Belépett a kukorica gyomirtás szegmensébe a UPL

Agro Napló
2021-ben több újdonsággal is piacra lép a UPL. A hazai leányvállalat – a UPL Hungary Kft. – képviselői online konferencia keretében ismertették az innovációkat.

A növényvédő szer gyártók világrangsorában 5. helyet elfoglaló, illetve biológiai megoldások és a fenntarthatóság terén éllovas UPL a múlt évben tapasztalható nehézségek ellenére is teljesítette a tervet – mondta el tájékoztatójában Piyush Kumar ügyvezető igazgató. Hangsúlyozta, a több mint 10 000 munkatársat foglalkoztató, 138 országban jelenlévő, 44 gyártóüzemmel és 25 kutatóhellyel rendelkező vállalat elkötelezett híve a fenntarthatóságnak, ezen vezérelv mentén haladva számos kedvező technológiai ajánlást dolgoztak ki partnereiknek a következő szezonra.

Véglesi János kereskedelmi vezető kiemelte közülük a szántóföldi kultúrák bio­stimulátoros kezelésére szánt csomagokat, a megújult Búza komplett csomagot, a Kaltor csomagot kukorica gyomirtásra, a csávázószer és deszikkáló csomagokat, valamint az egyes kertészeti kultúrákra vonatkozó ajánlások közül a biotermesztőknek szánt Alma Bio csomagot.

Újdonságok

Az alapvetően rizsben található kétszikű gyomok irtására kifejlesztett benszulfuron-metil hatóanyag kalászosban történő használatát 2009 óta vizsgálják. A fejlesztők, miután a készítményt egy kombinációs partnerrel kiegészítették, megalkották a metszulfuron-metilt, így született meg a tavaly ősszel engedélyt kapott Xanadu WG kalászos gyomirtó szer, amely a magról kelő kétszikű gyomok ellen nyújt megoldást. Valovics Attila fejlesztőmérnök felhívta a figyelmet, hogy tavasszal, a bokrosodás kezdetétől a zászlóslevél megjelenésig javasolt kijuttatni a készítményt. 5 °C feletti hőmérséklettől alkalmazható ugyan, de a 15–20 °C közötti tartomány az ideális a kijuttatásra. Megjegyezte, hogy amikor a kijuttatás pontos időpontjáról kell döntenünk, inkább a gyomok fejlettségét tekintsük irányadónak, mint a hőmérsékletet. Dózisa 100 gramm egy hektárra, az európai hatásvizsgálatok alapján elmondható, hogy a fontosabb gyomok közül a repce árvakelés, pásztortáska, árvacsalán, orvosi székfű, ebszékfű, pipacs és közönséges tyúkhúr ellen jó, a nehezen irtható ragadós galaj és a veronika fajok ellen is hatásosan alkalmazható. A mezei árvácska és mezei acat esetében a gyomok növekedése leáll, virágot nem fejleszt. A Xanadu WG-t a Silwet Star hatásfokozóval együtt javasolt használni, mert az bizonyítottan javítja a kezelés hatékonyságát.

A kalászosok őszi gyomirtására a Reliance SC új készítményét ajánlja a UPL. A magról kelő kétszikűek és nagy széltippan ellen alkalmazható szert a kultúrnövény ötleveles állapotáig lehet kijuttatni, 0,3–0,6 literes dózisban. A kisebb dózisokat érdemes kombinációs partnerrel együtt kijuttatni, maximális dózissal viszont nagyon hatékony minden megcélzott kétszikű gyom ellen.

2021-től két új kukorica gyomirtó készítmény gazdagítja a UPL palettáját. A Kaltor névre keresztelt, nikoszulfuron és dikamba hatóanyag-kombinációt tartalmazó gyomirtó szer egyszikűek, illetve magról kelő kétszikűek ellen hatékony. Osztott kezeléssel juttatható ki 0,25 és 0,15 kg/ha dózisban, de Valovics Attila tájékoztatott, hogy folyamatban van az egyszeri kijuttatás engedélyeztetése is. A posztemergens készítményt a kukorica 3–6 leveles állapotában lehet kijuttatni.

Ennél szélesebb idősávban, szintén posztemergensen alkalmazható a Daneva gyomirtó szer, amelynek mezotrion hatóanyaga levélen és kisebb mértékben a gyökéren keresztül szívódik fel, amelynek a folyamatosan kelő gyomok esetében van nagy jelentősége. A készítményeket a UPL csomagban ajánlja Silwet Starral kiegészítve.

Az idéntől számos kertészeti kultúrában, valamint kalászosok és repce védelmére is alkalmazható a Deltaphar 25 EC rovarölő szer – tájékoztatott Major Viktória regisztrációs menedzser. A kontakt hatású piretroid gyors taglózó és repellens hatású, ami a rovarok széles köre ellen hatásos. Dózisa 0,1–0,5 liter hektáronként. Egyik legnagyobb előnye a rugalmas adagolás és felhasználás, továbbá a rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idő.

Két új UPL készítmény debütál idén a gombaölő szegmensben. A II-es forgalmi kategóriájú, azoxistrobin hatóanyagú Chamane a kalászosok, a repce és számos zöldségfélék gombás betegsége ellen véd, vitathatatlan előnye a rugalmasan alakítható dózis, a széles hatásspektrum, illetve a fungicid hatás mellett fellépő biológiai hatékonyság. A Chamane-t a tetrakonazol hatóanyagú Emerald készítménnyel kombinációban javasolják kijuttatni kalászosban és cukorrépában.

Repcében használható gombaölő szerrel, az Evito T-vel lép piacra a UPL, amely készítményt elsősorban fehérpenészes rothadás ellen javasolnak alkalmazni. A kombinált hatóanyagú készítmény formulációjának egyedisége az, hogy XylemPro technológiával készült, ami garantálja, hogy a hatóanyag 6–9 órán belül felszívódik a növényben, de a biológiai hatás már negyed órával a kijuttatás után megnyilvánul.

Az újdonságok mellett a konferencia további részében szó esett a UPL csávázó készítményeiről, a 2020-as év almater­mesztési tanulságairól, továbbá a repcében már 7500 hektárt lefedő ProNutiva® program eredményeiről, amelyben az ajánlott technológiák a hagyományos és biológiai készítményekre épülnek, megfelelve ezáltal a kor kihívásainak, úgy mint a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok támogatása a termelői igények szem előtt tartásával, valamint az élelmiszerlánc követelményeinek kielégítése.

-an-
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kezelésből ötös!

Kezelésből ötös!

Az FMC optimista hangulatban tartotta meg évindító növényvédelmi fórumát, amely méltán az egyik legszínvonalasabb online rendezvénnyé nőtte ki magát a...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?