Kész a vészforgatókönyv az ASP ellen

Agro Napló
Régi növényfajták visszatérését és újak megjelenését is hozhatja a klímaváltozás az agrárminiszter szerint. Rendkívüli intézkedési tervvel készül a szaktárca arra, ha növekedne a sertéspestissel érintett terület az országban – jelentette ki Nagy István.

Nagy István az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, hogy Magyarországon már volt száraz időszak, szerinte most elő kell venni az akkor ismert növényeket. Hozzátette, hogy a magyar mag-génbank a 8. legnagyobb a világon. Hangsúlyozta, hogy a klímaváltozástól nem félni kell, hanem tudni kell a válaszokat, ismerni, hogy milyen növények telepíthetők a megváltozott körülmények között.

Az agrárminiszter elmondta azt is, hogy idén már 24 ezer hektáron okozott kárt az aszály, a tavaszi fagyok pedig a több ezer hektár kajszibarackosban okozott kárt.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az egész magyar sertéságazatot tönkre teheti már az is, ha egy háztájiban megjelenik a betegség. Ezért azt tervezik, hogy ha az intézkedések dacára növekszik az a terület, ahol fertőzött vaddisznókat találnak, akkor a veszélyeztetett háztájikból felvásárolnák a házi sertéseket, a családoknak pedig kártérítést fizetnének, hogy legalább három évig ne tartsanak disznót. Hangsúlyozta: nem a nagy telepek vannak veszélyben, mert aki ma betartja a technológiát, az garantáltan meg tudja védeni az állományt a fertőzéstől.

Egyszerűbbé vált a jelentkezés az online ASP járványügyi képzésre

Magyarország afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött területein egyéni és társas vadászatot csak járványügyi képzést végzett, sikeres vizsgát tett és erről tanúsítvánnyal rendelkező vadászok folytathatnak. A kötelezettségnek a vadászok január óta online is eleget tehetnek a Nébih távoktatási oldalán. A képzés teljesítése – az egyéni regisztráció lehetőségével – most még egyszerűbbé vált - jelentette be honlapján a Nébih.

A kurzus a Távoktatási Rendszer kezdőoldalán az „Ajánlott kurzusok” menüpontból érhető el a képzés nevére kattintva, vagy közvetlenül ide kattintva.

A képzés tananyaga – a segédanyagokkal együtt – elérhető online, illetve letölthető pdf formátumban is.

Az online vizsgát csak a tananyag elolvasását követően teljesíthetik az érintettek, 2019. január 14. és december 13. között. Sikeres vizsga után a tanúsítvány rögtön letölthető. A képzéssel és a távoktatási portál működtetésével kapcsolatos kérdéseket az edu@nebih.gov.hu e-mail címen juttathatják el a Nébih-hez az érintettek.

Az online felületet a kurzus elvégzése után is érdemes figyelemmel kísérni, ugyanis a közzétett információk, utasítások, előírások folyamatosan frissülnek. Az oldalon tehát a vadászok bármikor hozzájuthatnak a legfrissebb rendelkezésekhez, valamint tájékozódhatnak a nemzetközi tapasztalatokról, az aktuális járványhelyzetről és az őket érintő legfontosabb kérdésekről. A felületre azok a vadászok is regisztrálhatnak, akik a területi állategészségügyi hatóság által szervezett képzést már sikeresen elvégezték, de tudni szeretnének a legfrissebb információkról, rendeletekről.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!