A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal bejelentette, hogy Devecser és Kolontár térségében energianövény termesztésébe fognak. Ez azért is izgalmas, mivel biodízel és bioetanol gyárak létesítéséről nem is olyan régen döntöttek hazánkban, kérdés, hogy a vörösiszap által károsított területek energia növény ültetvényei előrelépést jelentenek-e ebben az ügyben.
Frank József akadémikus növénynemesítő a Délmagyarországi Napilap kérdésére elmondta, hogy régóta képesek vagyunk cukor és olaj tartalmú növényekből környezetbarát üzemanyagokat előállítani, mégis vigyázni kell, hogy ne kövessük az a mexikói példát, mikor is ez a fajta termelés az élelmiszer előállításának rovására ment, hiszen az elsődleges cél az kell, hogy legyen, amennyiben van felesleg, és általában van, akkor lehet elgondolkodni az alternatív felhasználási módokon.
Szerinte állami támogatások nélkül hiába épül biodízelgyár, nem tud annyit kínálni mint Nyugat-Európa gyárai, így a termelő arra a piacra fog érékesíteni, mint ahogy azt már sok éve teszi, ennek következtében pedig nyersanyag nélkül marad a feldolgozó. Ezért is lesz izgalmas, hogy az állam hogyan reagál a vörösiszapos területek ilyen jellegű alkalmazására, illetve az ügyben a MOL Zrt. milyen szerephez juthat, hiszen neki ez az érdekeivel ellentétesek volnának.