"Az árvíz, a belvíz, a jégverés, a fagykár, a vörösiszap-katasztrófa és a különböző élelmiszer-biztonsági botrányok, így a dioxinügy, valamint a németországi kólifertőzés, valamint a mostani GMO-botrány összesen sok tízmilliárdos kárt okozott a hazai mezőgazdaságnak, és ugyanekkora kiadást jelentett a költségvetésnek. Ennek a pénznek lehetett volna máshol is helye. A támogatások összegénél ezt is figyelembe kell venni" - jegyezte meg az államtitkár.
Ennek ellenére Czerván György sikerként értékelte, hogy a viszonylag kis területről, 953 ezer hektárról betakarított búza mennyisége meghaladja a 4 millió tonnát, és ami még fontosabb, ennek kétharmada kiváló minőségű, étkezési búza. Jó eredmény az is, hogy az idén 8 millió tonnát meghaladó mennyiségű kukoricára lehet számítani.
Czerván a termésbecslésekre hivatkozva jó eredményeket vár a napraforgó és a - kisebb területen termesztett - cukorrépa hektáronkénti terméshozamában is. Kitért a GMO-botrányra is, amelyről részletesen beszélt, beszámolt a szennyezetett területek nagyságáról, sikerként könyvelte el, hogyviszonylag kis területű a károsult terület, és hogy mindezek ellenére igen jó minőségű, kielégítő mennyiségű búza és kukorica várható idén. A gazdáknak járó 360 ezer forint/hektár kártérítést elfogadható összegnek ítélte meg.
V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár szerint az agrárium fog főszerephez jutni a vidéki életben, a vidékfejlesztést pedig nem csak mezőgazdasági kérdésnek látja. "Sem a hazai, sem az uniós támogatási rendszer nem alkalmas jelenleg arra, hogy az agráriumhoz, energiapolitikához, környezetvédelemhez egyaránt kötődő projekteket - például egy biogázüzemet - igazán hatékonyan segítsen. A tárca, illetve a kormányzat célja ezért az, hogy a 2014-ig tartó ciklus végére az egyes területek közötti bürokratikus határokat megszüntesse. Ennek érdekében az unió szintjén is változtatásokra lesz szükség"- mondta.
forrás: AgroLine.hu