Az EU-ban a fiatal bika ára már 2010 végétől nő, ami megfelel a szezonális tendenciáknak, ugyanakkor az áremelkedés jelentősen meghaladta a korábbi években tapasztalt mértéket, amit elsősorban az uniós marhahús iránti élénk külpiaci kereslet okozott. Az EU főbb versenytársainak számító országokban (USA, Brazília, Argentína, Uruguay, Ausztrália) nőtt a marhahús ára, ami javította az uniós marhahús versenyképességét a világpiacon. Az Európai Unióban a fiatal bika ára hat éve nem volt ilyen magas szinten - olvasható az mmgonline.hu oldalon.
Az EU az élő marha és a marhahús exportjának növekedése és az import csökkenése miatt nettó exportőrré vált 2010-ben, ami utoljára 2002-ben fordult elő.
Az unió élő marha és marhahús exportjának növekedését 2010-ben a marhahústermelés bővülése tette lehetővé. A Bizottság adatai szerint vágott súlyban kifejezve 1,7 százalékkal nőtt a termelés. Nőtt a vágott súly, és különösen a bikák és az üszők vágása bővült. Ezzel szemben a tehenek vágása kismértékben csökkent, ami a javuló tejpiaci tendenciákkal (magas tejárak) függ össze.
Magyarországon a szarvasmarha vágása 2010-ben 8 százalékkal csökkent (élősúlyban kifejezve) az előző évihez képest. A vágás 65 százalékát kitevő tehéné 6, a bikáé 10, az üszőé 11 százalékkal esett vissza az AKI vágási statisztikája szerint.
A világpiaci és az uniós tendenciákhoz hasonlóan Magyarországon is rendkívül magas szinten volt a vágómarha termelői ára 2011 elején. Az év első két hónapjában a vágótehén ára 13 százalékkal haladta meg az előző év hasonló időszakának szintjét. A vágóüsző ára 11, a fiatal bika ára 16 százalékkal nőtt. Az árak emelkedését az élénk külpiaci kereslet és a szűk kínálat okozta.
Az USDA előrejelzése szerint a legnagyobb importőr országok 14 százalékkal vásárolhatnak több marhahúst 2020-ban, mint 2011-ben. Különösen az alacsony vagy közepes jövedelmű országok kereslete nő, főképp az alacsony árú, legelőn hizlalt brazil marhahús iránt. A fejlett országok importja csak kismértékben bővül a vizsgált időszakban.
A főbb marhahús-exportőr országok marhahús-kivitele 16 százalékkal, 1,1 millió tonnával bővülhet 2011 és 2020 között, az éves növekedési ütem 1,7 százalék körül alakulhat. A fontosabb exportőrök közül Brazília és az USA kivitele élénkülhet a legnagyobb mértékben. Argentína marhahús exportjának csökkenése folytatódhat a következő években, elsősorban az állomány-visszaállítás miatt, az időszak második felében viszont növekedhet az exportja.