A harminc hím- és ötven nőivarú egyedet az erdőgazdaság gúthi erdészetének területén fogták be, öt csoportban tartották őket a szállításig. Az állomány vegyes korú, a többi között vannak benne például 4-6 éves bikák és egyéves borjak is. A szükséges vizsgálatok elvégzésére Oroszországból érkeztek állatorvosok.
A dámok hosszú utat tettek meg: Szlovákián, Lengyelországon és Fehéroroszországon keresztül, két és fél napos utazást követően érkeztek meg a kalugai célállomásra. Olyan speciálisan kialakított, kétszintes állatszállítón vitték a szarvasokat, amelyen etetésre és itatásra egyaránt volt lehetőség.
Szalacsi Árpád hozzátette, hogy a szakembereknek nagyon komoly munkát jelentett a szállítás megszervezése és előkészítése, az engedélyek beszerzéséhez pedig a Vidékfejlesztési Minisztériumtól kapott segítséget a Nyírerdő Zrt. Az erdészeti társaság azt reméli, hogy a most eladott szarvasoknak köszönhetően még többen megismerik Gúth nevét, és növekszik az orosz vendégvadászok száma a vadászterületen.
Szeretnénk, ha más vadfajokból is vásárolnának hasonló céllal, hiszen Magyarország híres a kimagasló genetikai értékű vadállományáról - fogalmazott a vezérigazgató.
A Hajdú-Bihar megyében található Gúth nemcsak a két dámbika-világrekordról nevezetes: ez az egyetlen vadászterület a világon, amely kétszer érdemelte ki a CIC, a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács Edmond Blanc-díját. Az itt folyó szakmai munkát, a vadgazdálkodás, a környezetvédelem és a természetvédelem összehangolását tisztelték meg az elismerésekkel.
forrás: MTI/Hvg.hu