ELEMI KÉN – Talajjavító? Tápanyag? Vadriasztó? Mindez egy hatóanyaggal!

Agro Napló
Az elemi kénnel mindenki találkozott már. Ezzel fertőtlenítettük – kéneztük – a hordót. Lemosó permetezőszerben vagy a lisztharmat elleni védekezéskor használtuk. Ennél azonban sokkal többet tud!

Az elemi kén átalakulása

Az elemi kén a talajban vagy annak felszínén kezd el átalakulni a növény számára hasznosítható szulfáttá. Eközben a levegőnél nehezebb, kénes, mérgező gázok képződnek. Ez a gáz beszivárog a talajba, megüli annak felszínét. Irritálja a szaglószerveket és távol tartja a vadakat, madarakat, rovarokat.

Hogyan javítja a talajt?

Az elemi kén a talajban víz és baktériumok segítségével részben kénes savvá alakul. Nagy mennyiségben (150–300 kg/ha) kijuttatva képes megállítani a meszes, gyakran szikes talajokon zajló kémhatás-emelkedést. A magas talaj-pH súlyos táp­anyag-felvételi zavarokat okoz a növényeknek. Ilyen talajokban kevés a kálium, a magnézium és a legtöbb mikroelem. Ezen táp­anyaghiány miatt a növények gyengébben fejlődnek és nehezebben vészelik át az aszályos időszakokat. A granulált kénnel tehát nemcsak táp­anyagot juttatunk ki, de a talaj kémhatását is szabályozva, számos táp­anyag felvételén javítani tudunk.

A kén, ami nem csak táplál

Az intenzív gazdálkodásban egyre előtérbe kerül a megelőzés. Az elemi kén gombaölő hatása évszázadok óta ismert. A lisztharmat okozta károkat teljesen megszünteti, az atkákra jelentős gyérítő hatással van. A kéngázos táblára később indul meg a rovarberajzás, és a kártétel is kisebb mértékű lesz. Ez a plusz hatás teszi a ként olyan sokoldalúvá.

A vadak ellen is véd

Amennyiben folyékony kénnel kezelünk egy táblát, a gázosodása hetekig távol tartja a vadakat. Ehhez persze megfelelő dózist (általában 6–10 liter/ha) kell alkalmazni, és az időjárásnak is mellénk kell állnia. A kén-szuszpenzió már a vetést követően azonnal segítségünkre lehet a vaddisznótúrás vagy a madarak okozta károk ellen. Az olyan növények védelmében, mint a napraforgó, a ként gyakrabban kell alkalmazni, a vegetációs időszak alatt több alkalommal. 2-4 leveles állapotban már védekezni kell a nyulak, majd csillagbimbós állapotig az őzek ellen.

Az elemi kén büdös, irritálja az állatok szaglószervét. Több kén = kevesebb vadkár

Kén a kertészetekben

A kén nagy mennyiségben hasonló hatást fejt ki, mint egy talajfertőtlenítő. Közepes–nagy dózisban (20–30 liter/ha) kijuttatva és sekélyen bedolgozva jelentősen csökkenti a drót- vagy fonálféreg okozta kártételt. Zárt termesztőberendezésben (fólia, üvegház) használva még a termés érési ideje alatt is használható. Gázosodása révén képes távol tartani a poloskákat és egyéb kártevőket. Szerencsére a kénből annyit és annyiszor használhatunk, amennyit akarunk. Nincs várakozási idő, kijuttatás után a termés azonnal fogyasztható.

Szakmai segítség: +36 70/905-5000
info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Folyékony elemi kén vagy ATS?

Folyékony elemi kén vagy ATS?

Kénpótlás, vadriasztás, gombaölés és „talajfertőtlenítés” vagy kénpótlás és nitrogénveszteség csökkentés?

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?