A beruházásról már 2009-ben megállapodás született, a vezetékrendszer 395 millió euróba került. A magyar partner az FGSZ Földgázszállító Zrt. volt.
A szakértők és a Plinacro cég közleménye szerint is ez egy történelmi jelentőségű esemény, mert 33 éven keresztül kizárólag a horvát-szlovén vezeték volt számunkra a kapcsolat a nemzetközi vezetékhálózathoz, most pedig végre van közvetlen kapcsolat is országunk felé.
További előny, hogy bővült Horvátország földgázimport-kapacitása, és akár exportálni is lehet majd gázt a horvát Slobodnica és a magyarországi Városföld közti vezetéken keresztül, amikor elkészül a tengerparton tervezett cseppfolyósított földgáz (LNG) terminál - áll a közleményben. A magyar oldalon 210 kilométeres, a horvát oldalon pedig 80, 5 kilométeres a vezeték.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes akkori zágrábi látogatásán hangsúlyozta, hogy az összeköttetés egész Közép-Európa érdeke.
Az elképzelések szerint az észak-déli európai hálózat az Északi-tengertől az Adriáig húzódva az Európai Unió energiapolitikájának egyik legfontosabb célkitűzését valósítja meg, "a diverzifikáció révén hozzájárul az országok energetikai függetlenségének megvalósításához."
forrás: energiainfo