TALAJEGYETEM GYAKORLÓ GAZDÁKNAK avagy hogyan ismerjük meg a talajainkat?

Agro Napló
A Talajegyetem sorozaton belül harmadik alkalommal foglalkozunk a talajbiológia témakörével, jelen cikkben a szerző a termésnövelő baktériumtrágyák precíziós alkalmazását veszi górcső alá.

 

Prof. Dr. Biró Borbála

Jogszabályok szerint a „termésnövelőkhöz” sorolt talajoltó anyagok (közismert nevükön a baktériumtrágyák) alkalmazása a precíziós és a környezetbarát célokhoz is jól illeszthető, mégis az új technikák és szemlélet az alkalmazásuknál nehezen törnek utat. A precízió ezen a szakterületen leginkább csak a kijuttatandó eszközökre vonatkozik, ami az adott permetezőgép gyorsasága szerint kevesebb vagy több oltóanyag kiadagolását jelenti. Ezzel az egyik cél, a költségcsökkentés bizonyos mértékig megvalósul a kisebb oltóanyag-szükséglet következtében. De! Képzeljük csak el, hogy a lassuló gép esetleg kevesebb oltóanyagot ad ott, ahol éppen, hogy több kellene, pl. egy vastagabb mulcsréteg, vagy a talaj jobb szervesanyag-tartalma esetén. Más helyeken pedig többet ad a kelleténél, pl. a nagyon gyér növényfoltnál, ahol a növényi életerő még a saját ellátására sem elég és a kijuttatott mikrobák a növény elől használhatnak fel tápelemeket, pl. a pentozán-hatásnál is ismert nitrogént. Az oltóanyag precíziót ezért nagyon szigorúan össze kell(ene) kötni a talajbiológiai ismeretekkel.

Milyen biológiai tulajdonságokat vizsgáljunk „precíz” módon?

A precíziós gazdálkodás az adott helyhez, termőterülethez (helyspecifikusan) illeszkedő optimális talajművelést jelent igazodva: 1) a talajállapothoz, 2) a termeszteni kívánt növényhez, 3) a termesztési adalékanyagokhoz és 4) a tudásunkhoz, a technikai színvonalhoz. Legfontosabb cél a költségek csökkentése úgy, hogy maximális termést és jövedelmet lehessen elérni az adott tábla minden pontján. Ezek mellett a fenntarthatóság öko-biológiai törvényszerűségeit is szem előtt kell tartani, hogy a földet unokáinknak élhető módon hagyjuk.

A precíziós növénytermesztés során az első lépés az adott terület (tábla) különböző tulajdonságok szerinti feltérképezése, mindez pedig azért, hogy abból a várható növényi tulajdonságokra következtetni lehessen. A talaj figyelembevétele ekkor fontos, és a rendelkezésre álló eszközök sorában a fizikai talajtulajdonságokat további kémiai vizsgálatok követik. A talajvizsgálatnak ez a gyakorlata a növényre fókuszál, de mindeközben a talaj természetes biológiai potenciálját csak közvetett módon tudja figyelembe venni. A vetésforgók pillangós növényeinél pl. a biológiai úton megkötött nitrogén mennyisége akár 200 kg/ha is lehet, és 3 éven keresztül utóhatásban is biztosíthat „ingyen” nitrogént a talajban. Ezen túl azonban még számos egyéb talajélőlény is ismert, amelyek „hozzátehetik magukat” a történethez. A tudomány ezekre figyelve jelenleg is állandó felfedezésben van. 

A precíziós szempontú biológiai talajerő-növelés és a pontosabb mikrobiális oltóanyag-felhasználás érdekében is gazdaszemmel észre kellene vennünk a következőket:

  • a talaj színét egy táblán belül is. A halványabb foltok gyérebb, kevesebb szervesanyag-mennyiséget jelentenek. Ezeken a részeken a mikrobák konkurrenciát jelenthetnek a növénynek a felvehető tápanyagokért folyó „harcban”. Azokon a foltokon a több mikroba nem feltétlenül tud segíteni, sőt az oly kevés szerves anyagot is hosszabb távon felemészti, még tovább rontva a helyzetet. Lehet a végtelenségig kizsarolni a talaj életerejét, de hosszabb távon nem tanácsos. Ez a felismerés a műtrágya-felhasználással éppen ellenkező precíziós kezelést igényel. A talaj színe a szerves anyagok mennyiségétől és minőségétől függ. Meg kellene ismerni a termelőknek az adott talajuknál elérhető színmélységeket (a humusz optimális és maximálisan elérhető mennyiségeit) és törekedni arra. A biológiai értelemben is jó talaj a növénynek is erősebb színt és ezzel párhuzamosan jobb termést, zöldebb, egészségesebb növényállományt ad, amit a műholdas képek is visszatükröznek.
  • a talajnak van-e „földszaga”, vagy elnyomja azt a különböző mű­trágyák és vegyszerek használata? Különösen tavaszi határjáráskor lehet a legjobban érzékelni ezt, mert akkor élednek fel a „sugárgombáknak” nevezett aktinobaktériumok, amelyek a geosmin nevű anyagot választják ki. Az ilyen kellemes földszaghoz is a talajban bontható szerves anyagokra van szükség. Nézzük csak meg a frissen kaszált füvet a komposzthalom tetején, hogy másnapra a lebontó „sugárgombák” szürkés rétege fogja bevonni. Szükség van rájuk a talajban is. Vannak-e a talajaidban aktinobaktériumok? Ezt könnyen saját magunk is érzékelhetjük, vagy nem.
  • a talaj nedvességtartalma, mint a legkritikusabb tényező. Mikrobiális szempontból a „jóból is megárt a sok”. A víz kiszorítja a levegőt, az így anaerobbá váló (szaturált) talajban egy másik mikrobatömeg fog megjelenni, másféle, savakat és toxinokat is termelő anyagcsereutakkal. Ha azonban a talaj megfelelő mennyiségű humuszt tartalmaz, akkor az, mint egy szivacs megtartja a vizet, az oxigént és a szerves-anyagokat bontó baktériumok, gombák teste is, mint kicsi tápanyag- és vízzsákocska adhat segítséget a növénynek a nagy szárazság idején. A mikrobiálisan optimális vízmennyiség a teljes szabadföldi vízkapacitás 60%-a.
  • a talaj kötöttsége, tömörödöttsége. A letaposott talaj kiszorítja a levegőt a szemcsék közül, ami a levegőtlenül is túlélő mikróbák fennmaradását segíti. Ilyen például a mikroaerofil, azaz 5% oxigén mellett is életképes, nitrogénkötő Azospirillum baktérium. A Brevibacillus-ok pedig a kevés oxigén hatására „fakultatív anaerob” módon élnek tovább a talajokban. Ezeknek a jótékony szervezeteknek a száma, mennyisége növelhető a talajoltással, már csak azért is, hogy kiszorítsa a levegőtlenséget sokkal inkább igénylő potenciális kórokozókat (pl. a Clostridium perfringens-t) ami súlyos kórokozó, ezért kimutatásukra európai szabvány kidolgozásában is részt vettünk.

A talajoltó anyagokban leggyakoribb mikroorganizmusok szerepét, a túlélés érdekében kialakított stratégiáit és a legfontosabb környezeti igényeiket az 1. táblázat foglalja össze.

1. táblázat: a talajoltó mikrobiális termékekben található organizmusok környezeti igényei és a precíziós alkalmazást
segítő túlélési stratégiáik

A talajban az agyagásványokhoz kötődő és ezért a növény által nehezen hozzáférhető foszfor oldhatóvá tételére a Bacillus genusz baktériumai képesek. Az ilyen oldódási képességet és ezeknek a mikróbáknak a jelenlétét vagy hiányát laboratóriumi körülmények között jól ki tudjuk mutatni (1. fotó). Nélkülük előfordul olyan eset is, hogy akár 2000 mg/kg foszfornál sem jut a növény elegendő P-tápelemhez. Előzetes monitoring után célirányos alkalmazásukra lenne szükség és nem feltétlenül a foszfor-műtrágya újabb adagjára. A talajéletet vizsgálni kell!

1. fotó: a foszforoldódási képesség és a P-oldó baktériumok jelenlétének a tesztelése szelektív táptalaj segítségével laboratóriumban (a kioltási zóna nagysága arányos a baktérium P-mobilizáló hatásával)

És ha még általános talajélet adataink sincsenek, akkor hogyan is akarhatunk „precíziós”, mikroterületekhez igazított baktériumtrágyázást megvalósítani? 

A baktériumtrágyák alkalmazási gyakorlata messze nem precízós

A baktériumtrágyákra vonatkozóan nagyon egységes és általános felhasználást ajánlanak a gyártók és forgalmazók. A javasolt adag lehet 1 l/ha, 10 l/ha, vagy 20 l/ha mennyiség is. Ezeket általában 200 l vízben szuszpendálva lehet kijuttatni a vetéssel egy menetben. Az oltóanyag­ipar kezdetén azonban még a magra csávázott formában használták az oltást, ezzel a kis mag a leghamarabb megkaphatta a mikrobás segítséget, azaz a N2-kötő vagy a P-mobilizáló mikróbákat. Napjainkban a technológiai alkalmazást a folyékony készítmények segítik, amelyek a magvetéssel együtt a baktériumtrágyát, a hozzáadott vizet, de akár a fejtrágyaként alkalmazott starter műtrágyákat is kijuttatják. A bontható szerves (cellulóz, lignintartalmú) anyagokat jól átnedvesítik, ami szintén lényeges szempont.

A javasolt adagoknál a gyártók hivatkozhatnak az oltóanyag töménységére, amit az úgynevezett kitenyészthető csíraszámmal (colony forming units, CFU) szoktak megadni milliliterenként. Az 1 l/ha oltóanyag-mennyiségnél a termékben a csíraszám rendszerint magasabb, akár 2 nagyságrenddel is, ami azt jelenti, hogy az 1 l-es palackban 10-szer több mikroba is jelen lehet a 10 l-es kiszereléshez viszonyítva.

A csíraszám ezekben 109/ml, ami azt jelenti, hogy ml-enként ezer millió, azaz milliárd (1000.000.000) baktérium van a szuszpenzióban. Tudni kell, hogy az 1 nagyságrenddel, vagyis az egy 0-val több, az 10-szeresen, két 0-val több pedig 100-szorosan nagyobb mikrobamennyiséget jelent (a nagyságrendet ugyanis a 10-es szám hatványával jelöljük). Ezeket a mikrobákat szabad szemmel nem láthatjuk, de a termékeken kötelező megadni.

Az már más kérdés, hogy a felhasználáskor mennyi élő sejtet tartalmaz a termék, hiszen a folyadékban a kezdeti tápanyag gyorsan fogy és a levegőtlen körülmények sem kedveznek a túléléshez; nem beszélve a hőmérsékletigényhez, ami rendszerint szintén megváltozik abban a pillanatban, hogy az inkubált tartályokból az oltóanyag termék a forgalmazó edényekbe kerül. A pusztulást, a termék kellemetlen szagát kibontás után könnyen lehet érzékelni. Az egyes mikrobák hőmérsékletigénye sem azonos (2. táblázat). A legtöbb oltóanyagtörzs mezofil baktérium, ezért rendszerint 25–28 oC-on szaporítják fel azokat. Így például ha a termék Azospirillum nitrogénkötő baktériumot is tartalmaz, akkor annak optimálisan 37 oC-os igénye miatt sok esetben inkább a hidegtűrőbb és küzdőképesebb Pseudomonas baktériumok fognak megmaradni a talajban. A brazíliai „cerrado” trópusi talajon a cukornád termesztése ezzel szemben lehetséges az Azospirillum oltás segítségével, N-műtrágya nélkül is. A mikrobiális oltások időzítése is kritikus tényező tehát, igazítani kell azt a mikrobák és a növények élet­igényeihez, a fennálló környezeti körülményekhez is.

2. táblázat: mikroorganizmusok hőmérsékletigénye és tűrőképessége az oltóanyagokban található néhány jellegzetes faj megjelölésével

A termékeken belül is lehet „élet-halál” harc a mikroorganizmusok között, különösen, ha azok többféle mikróba-fajt és -törzset tartalmaznak. A kezdetekben alkalmazott 1 mikroba (faj vagy törzs) 1 termékben mára már átlagosan 3–5 féle különböző mikoorganizmust jelent. A legtöbb kereskedelmi oltóanyagban rendre találhatunk 1 nitrogénkötő, 1 foszformobilizáló és 1 növénynövekedést serkentő, vagy hormontermelő baktériumot is. Egyes termékekben, így az EM (effektív mikroorganizmus) oltóanyagban 80-féle mikrobát ígérnek a forgalmazók. Az összetételt azonban a felszaporítási körülmények számos tényezője befolyásolhatja. A végső termékben leginkább a levegőtlen (anaerob) körülményeket is túlélők (pl. a fermentatív tulajdonságú Lactobacillus tejsavbaktériumok, egyéb savtűrők) dominálhatnak, savas jellegűvé alakítva ezzel a talaj-anyagcsere útjait is, amire hosszabb távon figyelni kell. A cellulóz lebontását végző mikrobákat általában külön termékként forgalmazzák, mivel ahhoz speciális enzimekre van szükség. A nehezebben bomló anyagok (így a cellulóz, a lignin) teljes dekompozíciója akár 5–10 anyagcsere (metabolikus) lépésből is állhat. Az egyes lépéseket más-más mikroba és enzimeik tudják elvégezni. Ha ezek nincsenek jelen a rendszerben, akkor a lebontás is lassul. A szén-nitrogén (C:N) arány is kritikus tényező, ennek optimális értéke 30 alatti legyen a pentozánhatás elkerülése érdekében. A termékekben általában nincs jelen a teljes lebontásért felelős mikrobiális konzorcium, de bizonyos kulcslépések beindítása és a talaj őshonos mikrobáinak a hozzáadott ereje is besegíthet a talaj-szén-erő megőrzéséhez, hasznosításához. 

Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a talajokban az ott élő, őshonos mikrobák típusa is befolyásolja, hogy milyen anyagcsere-folyamatok alakulnak ki. A talajoltás során az egyes fajokkal, törzsekkel erre célirányosan is hatni lehet. De a kezelésekkel egyidőben adott további anyagok is módosíthatják ezeket a folyamatokat A gyomirtó szerek például olyan szelekciós tényezők, amelyek nem csak a gyomokra vannak hatással, de közvetlen és közvetett módon a mikrobák (tágabb értelemben a teljes talajbiota) tűrőképességét, toleranciáját is próbára teszik. De vizsgálja-e valaki, hogy mennyire károsítják a talajéletet?

Végső soron lehet termelni élő talaj nélkül is mióta mű trágyák, mű anyagok és művi, mesterséges „biocid”, azaz élőlényeket elpusztító anyagaink is vannak (herbicid, fungicid, nematicid, inszekticid…stb). A természeti törvényeket azonban nem könnyű kijátszani, figyelmetlenül hagyni. Ismert, hogy a műtrágyák hatékonyságánál például a nitrogénnek csak 10–40%-a tud maximum hasznosulni, mert vannak denitrifikáló baktériumok, melyek a levegőtlen, tömörödött talajban a nitrátot kémiai oxigénként használva a N2-t újra gáz alakban felszabadítják. Lehet persze ezek ellen is újabb gátló adalékanyagokat adni, amelyek megint csak nem lesznek teljesen szelektívek, így pusztulhatnak a biológiai úton ingyen nitrogént adó baktériumok is. De kit érdekel, ha van műtrágya? .…és itt a kör bezárul.

Ha azonban mégis jobban meg szeretnénk érteni a természeti, ökológiai törvényeket, akkor a SZIE Kertészettudományi Karán indított „biológiai talajerő-gazdálkodó mérnök/szakember” képzésünket ajánljuk.

Prof. Dr. Biró Borbála
egyetemi tanár

A talajért elkötelezett támogatói kör:



A TALAJEGYETEM korábbi részei:

A cikk szerzője: Prof. Dr. Biró Borbála

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Tavaszi mikrobiológiai talajkezelések

Tavaszi mikrobiológiai talajkezelések

A termesztett növényeinket fertőző gombabetegségek nagy része a talajban telel át és innen indulnak a fertőzések. Ha a talajban csökkenteni tudjuk az...

Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?