2024. november 17. vasárnap Hortenzia, Gergõ

Phylazonit Rizo – gyökérvédelem és növekedésserkentés biológiai úton!

Agro Napló
A mikroorganizmusokat tartalmazó biostimuláns készítmények használata napjainkra mindinkább általános gyakorlattá válik az intenzív növénytermesztésben is.

A mikrobiológiai készítmények felhasználásának legfontosabb indoka, hogy a bennük található speciális baktériumtörzsek képesek átalakítani a növények szempontjából fontos tápelemeket asszimilálható formákba, a környezetre gyakorolt káros hatások nélkül. E baktériumtörzsek további jótékony hatása a növények fiziológiai folyamatainak befolyásolása, támogatása, hiszen azok a vegyületek, melyeket ezek a mikroorganizmusok is kiválasztanak, a növény növekedésének és fejlődésének fontos szabályozó vegyületei.

Az ún. abiotikus stresszhatásokkal (aszály, a talaj sótartalma, vagy a szélsőséges klimatikus tényezők) szembeni ellenálló képesség növelésére szintén alkalmasak ezek a készítmények, illetve a növények és a talaj egészségvédelmében is szerepük van a kártevő mikroorganizmusok visszaszorításával.

A Phylazonzit cégcsoport több évtizede folytat mikrobiológiai készítményekkel kapcsolatos kutató-fejlesztő és forgalmazó tevékenységet.

2017-től egy GINOP projekt keretében olyan baktériumtörzsek izolálása kezdődött el, melyek rizoszféra tápanyag-szolgáltató képességének javítása mellett a kórokozó talajlakó gombákkal szemben védelmet is nyújtanak a növényeknek.

Két, világszerte a legismertebb és széles körben használt, biokontroll tulajdonságokkal bíró baktériumnemzetségből (Bacillus és Pseudomonas) választottuk ki a törzseket, melyeket hazai talajokból izoláltuk és szelekciós vizsgálatoknak vetettük alá.

Az izolált törzsek hatékonyságát a következő tulajdonságaik adják:

  • elsőként kolonizálják a gyökereket,
  • hőváltozásnak, szárazságnak, pH-változásnak jól ellenállnak (spóraképzés),
  • antifungális anyagok termelése,
  • enzimek előállítása (kitináz enzim: sejtfalbontás),
  • gyorsan szaporodnak,
  • rugalmas anyagcseréjük van (rendkívül sokféle vegyületet hasznosítanak),
  • különleges vasmegkötő képességgel bírnak (talajkórokozók visszaszorítása).

A projekt (az új készítmény fejlesztése) során számos kutatóintézet, egyetem, szakember és gazdálkodó volt segítségünkre. Laboratóriumi, cserépedényes, fitotron kamrás, kisparcellás és nagyüzemi kísérletekben teszteltük a törzseket szántóföldi és kertészeti növényeken. A projekt célja volt továbbá a baktériumtörzsek által termelt olyan anyagok azonosítása, melyeket a talaj kórokozó gombáinak jelenlétében termelnek.

A Phylazonit Rizo néven, várhatóan 2021 őszén piacra kerülő mikrobiológiai készítménnyel elvégzett kísérletek statisztikailag is igazolható módon javítottak – többek között – a termésátlagokon, kertészeti növényeknél (pl. paradicsom, paprika) a termésméreten is.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Növény-egészségügyi Osztályának 2020-ban, humuszos homok talajtípuson, 0,1 ha-os parcellákon, 6 ismétlésben beállított vizsgálatai alapján a következő eredmények születtek napraforgón.

 

 

Hasonló talajtípuson vizsgálta a Kormányhivatal paprikában a készítmény hatását, 20 m2-es parcellákon, szintén 6-ismétléses kísérletben.

 

 

A Phylazonit Rizo készítményünk fejlesztése során elsődleges szempont volt, hogy olyan terméket kínáljunk a gazdálkodóknak, mely segítségével biológiai úton javítható mind a talajállapot és talajélet, valamint a termésbiztonság, úgy, hogy az eljárás biztonságos, egyszerű, hosszú távon fenntartható és hatékony marad.

 

  

A készítményben található Bacillus, illetve Pseudomonas törzs sziderofor és antifungális anyag termelőképességének vizsgálata Petri‑csészében   A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívásában megvalósult GINOP-2.1.7-15-2016-00182 számú projekt.   Vajda Péter

www.phylazonit.hu

A cikk szerzője: Vajda Péter

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Napraforgó – a betegségek tárháza

Napraforgó – a betegségek tárháza

A napraforgó-termesztés egyik kulcsfontosságú része a növények gombák elleni védelme. Ez egy komplex feladat, amelynél figyelembe kell venni az elővet...

Készítsük fel talajainkat!

Készítsük fel talajainkat!

A fenntartható fejlődés két fontos alapeleme Magyarországon talajkészleteink észszerű hasznosítása, védelme, állagának megőrzése, sokoldalú funkciókép...

Talajjavítás – VulcanAgro

Talajjavítás – VulcanAgro

Belvizesedés, savanyodás, szikesedés és lúgosodás? Megannyi talajprobléma, ami javításra szorul. Nincs egy csodaszer, és nem is lesz. Ahhoz, hogy ered...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?