A tógazdaságokat is súlyosan érinti a szárazság

agrarszektor.hu
Naponta 1-1,5 centiméternyi vízmennyiség párolog el a tógazdaságok vizeiből. A vízpótlást viszont a gazdálkodónak teljes áron kell megfizetnie. Komoly kiadástöbbletet okoznak a magas takarmányárak is, amelyek akár 50-60 százalékkal is növelhetik a haltermelők termelési költségeit, és a fogyasztói árak emelkedéséhez vezethetnek.

A jövedelemkiesést elsősorban a forróság miatt elpárolgott víz pótlásának költsége, illetve az alacsony hozamok miatt a várhatóan magas takarmányárak okozzák. Az idei nyáron folyamatosan pótolni kell az 1500 hektáros tógazdaság tavainak vizét, mivel naponta 1-1,5 centiméternyi vízmennyiség párolog el belőlük. Bár a párolgás mértéke két hónap alatt elérheti a 40-60 centimétert is, a Séd-Nádor csatorna vízrendszerének és az ottani jó vízgazdálkodásnak köszönhetően, ha szűkösen is, de elegendő vízhez jutottak az elmúlt hetekben is a rétimajori halastavak, mondta Lévai Ferenc, a rétimajori Aranyponty Zrt. tógazdaság elnök-vezérigazgatója aaz MTI-nek.
A vízpótlást viszont a gazdálkodónak teljes áron kell megfizetnie, amin Lévai Ferenc szerint a halgazdálkodás versenyképességének javítása érdekében változtatni kellene.


További költségnövekedést okoz, hogy a forróságtól 30-31 fokra felmelegedett tavak vizébe folyamatosan oxigént kell juttatni, ezért minden hajnalban teljes kapacitással kénytelenek működtetni a nagyteljesítményű "lélegeztető gépeket," és minden eszközzel kavarják, frissítik a vizet. Bár ezzel a módszerrel és a szokottnál is nagyobb odafigyeléssel az Aranyponty rétimajori és soponyai halastavain sikerült elkerülni a halpusztulást, a pikkelyesekkel táplálkozó madarak komoly károkat okoznak. Az alacsony vízállás miatt ugyanis a halastavak ideális halászterületet kínálnak számukra. A veszteségeket tovább növeli, hogy a nagy melegben étvágytalanok a halak, lelassult gyarapodásuk.


Komoly kiadástöbbletet okoznak a magas takarmányárak, amelyek akár 50-60 százalékkal is növelhetik a haltermelők termelési költségeit, és a fogyasztói árak emelkedéséhez vezethetnek. Lévai Ferenc szerint a mostani aszály ismét felhívta a figyelmet a vízgazdálkodás fejlesztésének fontosságára, továbbá arra, hogy az állattartás takarmányellátásának biztonsága végett az állam és a termelők összefogásával, takarmányalapot kellene létrehozni, és legalább három évre be kellene fagyasztani a takarmányárakat.
Véleménye szerint az egyre gyakoribb aszálykárokat csak hosszú távú, átgondolt stratégiával lehet ellensúlyozni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?