Az aszályra felkészülni nem elég egyénileg, hanem egy egész régiónak törekedni kell, ha nem az egész Kárpát-medencének.
Az első fecskék itt vannak, és próbálják a szárnyaikat bontogatni, tenni a dolgukat, remélhetőleg egyre többen ráeszmélnek, hogy egy jó évben többet termelni és lenézni, kinevetni az úttörőket meg lehet tenni, de mi lesz néhány év, évtized múlva? Sokan nem fogják megérni, de a fiatal generáció igen! És most Ők, nekik kellene lépni!
Nézzünk meg egy erdőt, amelyiket az ember nem piszkálja, minden egyensúlyban van. Közel hasonló egyensúlyt kellene a termőföldeken is kialakítani! Ez nem megy egyik napról a másikra, és az átállás alatt is meg kell élni valamiből. Itt jön be a takarónövényekkel kombinált mulcsos technológia. A mulcshagyó technológiáról ma már nem sok embert kell győzködni, hogy működik. Még úgy is, hogy nagyon sokan e mellett azért még mindig feje tetejére állítják a földet. Hiányzik az a nagyon jó szaktudással rendelkező mezőgazdász vagy tanácsadói gárda, aki nem fél kísérletezni, és különböző dolgokra gyorsan reagálni, vagy lehet, hogy megvan, csak így éppen kényelmesebb!
Az átállás a mulcsos technológiánál azt jelenti, hogy az aratás után azonnal a kombájn mögött elvégezzük a sekély tarlóhántást. Amikor a mulcsos technológia már beállt, és a talajfelszínek egyenletesek, akkor lehet beszélni az ultrasekély talajművelésről. Minél kevesebbet bolygatjuk, minél kisebb intenzitással a talajt, annál több szén marad meg benne, nő a humusztartalma. Minél nagyobb a humusztartalom, annál több vizet, tápanyagot tud tárolni a föld. Az aratás után „feketén” tartjuk a földet, ezt is ugyanazokkal a munkaeszközökkel, amelyikkel a tarlóhántást végeztük. Horsch Joker könnyű gyorstárcsa vagy a Terrano mulcskultivátor bármelyik tagja. Aki speciális talajművelő eszközben gondolkodik, a sekély talajművelésben ott a Cruiser kultivátor, az a gép, amivel sekélyen teljes átfedéssel óriási felszínegyengetést lehet végezni.
A szármaradványt, amennyiben be szeretnénk vagy be kell dolgozni a talajba, a mulcskultivátorok tökéletesen alkalmasok erre a feladatra. A Horsch Terrano a kisebb mennyiségű szármaradvány esetén, sekélyebb művelésnél, a Tiger viszont a nagy mennyiségű szármaradvány ill. a mélyebb, akár 35 cm művelésre alkalmas. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy mindig csak mélyen és nagy intenzitással lehet és kell dolgozni. A kapaszáron levő kapák cseréjével az intenzív és a kevésbé intenzív művelés között nagyon gyorsan lehet váltani. Nagyon sokan még a szemüknek készítenek magágyat, és nem a kultúrnövénynek. Természetesen nagyobb szármaradvánnyal borított felszín esetén a vetéshez megfelelő vetőgépre is szükségünk van.
A mulcsos technológiához nagyon sok típusú és színű vetőgéppel találkozunk. A legtöbb vetőgép rövidtárcsával van kombinálva, ez végzi a talajművelést, magágykészítést. Azonban az igazi mulcsos vetőgép a szalmatakaró nagy részét a felszínen hagyja és ez alá veti a magokat úgy, hogy azok biztonsággal kikelnek. Itt a vetőcsoroszlya végez némi talajművelést is. A szármaradványt eltávolítja a vetési síkból, a mag alatt tömöríti a vetőágyat és erre a felszínre kerül a vetőmag, amit a talajáram, ami a csoroszlya mellett elhaladt, betakar. Ez a Sprinter!
Amikor már a talajélet átalakult és beállni látszik, közelít az „ideálishoz”, akkor el lehet kezdeni a NoTill technológiával is kacsintgatni. Ehhez ugyancsak nagyon fontos az egyenletes talajfelszín! Addig, míg forgatunk vagy keverünk, ill. mélyen benyúlunk a talajba, a tápanyag-utánpótlás egyszerűbb, mert akár a mulcskultivátor kapái mögött is céltudatosan tudunk műtrágyázni. A NoTill-nél elméletileg nem nyúlunk a talajhoz, így a mélyebb rétegekből előbb-utóbb a tápanyag is ki fog fogyni! Keskeny kapák segítségével időnként a mélybe juttatva tápanyagot el tudjuk végezni. A NoTill-t gyakran úgy értelmezik, hogy a talajjal nem csinálunk semmit, csak vetünk és majd aratunk.
A NoTill egyik az a technológia, amihez a legjobban oda kell figyelni, ugyanis mivel ráállunk, hogy nem forgatunk, keverünk, így nagyon oda kell figyelni a taposásra! Nem mindegy, hogy mikor, milyen időjárási körülmények között, mennyire tapossuk meg a földet! A talaj lazítását a takarónövények és a vetőgépek csoroszlyái végzik.
A mulcsvetésben használt Sprinter Duett csoroszlyáit, NoTill vetésben a ThinEdge vagy WideEdge csoroszlyákra lehet cserélni, így az alapgéppel tovább tudunk dolgozni!
Az aratásnál nagyon hosszú tarlóval kell dolgozni, hogy minél kisebb legyen a kipárolgás! Majd valamikor érdemes ezt a tarlót megzúzni, és takarónövényt vetni. Ekkor gyakran majd kikelnek a kihullott magvak, kijön az árvakelés is. Itt érdemes elgondolkodni, hogy a takarónövény és „tarlóhántást” mennyire végezzük együtt? Addig, amíg a totális gyomirtó létezik, létezik NoTill is.
Amikor végleg betiltják, akkor olyan NoTill fog létezni, ahol a gyomok gyérítését majd ultrasekély talajműveléssel végezzük! 2-3 cm mélyen a felszín alatt elvágjuk a növények gyökereit.
A talajban a vizet meg kell tartani! A NoTill-t pedig tanulni és adaptálni kell. Minél kevesebbszer és céltudatosan nyúlunk a talajhoz, annál kevesebb vizet veszítünk. És ha valamiért mélyebben meg kell lazítani a talajt, akkor csakis egyenes késes lazítóval, LD, ULD kapákkal a minél kisebb keverés végett, és azonnal le is zárni. Minél hamarább elkezd valaki kísérletezni, tanulni, annál könnyebb lesz majd az egész farmot átállítani, mert kicsiben a hibákat még le lehet nyelni!
Ami a talajművelés vagy nem művelés mellett ugyanilyen fontos, a parcellák körüli élet! Minél több fa, cserje, bokor található, annál nagyobb az élet, és előbb-utóbb a rovarölő szerekből is kevesebb fog fogyni. Ugyanis a ragadozó rovarok felszaporodásával ők is teszik a dolgukat!
A Horsch magyarországi forgalmazója az AXIÁL Kft.
Szász Zoltán, +36-30/743-0302
A cikk szerzője: Szász Zoltán
(x)