Elektronikus-hulladék: minden másnál gyorsabban gyarapszik

agrarszektor.hu
Fazekas Sándor elnökletével a környezetvédelmi miniszterek egyhangú politikai megállapodást kötöttek Brüsszelben az elektromos és elektronikai hulladékok irányelvének módosításról - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája.

Közel két és féléves egyeztetés után a minisztereknek sikerült egyezségre jutni és azt javasolják, hogy a megtermelt hulladék 45%-át kelljen újrahasznosítani, négy évvel a hatályba lépés után pedig 65%-ra emelkedjen az arány.

Az EU 2010-ben a megtermelt elektronikai hulladékok 33 százalékát gyűjtötte vissza és hasznosította újra. A módosított irányelv a tervek szerint 2012-ben lépne hatályba, Brüsszel pedig négy éves felkészülési időt (2016-ig) adna a tagállamoknak a megemelt arány eléréséhez. Néhány tagország a magyar elnökség kompromisszumos javaslatát támogatta, amely nem négy, hanem 6, sőt néhány tagországnak 8 év átmeneti időt hagy, azaz 2020-ig kell elérniük a 65 százalékos arányt.

Vitás kérdés volt az is, hogy mely termékekre terjedjen ki a visszagyűjtési kötelezettség, amelynek minden költsége a gyártókat terhelné. A tagállamok nem támogatják azt a bizottsági elképzelést, amely bevezetné az európai gyártó fogalmát. Janez Potoènik környezetvédelmi biztos a tanácsülés félidejében tartott sajtóértekezleten az elektronikus hulladék kérdését lakmuszpapírnak minősítette, amely megmutatja, mennyire komoly az Unió a forráshatékonyság célkitűzésében. Felhívta a figyelmet, hogy "az egész világon és Európában semmilyen más hulladék nem gyarapszik ilyen gyors ütemben, mint az elektromos és elektronikus hulladék".

A környezetvédelmi biztos méltatta a magyar elnökség erőfeszítéseit. "Magyarország óriási erőfeszítést tesz, hiszen ez a kérdés már öt elnökség óta van napirenden", mondta Potoènik.

Záróközlemény a higanystratégiáról

A környezetvédelmi Tanács az Unió 2005-ben elfogadott higanystratégiájának felülvizsgálatáról is záróközleményt (következtetéseket) fogadott el.
Mint a tanácsülés közben tartott sajtóértekezleten Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter rámutatott, a cél végső soron az, hogy minden higanytartalmú termék gyártása és kereskedelme megszűnjön, és a megmaradó termékek se kerüljenek a környezetbe.

A higanystratégia 20 uniós és nemzetközi szintű intézkedést írt elő a higanykibocsátás csökkentésére. Ezek között volt a higanyos lázmérők betiltása, valamint a higanyexport 2011. március 15-ével hatályos tilalma.

A Környezetvédelmi Tanács felhívta a Bizottságot, hogy gyorsítsa meg a higanytartalmú fogtömések (amalgám) és a higanytatalmú gombelemek egészségkockázatáról folyó vizsgálatot. Az amalgámtömések képezik a második legnagyobb higanykibocsátási forrást.

A 2005-ben elfogadott higanystratégia alkalmazásáról a Bizottság vizsgálatot készített, melyet 2010 decemberében terjesztett elő.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?