Mikor nem hulladék többé a hulladék? Végre kiderült

agrarszektor.hu
Az európai ipar és fogyasztók által termelt hulladékot egyre növekvő mértékben dolgozzák fel másodlagos nyersanyaggá vagy új termékké, ahelyett, hogy hulladéklerakókban temetnék el. A múltban azonban nem létezett egyértelmű kritérium arra vonatkozóan, hogy mikor szűnik meg a hulladékból kinyert anyagok hulladékstátusza, vagyis mikortól kezelhetők egyéb termékként vagy nyersanyagként. A hulladékstátusz megszűnéséről szóló első, a mai napon elfogadott rendelet a vas-, acél- és alumíniumtörmelékre vonatkozóan határoz meg ilyen feltételeket. A rendelet célja az európai újrafeldolgozási piacok ösztönzése.

Janez Potoènik környezetvédelmi biztos így nyilatkozott: "Itt az ideje, hogy értékes erőforrásként tekintsünk a hulladékra - az anyagáramokra vonatkozóan a mai napon elfogadott hulladékstátusz-megszűnési kritériumok pedig valóban erőteljes lökést adnak majd az újrafeldolgozó iparnak és szolgáltatásoknak. Ez a rendelet újabb fontos lépés Európa erőforrás-hatékony gazdasággá és újrahasznosító társadalommá válásának útján."
A hulladékstátusz megszűnésére vonatkozó szabályok egyik fontos célja az uniós újrafeldolgozási piacok ösztönzése. Ezek a szabályok biztonságos és tiszta nyersanyagokat vonnak ki a hulladékokról szóló jogszabályok hatálya alól, továbbá hozzájárulnak az európai ipar nyersanyagellátásához.

A mai napon elfogadott rendelet azt jelenti, hogy a tiszta és biztonságos fémtörmeléket nem kell hulladékként besorolni, feltéve, hogy elvégeztek minden olyan kezelést (például darabolás, zúzás, tisztítás, szennyeződésmentesítés), amely szükséges ahhoz, hogy a fémtörmeléket acélművekben és öntödékben a szándékolt végcélra fel lehessen használni. Az elöregedett autókat például szét kell szerelni, a folyadékokat és veszélyes anyagokat eltávolítani, majd a fémrészeket kezelni kell ahhoz, hogy olyan fémtörmeléket kapjunk, amely megfelel a hulladékstátusz megszűnésére vonatkozó kritériumoknak.

A hulladékról szóló új keretirányelv célja, hogy az újrahasznosítás sokkal magasabb szintjét érjük el, és minimalizáljuk a természeti erőforrások további kitermelését. A hosszú távú cél az, hogy Európa újrahasznosító társadalommá váljon, amely elkerüli a hulladéktermelést, az elkerülhetetlen hulladékot pedig amikor csak lehet, erőforrásként hasznosítja.

A hulladéklerakók használatát, ami a tagállamok többségében még mindig a települési hulladék ártalmatlanításának legelterjedtebb módja, csak végső lehetőségként szabad figyelembe venni.

A rendelet kihirdetését követően hatályba lép és hat hónapos átmeneti időszak után minden tagállamban közvetlenül alkalmazandó lesz. A Bizottság jelenleg további, az uniós újrafeldolgozási piacok szempontjából különösen fontos anyagáramokra, például a rézre, a papírra, az üvegre és a komposztra vonatkozó kritériumokon dolgozik.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?