Megtérülő precíziós fejlesztések a Misa-Farm Kft.-nél (x)

Agro Napló
Szarvason mutatta be a helyspecifikus gazdálkodási szolgáltatásainak eredményeit a Danuba Kft. Az április végi rendezvényen a drónos permetezés, a megtérülő precíziós befektetés és a gombapredátor volt a főszerepben.
A Danuba permetező drón a Misa-Farm Kft. területén, Szarvason

Békés megyében, a Szarvas melletti Nagyrátán tartott precíziós gazdálkodási és növénytermesztési bemutatót a Danuba Kft. a helyi és környékbeli termelőknek. A 4 előadáson és a határszemlén téma volt a növénytáplálás, a precíziós talajvizsgálat, a vizsgált adatok használható megjelenítése, a precíziós műtrágyázás és növényerősítés, a talajélet javítása, valamint a drónos permetezés is.

Az első előadáson Steinmacher László, a rendezvény helyszínét biztosító Misa-Farm Kft. ügyvezetője beszélt arról, milyen tapasztalatokat szereztek 2019 óta a Danuba szakértőinek és termékeinek támogatásával.

A cég mintegy 850 hektáron foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, ebből 500 hektár a Misa-Farm Kft. saját bérleménye, 350 hektáron pedig teljes integrációban végeznek bérmunkát. Az őszi vetésű növények közül kommersz és vetőmagtermesztésben őszi búza, őszi durumbúza, őszi árpa, valamint őszi káposztarepce termesztés a cél.

Balról jobbra Steinmacher László, Zajácz István és Jávorka Dénes

 

A tavasziak közül a cukorrépa, a magas olajsavas (HO) és a linolsavas (LO) bio napraforgó, továbbá takarmány, bio, bio csemege kukorica, valamint hibrid kukorica vetőmag előállítása is folyik a többnyire 45-47 Arany-féle kötöttségiszámú, átlagosan 33 Aranykorona értékű talajokon. Az összesen 200 hektárnyi bioterületen egyelőre nem használnak precíziós technológiát, de 240 hektáron a Danuba Kft. szakembereivel közösen törekednek az okszerű, költség- és hozamhatékony növénytermesztésre.

A táblákon történő precíziós talajvizsgálat után megkapott adatok alapján Botos Csaba növényvédelmi szaktanácsadó közreműködésével menedzsmentzónákat alakítottak ki. A folyamat során több meglepetéssel is találkoztak.

Az úgynevezett kövér-dűlőn található legjobb minőségű, kifejezetten jól termő földek, amikre a tapasztalataink alapján előzetesen azt mondtuk, hogy tökéletesen homogének, messze nem egységesek! A talajvizsgálatok megmutatták, hogy a táblákon belül jelentős különbségek vannak a pH, a foszfor- és a humusztartalom szempontjából is – mondta Steinmacher László.

Így lett azonnal jelentősége a kijuttatási terv alapján végzett változó dózisú tápanyagutánpótlásnak. Fontos, hogy a Misa-Farm-nál a harmadik precíziós évre nagyon sok adatot gyűjtöttek be. Nem csak 5, hanem 3 hektáronként vettek mintát, igyekeztek precízebben megismerni a talajtulajdonságokat, ami jó döntésnek bizonyult. Az őszi NPK műtrágyát változó dózissal, ISOBUS rendszerű műtrágyaszóróval adják ki és hajtják végre a kijuttatási térképen meghatározott mennyiségnek megfelelően.

Kalászosban és repcében az első fejtrágya is változó dózisban kerül ki a földekre, a folyékony nitrogént viszont egyelőre alkalmas permetezőgép hiányában egységesen adagolják. A fejlesztés folyamatos, és haladnak afelé, hogy a közeljövőben ezt is differenciáltan tudják megvalósítani.

A precíziós gondolkodás és szaktanácsadás nagyon fontos következménye, hogy a nagy számú talajvizsgálati adatok alapján már a második éve nem adnak ki nagy mennyiségben káliumtartalmú műtrágyát, mert a terület káliumban gazdag. Foszfort is csak ott és annyit tesznek ki, ahol és amennyi indokolt, a kijuttatott nitrogén mennyiségét pedig a hozam függvényében állítják be. Az új hozzáállás úgy csökkentette az NPK műtrágya használatát, hogy a hozamok is megmaradtak. Így a technológia ára mellett azonnal megtakarítás is jelentkezik – mondta Steinmacher László.

Az NPK megtakarítással párhuzamosan azokat a mikro- és mezoelemeket, amire a növénynek ténylegesen szüksége van – így például a cinket és bórt is – lombon keresztül pótolják.

László szerint az elmúlt 2 teljes szezon alapján a termelés mellett a munkatársaknál is látványos eredményt tapasztalt a precíziós gazdálkodás bevezetésével. Megváltozott a csapat gondolkodásmódja, a talajelőkészítéssel, a magágykészítéssel és a vetéssel foglalkozó munkatársak is mindannyian kicsit igényesebbek lettek a saját munkájukra. Az új, minőségi és precíz technológia jobb hozzáállást is eredményezett. Hiszen feleslegesen szórnánk ki cink lombtrágyát, vagy vetnénk változó dózissal kalászost, ha a talajmunka és a magágyelőkészítés nem lenne olyan minőségű, amin a módosítások hatásai meg is jelenhetnek. Ez mind egyszerre hat a magasabb hozam irányába, és a kollégák is jobban élvezik a munkát, ha látják és magukénak érzik az eredményeket – közölte László.

Másodikként Zajácz István növényvédelmi és precíziós mezőgazdasági szakmérnök, a Danuba Kft. ügyvezetője következett. Azzal kezdte, hogy a precíziós gazdálkodás gyakorlata sok termelőnek hasonló a tévésorozatban szereplő Columbo nyomozó feleségéhez: mindenki beszél róla, de senki sem látta élőben. Ezért nagyon jó, hogy a jelenlévő gazdák a helyszínen nézhetik meg a technológia folyamatát, hatásait és inputanyag megtakarítással járó eredményeit. 

Ezzel foglalkozik a Danuba

A korrekt, szakszerű gazdálkodás hasonlóan kell, hogy működjön, mint az autószerviz és az orvosi vizsgálat: az első lépés, hogy a gazdák pontosan tudják, hol és milyen körülmények között termelnek – mondta. A Danuba szakmai támogatásának alapja a talajegészség, a növények vitalitásának elérése, a műholdas növényegészség vizsgálat és a növénytáplálás, ezáltal az immunrendszer erősítése.

A szakértő csapat tagjai Magyarországon egyedi módon a föld elektromágneses mezőjét mérik egy terepjáróra erősített szerkezet segítségével.

Mivel az elektromágneses mezőt a kationok, az anionok és a fémek tudják eltéríteni. Ahol Ca, K, Fe és a többi fém van, magasabb az elektrokonduktivitás (EC), ezáltal magasabb a tápanyag mennyisége és a szerves anyag tartalom is a talajban. Ez a vizsgálat azért hasznos, mert ebből lehet pontosan látni, hol vannak a jobb, illetve a gyengébb tulajdonságú részek a táblákon belül.

Miután szépen kirajzolódnak a zónák, a szakmában általános 5 helyett 3 hektáronként vesznek talajmintát, hogy minél jobban megismerjék a terület tulajdonságait. Ez az érték idővel várhatóan lejjebb fog csökkenni, a kukoricatermesztés világcsúcsát tartó amerikai David Hula például minden hektárról mintát vesz (minden évben) a lehető legpontosabb információk és a lehető legnagyobb hozam elérése érdekében.

Amint ez a vizsgálat is megvan, a mintákat akkreditált laborban elemzik, majd a tábla tulajdonságait egyedi, szép, színes grafikonon tudják bemutatni a megrendelőknek. Így nem csak egy ömlesztett adathalmazt kapnak, hanem könnyen értelmezhető, használható eredményeket. Az adottságokat ismerve pedig látni lehet, hogy milyen inputokat kell kijuttatni. Ehhez viszont jó precíziós műtrágyaszóró szükséges, amit 5 millió forinttól be lehet szerezni, ez pedig nem lehet akadály egy olyan gazdának, aki komoly megtakarítást és hozamnövekedést szeretne elérni a beruházásaival.

Ehhez kapcsolódó jó hír, hogy a tervek szerint 2021. nyarán indul egy 100 milliárd forintos keretösszegű pályázat, a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” címmel.

A támogatható tevékenységek között fog szerepelni az új munkagépek, erőgépek, agrometeorológiai állomások, illetve a meglévő gépek helyspecifikus művelésre való alkalmassá tétele, eszközök, berendezések, technológiák modernizálása, felújítása, infokommunikációs eszközök beszerzése, műholdas és földközeli távérzékelési adatok vásárlása és elemzése. A vissza nem térítendő támogatás összege igénylőnként legfeljebb 500 millió forint lesz.

A jó hozam záloga: a talaj és a növény egészsége

Amikor már ismerjük a talajt és tudjuk, hogyan lehet feljavítani, a következő, amit vizsgálni kell, az maga a növény. Ez történhet terepjáróban ülve, a tábla mellől nézve is, vagy egy finom kávéval a kézben, az irodában, egy monitoron, az adott táblákra rákattintva egy programban, műholdképek összehasonlításával is. Ezeken megnézhető a műholdas biomassza kép, valamint az, hogy a növényegészség vizsgálat mit mutat az előző heti állapothoz képest – folytatta István.

Ha a korábbi képen szép zöld volt a tábla, a megnézéskor pedig nem, látszik, hogy sürgősen ki kell menni a területre, mert a táblarészen valami történt, ami beavatkozást igényel.

A technológia jelenleg még nem tart ott, hogy megmondja azt, hogy vetésfehérítő, vagy nitrogénhiány okozta-e a változást. Ám abban sokat segít, hogy pontosan megadja azt a GPS koordinátát, amire be kell sétálni, hogy megnézzük az érintett területet, hogy épp gombabetegség van-e rajta, vagy a rovarok rágják a leveleket. Ezzel az időben történő beavatkozás lehetősége adott, így a kármegelőzéssel és mentesítéssel tonnákat lehet megmenteni. A szolgáltatás ára hektáronként 2500 forint, ami nagyon csekély annak tudatában, hogyha a termelő 1-2 tonnát megvéd a pusztulástól, akár 10 ezer forintokban is mérhető előnyt érhet el.

Úgy gondoljuk, hogy a növény erősítése és megfelelő táplálása kulcsfontosságú, a betegségeket jó immunrendszerrel könnyebben távol lehet tartani és le lehet győzni. A jó kondíciójú növényállomány egészségesebb, vitálisabb és ellenállóbb a káros hatásokkal szemben.

Sokan voltak kíváncsiak a Danuba Kft. szaktanácsai alapján precíziós technológiával művelt területre Szarvason

Fontos, hogy a Danuba Kft. szakemberei akár a kijuttatásban is segítséget tudnak nyújtani. A cég T16-os és T20-as DJI Agras permetező drónja egy műszakban akár 100 hektárnyi területteljesítményre is képes. Az esők után, vagy meredek domboldalakon ez a legjobb megoldás. Nem töri a növényt és nem tapossa a talajt!

Az ügyvezető szerint ahogy az iPad sem váltotta le a könyveket, a drón sem váltja le a hagyományos permetezőket, mindkét technológiának megvan a szerepe és a helye. Ami biztos, hogy a gazdálkodás gyakorlatában nagyon sok olyan eset van és lesz, amikor nélkülözhetetlen a drónok alkalmazása.

Agrometeorológiai állomás

A Danuba telepítette agrometeorológiai állomás Európa legnagyobb ilyen hálózatának része, az ehhez való hozzáférést egy adott vásárlási tétel felett ingyenesen biztosítják a termelőknek (érdeklődjön a Danuba szaktanácsadóknál). A mobiltelefonos alkalmazás használatával pontosan meg lehet tudni, hogy a táblákon van-e szél, az mekkora és mekkora lökései vannak. Továbbá mutatja a páratartalmat is, valamint a szoftver telepíthető egy gombabetegség előrejelző program is, ami azonnal értesítést küld, ha az időjárási körülmények alapján védekezni kell.

A talajtermékenység javítása: Blackjak, a folyékony humusz

A Blackjak-ben lévő humuszt a növények gyökeréhez juttatva jelentősen növelhető a víz és a tápanyag felvehetősége és javítható a talajminőség. Mivel a humusz nem csak a kationokat, hanem az anionokat is képes tárolni, növeli a nitrogén és kén hasznosulást. A folyékony nitrogén oldatok nagy problémája, hogy nagyobb eső esetén lemosódnak a gyökérzóna alá. Ha 1-3 százalékos koncentrációban Blackjak-et adunk hozzá, akkor a humusz szivacsszerűen megköti a nitrogén nagy részét. Így az nem mosódik ki, hanem több hétig adagolja a növény számára – mondta István.

Hasznos gomba, amivel 30-50 százalékkal lehet növelni a tápanyag és víz felvételét

A mikorrhiza az egyetlen gomba, aminek megengedi a növény, hogy belenőjön a gyökerébe, az összes többi ellen védekezik. Ennek kedvező hatását István az Ino Myc és a MikoMax termékek segítségével mutatta be. A folyékony és mikrogranulátum formában is elérhető mikorrhiza gomba abban támogatja a növényeket, hogy azok rossz talajviszonyok között is megfelelő mennyiségű vizet és tápanyagot tudjanak felvenni. Ezért cserébe a növény kész tápanyagokat, például cukrokat és aminosavakat ad át a gomba számára. A gomba hifafonalai jóval vékonyabbak, mint a növények hajszálgyökerei, ezért kisebb helyekre is beférnek a talajba, továbbá messzebbről is elhozzák a vizet és a tápanyagot a növény számára.

A gazdálkodás során fontos figyelembe venni, hogy a szántás és a kultivátorozás szétszakítja a hifafonalakat, a vegyszerezés pedig megöli a mikorrhizát. Továbbá két kultúrnövény, a cukorrépa és a repce kevéssé tud szimbiózisba lépni a mikorrhizával. Ezek termesztése lecsökkenti a gomba jelenlétét, ami miatt a termény betakarítását követően érdemes pótolni a mikorrhizát, hogy segíthesse a következő növény fejlődését. A mikorrhiza glomalin fehérjét ad ki, ettől tapad össze a talaj, és lesz jó szerkezetű, morzsalékos állagú.

A Trichoderma gomba predátor és a készülő magyar szabadalom

Ez a gombafaj az összes talajlakó gombával szemben hasznos, így kitakarítja a Fuzárium és a Sclerotinia fertőzéseket is. Miután 4-8 hétig aktívan pusztítja az összes gombát, szinte teljesen eltűnik a területről. Nagyon lényeges, hogy a Trichoderma szárbontó hatású is, a tápanyag átalakítást először a gombák kezdik el, csak utána lépnek be a folyamatba a baktériumok. A kijuttatása a szárbontó baktériumokkal (Ino Bact N-Cell) együtt ajánlott, a közösen történő kezelés ára pedig nem éri el a 20 ezer forintos hektáronkénti költséget – mondta a szakember.

A közeljövő egyik nagy újdonsága a Tricho D termék, amely jelenleg engedélyezési és tesztelési szakaszban van. A világújdonság lényege, hogy a gomba belülről védi a növényt, ilyen pedig még nincs a piacon. A Debreceni Egyetem kutatói fedezték fel 5 éve Tokaj legyengült szőlőállományait vizsgálva, hogy közülük egyes tőkék sokkal jobb egészségi állapotban vannak. Két olyan Trichoderma törzset találtak, ami jelentősen javította a növények életképességét. A felfedezésből hamarosan egyedi és rendkívül hatásos Danuba-termék lesz.

Gál József okleveles növényorvos és növényvédelmi szaktanácsadó beszélt a drónos adatgyűjtés és a kijuttatás lehetőségeiről

A kegyes hazugság – amikor megéri átverni a növényt

A SoftGuard növényi immunerősítő kitozánt tartalmaz, amit elsősorban a kagylók és a rákok kitinpáncéljából állítanak elő. Mivel a kitin a baktériumok, a gombák és a rovarok alkotóeleme, ezért a növény idegen élőlényként, támadásként éli meg annak jelenlétét, így fokozza a védekező rendszerét. A fokozott immunrendszer aktivitás 10-14 napig teszi ellenállóbbá a növényeket.

Gyorsított szárbontás, extra nitrogén hasznosulással, hűtés nélkül

A francia piacon vezető Agronutrition cégtől érkező Ino Bact N-Cell termék előnye, hogy nem csak lebontja a szármaradványokban található cellulózt, hanem az ehhez szükséges nitrogént is megköti a levegőből. Ennek mennyisége a talajminőségtől függ, és általában 20-30 kilogrammot jelent, ami közel 100 kilogramm pétisónak felel meg. Használatával plusz nitrogén műtrágyázás nélkül el lehet kerülni a szárbontás miatti káros pentozán hatást. Mivel megköti a talajban lévő nitrátot, így az nem mosódik ki és nem károsítja a talajvizet. Ráadásul ezzel fokozza a nitrogén műtrágyák hatékonyságát is. Az egyedisége, hogy a hasonló Magyarországon kapható termékekkel ellentétben nem igényel hűtést, és szobahőmérsékleten egy évig megőrzi a minőségét – mondta Zajácz István.

A Danuba Kft. közel 40 terméke mellett innovatív, egyedi és teljes növénytermesztési technológiák összeállításával is foglalkozik, hogy segítse a gazdákat a termelés javításában.

Erről Jávorka Dénes okleveles növényorvos, növényvédelmi szaktanácsadó, a cég precíziós szakmai vezetője beszélt. Az újpetrei szakember bemutatta a talajszkennelés, a műholdas megfigyelés és az automatizált adatgyűjtés előnyeit. A differenciált tőszámú vetés és műtrágyázás komoly jövedelemtöbbletet eredményező gyakorlatát a MySOYL informatikai rendszer segítségével ismertette.

A záró előadást Gál József okleveles növényorvos és növényvédelmi szaktanácsadó tartotta meg a drónos adatgyűjtés és a kijuttatás lehetőségeiről. A jelenlévő termelők ekkor lettek a legaktívabbak, a kérdések és a hozzászólások számából látszott, mennyire érdekli őket a mezőgazdasági drónok alkalmazása. A Danuba két DJI Agras drónnal támogatja a gazdákat. A Terra szoftverrel a drón által gyűjtött adatok kielemezhetővé válnak a felhasználók számára is, így jóval pontosabb és gyorsabb a monitorozás alapján történő döntés. A pilóta nélküli repülő eszközzel jelenleg 1 felszállással 10 perc alatt 1-2 hektár permetezése lehetséges. Fontos, hogy a viszonylag kis, 16-20 liternyi lémennyiség ellenére jó fedettséget biztosít a kis cseppméret miatt. A gyomirtószerek drónos kijuttatását az Inferno multifunkciós elsodródás-gátló és hatásfokozó termékkel lehet hatékonyan javítani. A nitrogén anyagcsere folyamatosságát pedig a Nutrino növénynövekedést elősegítő termékcsoportja képes biztosítani.

Az előadások után a résztvevők kimentek a határba, és megnézték a DJI Agras 16 mezőgazdasági drón repülés és kijuttatás közbeni teljesítményét, valamint a Danuba precíziós szaktanácsadása által támogatott búza és cukorrépa táblákat. A cég következő hasonló rendezvénye ismét a Baranya megyei Újpetrén lesz. Az első precíziós talajvizsgálati és drónos permetezési bemutatóról írt riportunkat ide kattintva lehet és érdemes elolvasni.

Csurja Zsolt
precíziós mezőgazdasági szakmérnök
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!