2024. március 28. csütörtök Gedeon, Johanna

Bevált a Huminisz technológia őszi búzában is (x)

Agro Napló
„2016 nem a termésnövelő anyagok éve volt.” – hangzott el a mondat különböző fórumokon. A megfelelő csapadék mennyiség, annak többé-kevésbé egyenletes eloszlása, és az átlagosnál jobb időjárási körülmények kedveztek a növénytermesztésnek. A termelők magas átlaggal takarították be a termést, aminek a minősége is megelégedésre adott okot. Ezt figyelembe véve igen kedvező képet alkothattak a termelők a Huminisz készítményeinek pozitív hatásáról a vegetáció során és a betakarításkor. Partnereink a Huminisz-technológiával 2016. évben is átlagosan 10% körüli terméstöbbletet realizáltak szántóföldi és kertészeti kultúrákban.

Az őszi búza termesztésének tavaszi technológiája a vegetáció megindulásának idejére kellő mennyiségű „építőelem” biztosítását írja elő ahhoz, hogy a zöldtömeg növekedése, a generatív (virág és termés) szervek kifejlődése zökkenőmentes legyen. A szárbaindulás előtt kiadott fejtrágya nitrogénjét is szeretné minden termelő maximális mértékben hasznosítani, minimálisra csökkentve a kimosódással keletkező veszteséget.

Ha sorba vesszük a fent leírtakat, akkor a következő feltételeket kell biztosítanunk a növény számára:

  • kellően nagy méretű és fejlettségű gyökérzet a tápanyagok hatékony és gyors felvételéhez
  • a lombra kijuttatott táp- és hatóanyagok maradéktalan felszívódása és hasznosulása
  • a kultúrnövény megfelelő ellenálló-képességének biztosítása az abiotikus (és biotikus) stresszhatások ellen
  • a fejlődéshez és növekedéshez köthető élettani folyamatok serkentése

A gabonafélék, így az őszi búza tavaszi növényápolási munkáinak (növényvédelem, szártörpítés, lombtrágyázás) hatékonysága javítható a növénykondicionáló termékek használatával. A fent leírt hatások mind azt szolgálják, hogy a felhasznált input anyagok költsége befektetéssé váljon egy magasabb hozam és egy jobb termésminőség formájában.

A Huminisz Kft. által gyártott és forgalmazott Kondisol termékcsalád egyedi összetételének köszönhetően kiválóan illeszthető ebbe a technológiába. Alapanyagai, az alsópáhoki tőzeg és a gilisztahumusz olyan egyedi és utánozhatatlan összetételben tartalmazzák a különféle huminanyagokat (barna huminsav, fulvosav), enzimeket, koenzimeket, aminosavakat, egyéb szerves vegyületeket, makro-, mezo- és mikroelemeket, amelyek harmonikus módon stimulálják, segítik, támogatják a kezelt növények élettani folyamatait, emellett növelik azok stressztűrő és stresszkezelő képességét. Ugyanezen összetevők fokozzák a készítménnyel együtt kijuttatott egyéb anyagok levélen keresztüli felszívódását, és egészen a sejt szintig való bejutását. Ezt nevezzük hatásfokozó keláthatásnak. A huminsavas növénykondicionálás hatására emellett megnő a kezelt növény gyökértömege, ami a jobb tápanyag- és vízfelvételt segíti. A búza- technológia fontos részét képezik növény számára jól felvehető EDDHSA-kelátképzőt tartalmazó Solvitis Zn, Cu vagy akár a Solvitis Mg.

A tavaszi technológiába két kezelés beillesztését javasoljuk:

  • Az első tavaszi kezelés (Kondisol N 5 l/ha + Solvitis Zn 1 l/ha + Solvitis Cu 1 l/ha) ideje a szárbaindulás eleje. Ezt végezhetjük a gyomirtással vagy az állományvédelemmel egy menetben, mivel a Huminisz termékei általában nagyon jól keverhetők, ráadásul a Kondisolban található humin-, fulvo- és aminosavak szerves kelátképző jellegük miatt a vízkeménységet okozó ionokat is megkötik, ami javítja a vele együtt kijuttatott készítmények hatékonyságát. A kezelés hatására erősödik és nő a gyökér, és javul a cink- és rézhiányra érzékeny gabona tápanyagreakciója, valamint a fotoszintézis hatásfoka.
  • A második kezelés (Kondisol N 5 l/ha) a virágzás idején illetve az érés kezdetén elvégezve a termés minőségére (fehérje/sikértartalom) van kedvező hatással. A karbamid nitrogénnel dúsított növénykondicionáló szer felpörgeti a fehérjeszintézist és fokozza a nitrogén beépülését.
  • A Huminisz Kft. mindig nagy figyelmet fordít arra, hogy technológiáit a gyakorlatban és több helyszínen is tesztelje. Az elmúlt években elvégzett vizsgálatok eredményei alátámasztják a korábban leírtakat, és évjárattól függetlenül nagyságrendileg +10% terméstöbbletet biztosítanak a felhasználó gazdaságok számára.

    A Kondisol + Solvitis őszi kezelés hatása búzában a télállóság javítására:

    Az őszi búzában elvégzett tavaszi kezelés hatása a zászlóslevél nagyságára:

    Őszi búza hozam 2016 (kg/ha, Sormás)

    Az MTA martonvásári kutató intézete és a Syntech Research 2016-ban több kultúrában, többek között őszi búzában is vizsgálta a Kondisol hatását a növény különböző paramétereire és a termés mennyiségére. Ez utóbbi eredményeit mutatja be a következő grafikon:

    A grafikonon azt láthatjuk, hogy a Kondisol kezelés az őszi búza termését 2,5%-kal, a kukoricáét 4,8%-kal, a napraforgóét 5,3%-kal, a repcét 13%-kal növelte.

    Az elmúlt hat évben búzában elvégzett üzemi tesztjeink eredménye azt bizonyítja, hogy a Huminisz (Kondisol + Solvitis) technológia alkalmazásával átlagosan 11,2 %-kal magasabb hozam érhető el! 

    A Huminisz növénykondicionálás és növénytáplálás technológiájával a gabonában növelni tudja a termés mennyiségét, -minőségét és -biztonságát. Amennyiben bővebb információra van szüksége, látogassa meg honlapunkat (www.huminisz.hu), vagy hívja területi szaktanácsadóinkat, akik örömmel segítenek Önnek!

    Címlapkép: Getty Images
    NEKED AJÁNLJUK
    Gyengén fejlődnek az őszi kalászosok

    Gyengén fejlődnek az őszi kalászosok

    A száraz ősz miatt gyengén fejlődnek az őszi kalászosok, emiatt az idei termés várhatóan elmarad a tavalyitól. Ez emelheti az árakat, és betárolásra ö...

    CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
    KONFERENCIA
    AgroFuture 2024
    Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
    AgroFood 2024
    Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
    Vállalati Energiamenedzsment 2024
    Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
    Agrárium 2024
    Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!