A Tej Terméktanács elnökhelyettese hozzátette: mindehhez az is szükséges, hogy a jelenlegi, kirívóan magas takarmányárak a korábbi, kezelhető szintre mérséklődjenek.
A korábbi, egy kilogramm nyerstejre jutó 8 forint körüli bázisjogosultságonkénti hozzájárulás helyett 2010-ben ugyan csak 6 forint jutott, ám a termelők pályázhattak a termeléshez kötött úgynevezett különleges tejtámogatásra, ez további 9,55 forintot jelent kilogrammonként.
Ezenkívül a tejágazati válság miatt meghirdetett egyedi piactámogatási intézkedéssel kilogrammonként 0,5 forint dotációt kaptak a gazdálkodók tavaly nyár közepéig.
Még a Bajnai-kormány ígért kilogrammonként 22 forintos támogatási szintet, ezt a megvalósult hozzájárulás nem érte el. Ám a korábbi kilogrammonkénti 8 forint körüli összegről - amennyiben a termelő pályázott - 15 forint fölé nőtt az igényelhető támogatás összege.
A magas takarmányárak miatt ma jószerével csak akkor nem veszteséges a tejtermelés, ha a termelő maga állítja elő a szükséges takarmányt is a saját gazdaságában - nyilatkozta megkeresésünkre Balázs Lajos tejtermelő, aki csak a 6 forintos bázisjogosultságonkénti támogatást kapta meg. A literenként 80 forint körüli előállítási ár csökkentése csak a takarmány olcsóbb beszerzéséből, saját legelő birtoklásából adódhat. Igaz, maga a növénytermesztés költségszintje is emelkedett, s az üzemanyagok is drágultak. Ráadásul felmerül a kérdés, ha valaki takarmánynövényeket termeszt, a jelenlegi áraknál nem jár-e jobban, ha eladja, s nem az állataival eteti meg - mondta a termelő, aki szerint többen is a termelés feladásán gondolkodnak.