A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári kampuszán látta vendégül azt az azerbajdzsáni delegációt, amely tizenegy napos Közép-európai tanulmányútja részeként az intézmény nemzetközi, mezőgazdasági projektjeibe is betekintést nyerhetett.
A tanulmányút célja, hogy támogassa és segítse a tizenkét fős küldöttséget abban, hogy fenntarthatósági szempontokat figyelembe véve hazájukban megvalósíthassák professzionális tanácsadói tevékenységüket. Azerbajdzsán ezzel kívánja elérni, hogy hatékonyabb válaszokat adjon a mezőgazdaság jelenlegi és jövőbeli kihívásaira, s így javítsa a kaukázusi ország versenyképességét és a vidéken élők megélhetését.
A küldöttség üdvözlését követően dr. Kovács Attila, a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar dékánhelyettese röviden bemutatta az óvári akadémia történetét, valamint jelenlegi oktatási és kutatási portfólióját. Hangsúlyozta, hogy évről évre emelkedik a nemzetközi hallgatóik száma, mezőgazdasági mérnök és élelmiszermérnök képzések pedig angol nyelven is elérhetőek.
„A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári kara által nyújtott képzések és szolgáltatások középpontjában a fenntarthatóság, korszerű élelmiszertechnológiák, vidékfejlesztés és precíziós gazdálkodás áll. Ezek az innovatív területek közösen adnak választ korunk legaktuálisabb problémáira. Egyetemünk számos nemzetközi projektben vett és vesz részt a jövőben is, így a küldöttség számára átfogó tájékoztatást nyújthattunk tapasztalatinkról” –tájékoztatott a dékánhelyettes.
A delegációt a Széchenyi István Egyetem vezetősége nevében dr. Lukács Eszter nemzetközi rektorhelyettes köszöntötte, aki beszédében kiemelte, hogy az intézmény 2016-ban fogadta az első nemzetközi hallgatókat angol nyelvű képzésein. Az azóta eltelt időben pedig dinamikus fejlődés látható, hiszen ebben a tanévben már mintegy 800 fő tanul a Széchenyi-egyetem által kínált 36 angol nyelvű képzés valamelyikén. „Minőségünk fokmérőjeként a QS World University Rankings rangsorában a Széchenyi István Egyetem 25.300 intézmény közül világon a 800-1000. helyezések között szerepel. Ezzel a világ egyetemeinek legjobb 4 százalékába tartozunk” – húzta alá.
Fotó: Májer Csaba JózsefA rektorhelyettes a Magyarország és Azerbajdzsán között egyre szorosabbá váló diplomáciai kapcsolatokról kifejtette, hogy a „Keleti Nyitás” politikája értelmében a kaukázusi ország hazánk fontos partnere. Megerősítette, az együttműködés a felsőoktatás területén is intenzív a két ország között: a magyar kormány évente kétszáz azeri fiatalnak biztosít Stipendium Hungaricum ösztöndíjat, melynek népszerűségét jelzi, hogy az idei évben a pályázatra közel négyszeres volt a túljelentkezés. Elhangzott, hogy a Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatóinak számottevő része Azerbajdzsánból érkezett, és mint mondta, körükben a közgazdász képzési terület a legkeresettebb.
Dr. Vér Andrástól, a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári karának tudományos főmunkatársától megtudtuk, hogy a mosonmagyaróvári programok során a delegáció számára betekintést engedtek releváns projektjeikbe agrár-szaktanácsadás és mintagazdasági témakörökben.
Anar Azimov, az Agrárszogláltatási Ügynökség elnökhelyettese érdeklődésünkre úgy fogalmazott: érdekes és hasznos prezentációkat hallgathattak az egyetem szakembereitől.
Anar Azimov, az Agrárszolgáltatási Ügynökség elnökhelyettese. (Fotó: Májer Csaba József)„Próbálunk tanulni a magyarországi megközelítésekből, megvalósított gyakorlatokból. Megismerhettük azt is, mi szükséges ahhoz, hogy az agrártanácsadás terén az Európai Unió követelményeinek megfeleljünk. A széchenyis szakemberek által bemutatott példák segítenek abban, hogy céljainkat megvalósítsuk hazánkban” – foglalta össze tanulmányútjuk célját a delegáció vezetője.
A delegáció tagjai a Széchenyi István Egyetem mellett számos helyszínt meglátogatnak a tanulmányút során. Forrás: www.uni-sze.hu