A fuzárium fajok a búza teljes tenyészidőszakában felléphetnek, korábbi fenológiai állapotban csírapusztulást, gyökérkorhadást, szárrothadást idéznek elő, későbbi fenológiában pedig a kalászok megfertőzését eredményezik (kép).
Több fuzárium faj képes előidézni a kalászok megfertőzését, azonban hazánkban leginkább domináns faj a Fusarium graminearum (teleomorf: Gibberella zeae) és a Fusarium culmorum (teleomorf alakja nem ismert jelenleg). A fuzárium fajok kalászhányástól viaszérésig fertőzhetik a búzát ivaros (aszkospórák) és ivartalan (konídiumok) szaporító képleteik segítségével, a búza fogékonysága virágzásban a legnagyobb. A jelentős mennyiségi kár (ezermagtömeg-csökkenés) mellett tetemes lehet a minőségi veszteség is, ugyanis e kórokozó fajok különböző toxinokat is termelnek (DON, ZEA), amelyek mind humán-, mind állategészségügyi szempontból károsak.
A kalászfuzáriózis elleni védekezési stratégia komplex szemléletet igényel, beletartozik az agrotechnikai védelem mellett a kémiai is. Utóbbi helyes időzítése különösen fontos. Ha száraz, csapadékmentes az időjárás, nincs jelentősebb harmatképződés, akkor a kezelés időzítésével megvárhatjuk a virágzás kezdetét. Azonban, ha ennek ellentettje igaz, csapadék és harmatképződés is van, célszerű a kezelést már kalászhányás végén, virágzás kezdete előtt elvégezni.
A Syngenta Kft. kalászos fungicid portfóliójából a Magnello termékünket ajánljuk Önöknek a sikeres és megbízható kalászfuzáriózis elleni védekezésre. 100 g/l difenokonazolt és 250 g/l tebukonazolt tartalmaz. Mindkét hatóanyag a kórokozó gomba ergoszterol bioszintézisét gátolja hatásmechanizmusát tekintve. Kiemelendő a termék DON toxin csökkentő hatása. Ajánlott dózisa: 1,0 l/ha. Fúvókaválasztásnál döntsünk a kettős réses típusok mellett, a permetlé mennyisége hektáronként 250–300 liter legyen.
2020-as fejlesztési kísérleteinkben ismét bizonyította a Magnello kivételes kalászfuzárium elleni hatékonyságát. Mesterséges fertőzést végeztünk az egyik kísérleti helyszínen, majd 48 óra elteltével kezeltük Magnello-val és versenytárs fungicid termékekkel a fertőzött parcellákat (ábra).
A Magnello 64%-kal csökkentette a kalászok és a belső szemfertőzöttség (FDK %) mértékét a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva, amiben csak mesterséges fertőzést végeztünk F. graminearum konídium-szuszpenzióval (4,095X107 db konídium/ml).
Összefoglalásként elmondható, hogy a kalászfuzáriózis elleni sikeres védekezés nem lehetetlen, csak odafigyelést, rendszerben gondolkodást (agrotechnika, kémiai védelem, időjárás figyelembevétele stb.), megfelelő fungicid szerválasztást és időzítést igényel. Mi a kémiai védekezés szempontjából a Magnello által kívánunk az Önök idei sikeréhez hozzájárulni.
Boros Szilárdfejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
A cikk szerzője: Boros Szilárd