Ennek egyik oka lehet, hogy az ilyen célra felhasználható baktériumkészítmények köre szűkös. Kevés olyan endospórát képző baktériumos készítmény található a piacon, amely ennek az extrém felhasználásnak megfelel. Pedig mind munkaszervezési, mind költséghatékonysági oldalról ez egy sikeres megoldás.
Mit is várhatunk el az ilyen típusú beavatkozástól?
- Azt, hogy a baktériumok segítsék a növények tápanyagellátást és indukálják a növények saját „immunitását” a patogén gombákkal szemben.
- Azt, hogy a mikrobák hosszú ideig életképesek maradjanak a vetőmagon.
- Azt, hogy a vetőmagcsávázás során használt egyéb készítmények ne károsítsák a baktériumokat
Ennek a célnak csak a spórásodni képes baktériumok felelnek meg; ezek sokkal ellenállóbbak a hőnek, szárazságnak, magas sótartalomnak, mint a vegetatív sejtek, ezért a termékek felhasználása széleskörűen lehetséges, alkalmasak a mostoha körülmények elviselésére. Amint a körülmények optimalizálódnak, a baktériumok kicsíráznak és szaporodnak.
Hogyan segítik a baktériumok a növény növekedését (direkt és/vagy indirekt mechanizmusok):
- Ásványi anyagok mobilizálása, nitrogénkötés, tápanyagellátás fokozása.
- A talajban lévő kórokozók visszaszorítása (sziderofór, antibiotikum, verseny a tápanyagért, helyért, a növények immunrendszerének támogatása).
- A növények stressztűrésének javítása (szárazság, só stb.).
- Növényi hormon termelése (indolecetsav)
- Növényi hormonszint szabályozása (etilén: 1 aminociklopropán-1-karbonsav deamináz /ACCD/).
Felkeltette az érdeklődését a talajbaktérium? Vegye fel a kapcsolatot velünk és tudjon meg többet termékeinkről
Miért érdemes emellett dönteni?
A kezelések hatására erőteljesebb, egészségesebb növényeket kapunk, egyöntetűbb lesz a kelés és az egyedfejlődés, nagyobb gyökértömeget érhetünk el, valamint jobb tápanyagáramlást a növényekben.
A baktériumkészítmények kijuttatásakor elsődleges szempont, hogy a maghoz legközelebb, a csíranövény környezetébe legyenek kijuttatva, hiszen a gyökérfelületet kolonizálva tudják kifejteni kedvező hatásukat.
A baktériumkészítmény közvetlenül a magra történő felvitele (csávázása) a fent említett hatások mellett a következő szempontok alapján szintén megfontolandó: Az MV-Supary-val történő kiegészítő csávázás eredménye garantált azáltal, hogy a csíranövény fejlődésével a gyökérfelületet azonnal képes kolonizálni. A kalászos gabona kezdeti fejlődésétől a viaszérésig képes segítséget nyújtani.