2024. december 19. csütörtök Viola

Ismét drágult a kenyér

Agrárszektor
A kenyér ára újra emelkedett, most 10%-kal. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt évi betakarítás óta már közel 30%-kal drágább. A Mostani drágítási hullám, mely idén már a harmadik, azt eredményezte, hogy kereskedelmi haszonréstől függően ugyan, de 270-300 forintot is elkérhetnek a kenyérért az üzletekben.

Ennek oka az, hogy a heves csapadék miatt a gazdálkodók nem tudták learatni a búza nagy részét, így augusztushoz képest mármost száz százalékkal drágább a liszt. A pékek azonban már a következő emelésen gondolkodnak, hiszen azt mondják, kéthetente megy feljebb a liszt ára.

A helyzetet nem könnyíti meg az a félelem, hogy a malmok rövid időn belül megszüntetik a lisztszállításokat, tekintettel arra, hogy legfeljebb két hónapra elegendőek a készleteik. A pékek erre úgy reagáltak, hogy a külföldi piacok importlehetőségeit kezdték meg vizsgálni, de mivel egész Európában komoly búzahiány tapasztalható, elég csekély esély van a behozatalra. Az egyik legjobb importőrünk, egy szlovák malom már nem is fogadja a hazánkból érkező megrendeléseket, mivel a kapacitása telített.

Ezért aztán március első napjától az ipar újabb 10%-ot emelt a kenyér árán. A vállalkozások szerint e az emelés pár napon belül az üzletekben lévő kenyér bolti, fogyasztói árában is megjelenik.

Jelenleg a kenyér ára 195 és 210 forint közé tehető, a pékek most ezt fogják növelni 10%-kal mely esetben, ha figyelembe vesszük a 18%-os áfát, és a kereskedelmi haszonrést, egy kiló kenyér 270-300 forintos áron fog elkelni. Ráadásul ez a haszonkulcs bizonyos sütőipari termékeknél 20-25 százalékot jelent, de emellett a nagyobb üzletláncok gyakori akciói miatt, azokban ez kevesebb lehet.

A kenyérár emelés egyik oka, hogy a liszt ára a napokban emelkedett 94-95 forintról 107-109 forintra. Ez azt jelenti, hogy mára a liszt közel kétszer annyiba kerül, mint 2010 augusztusában. Ez volt az idei év harmadik lisztáremelése a molnárok részéről, ráadásul áprilisra újabb 10-15%-os emelést helyeztek kilátásba.

A malmok indokai között az első, hogy a tavalyi természeti csapások a hazai búza árát jelentősen megdrágították, hiszen mint ahogy azt elmondták, a 85 ezer forintot is elérheti egy tonna búza ára. A liszt drágulása nagyvalószínűséggel vonzza majd maga után a sütőipar újabb árváltozásait is.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?