V. Németh Zsolt elmondta: a fiataloktól várja azokat a javaslatokat, melyekkel a tárca meg tudja újítani az agráriumot és intézményrendszerét. A jövő mezőgazdasága olyan lesz, amilyenné a fiatal gazdák teszik. Kifejtette, hogy a magyar mezőgazdaságnak a hazai piac a legfontosabb, ezért meg kell teremteni a helyben termelt élelmiszerek közvetlen értékesítésének gazdaságos feltételeit. Ennek eszköze a helyi gazdaság és társadalom megerősítése, a hálózati gazdaság kialakítása, a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztése és a helyi energia felhasználása.
A célok érdekében a Kormány már eddig is több intézkedést tett, csak néhány példa a közelmúltból: a kistermelői rendelet megalkotása, a gazdaságátadás ingyenessé tétele, az Agrár Széchenyi Kártya bevezetése. Ezt szolgálta továbbá a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) átalakítása, a LEADER Program megújítása is.
Az MVH-ról elmondta: a hivatal munkájának fokmérője, hogyan tudja felhasználni a kapott forrásokat. Az átalakítás célja, hogy az ügymenet gyorsabbá váljon, s szeretnék elérni, hogy a pályázók nyomon tudják követni, hol tart a pályázatuk. A LEADER Programmal kapcsolatban kifejtette, túl nagy létszámú akciócsoportok (HACS) alakultak, ezért nem volt meg a munkához szükséges közösségi bizalom. Probléma volt az is, hogy a jogcím meghirdetése után mindössze egy hónapjuk volt a gazdáknak a pályázatok beadására, így nem volt idő a felkészülésre. Ezen úgy változtat a tárca, hogy a pályázatok benyújtási ideje előtt két hónappal meghirdeti a jogcímeket.
Az MNVH átalakítását igazi sikertörténetnek nevezte, ami jelképes testületből hatékony, átlátható működésű szervezetté vált.
A konferenciát a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA szervezte, a magyar fiatal gazdák egyetlen, önálló generációs szervezete, amely 1996-ban alakult. A Szövetséghez jelenleg több mint 1500 fiatal gazdálkodó kapcsolódik - olvasható a kormany.hu weboldalon.