobb területbővülés 3 814 hektárt tett ki.

Egyébként a beadott kérelmek 67%-a, 114 311 darab kamarai közreműködő révén került benyújtásra, míg a fennmaradó 32%-ot a termelők saját maguk rögzítették. Amennyiben a területre vetítve vizsgáljuk meg a kamarai közreműködők tevékenységét látható, hogy az igényelt terület 34%-a után vették igénybe a közreműködésüket, míg a terület 66%-án gazdálkodók, ami mintegy 3,3 millió hektárt tesz ki, a termelők saját nevükben jártak el. Amennyiben az átlagos értékeket is megvizsgáljuk látható, hogy a harmada-ötöde az átlagos birtokméret a kamarai közreműködők esetében. 

Amennyiben az egyes támogatási jogcímeket nézzük látható, hogy a teljes kérelmezetti kör esetében markáns többséget alkot az alaptámogatást igénylők köre. Mintegy 166 ezer termelő igényelt 4,86 millió hektár után támogatást. A zöldítést igénylők köre ezzel megegyező nagyságú.

A kistermelői kérelmek esetében tovább folytatódott a korábbi időszakban is tapasztalt csökkenés. Míg 2015-ben, a belépés első és egyetlen évében közel 51 ezren 111 ezer hektárral kívántak csatlakozni a támogatási rendszerhez – közülük csak mintegy 800-an nem feleltek meg az előírt feltételeknek –, ez az érték 2019-re már csak közel 40 ezer hektáron tevékenykedő 22 ezer termelőre csökkent. A változás okai között meghatározó, hogy több termelő területe jelentősen nőtt, így nem volt indokolt továbbra is részt venni a kistermelői rendszerben, de sok esetben az volt a probléma, hogy a termelők nem igényelték le a 2015. évi referenciaterülettel megegyező nagyságú területet. Ezzel együtt egyértelműen megjelenik az a tendencia, hogy csökken az igénylők átlagos területnagysága is: 2015-ben még 2,2 hektár volt az átlagos területnagyság, 2017-ben már 1,97 hektárra, 2019-ben pedig 1,8 hektárra mérséklődött az átlagos üzemméret. Esetleg fontos lehet azok számára, akik a területmegfelelési problémák miatt nem kaptak e jogcím keretében támogatást és önszántukból nem is akartak kilépni, hogy amennyiben képesek igazolni a referenciaterület nagyságával megegyező területhasználatot, a későbbiekben lehetőségük lesz újfent igényelni a kistermelői támogatást.

A fiatal mezőgazdasági termelőknek szánt támogatási jogcím évről évre töretlen népszerűségnek örvend. Míg 2015-ben még csak közel 7 700-an jelentkeztek a jogcímre (közülük 6 600-an meg is feleltek), idén már 14 800 jelezték igényüket. A bejelentett területet érintőn pedig a kezdeti 166 ezer hektárról 295 ezerre nőtt a bejelölt terület. Bár azt látni kell, hogy a jogos kérelmek és a jogosult területek száma várhatóan mérséklődni fog amiatt, hogy a fiatal mezőgazdasági termelőket legfeljebb mezőgazdasági tevékenységük első öt évében (első egységes kérelem beadása utáni időszakban) és legfeljebb
40 éves korukig lehet támogatni az évente – árfolyamtól függően – közel 21 ezer forintos célzott támogatással.

Számos hazai ágazat számára bír nagy jelentőséggel a termeléshez kötött támogatások rendszere. Ezek közül kiemelkedik a szarvasmarha- és a juhtenyésztés. Esetükben elmondható, hogy a tavalyi kérelmekhez képest csak a tejhasznú tehéntartók száma nőtt, a többi célzott szarvasmarha- és juhtámogatás esetében mérséklődött a tartók száma. Az egyedeket illetően a tejhasznú tehenek száma érdemben nem változott, az anyatehéneké alig 1%-kal, 3 700 egyeddel nőtt, míg a hízott bika és az anyajuh létszám csökkent. A juhok esetében a 7%-os visszaesés 61 600 egyedet jelent.

Mivel az anyajuhok esetében már korábban kellett rögzíteni a közvetlen támogatás iránti igényeket, a június 11-én véget ért kérelmezési folyamatban csak a szarvasmarhák jelentek meg. Az egységes kérelem keretében összesen 249 874 anyatehén, 81 622 hízott bika és 212 303 tejhasznú tehén egyedet jelentettek be. Az anyatehén és a tejhasznú teheneket illetően egyaránt Hajdú-Bihar megyében jelölték a legnagyobb létszámot. Előbbi esetében közel 39 ezer, utóbbinál 27,5 ezer található a megyében. A hízott bikák esetében Pest megye 11 ezer egyedes létszáma a kiemelkedő.

A növénytermesztési ágazatok közül a legjelentősebb csökkenés az ipari olajnövény (olajtök) és a cukorrépa esetében mutatható ki. Előbbi esetében 433 termelő (–17%) termeli a növényt, 4 870 hektáron (–18%), míg utóbbinál 535 termelő (–14%) jelentette a cukorrépa-termesztést 13 600 hektáron (–9%). Csökkenő trend jellemzi még a szemes fehérje és a rizstermesztést is. Bővülést lehet viszont felfedezni a zöldség, a gyümölcs és a szálas fehérje növények termelői és termőterületek vonatkozásában is. A legkiugróbb értéket a zöldség esetében lehet elmondani, ahol a bejelentett terület 16%-kal 20 ezer hektárra nőtt.

Az idei kérelmek esetében is jelentős könnyebbséget jelentett a termelőknek és fokozta a hibátlan kérelmek számát, hogy a Magyar Államkincstár az előzetes ellenőrzés rendszerében tájékoztatta a termelőket az adminisztratív úton könnyen ellenőrizhető hibákról (pl. területek túligénylése). Így lehetővé vált a nyilvánvaló és könnyen korrigálható, döntően adminisztratív jellegű hibák javítása. Az idei előzetes ellenőrzés során – a korábbi időszakok értékéhez képest jóval kevesebb – már csak közel 17 ezer esetben szólította fel a MÁK a termelőket kérelmük felülvizsgálatára. (A korábbi évek gyakorlatának megfelelően ez a hibafeltárás továbbra sem helyettesíti a „normál” ellenőrzési folyamatot, így arra mindenkinek számítania kell.) A kamarai és a kincstári munkatársak hathatós közreműködésének köszönhetően is a megszólított gazdálkodók 90%-a visszajelzett a MÁK-nak és korrigálta a kérelmét. Ennek hatására a túligénylések nagysága 30%-ra, az átfedések pedig 13%-ra csökkentek. Ez jelentős mértékben fogja könnyebbé és határidőre megvalósíthatóvá tenni az ellenőrzéseket és így a kifizetéseket, hiszen a kérelmek benyújtását követően már csak a kifizetés fontosabb.

Erre a korábbi évek gyakorlatának megfelelően az idei kérelmek alapján legkésőbb 2020. június végéig sort kell kerítenie az Államkincstárnak. A végkifizetés előtt a bejáratott eljárásrend keretében továbbra is lehet előlegre és részfizetésre számítani.

Dr. Vásáry Miklós

A cikk szerzője: Dr. Vásáry Miklós

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?