Az uniós költségvetési vita elhúzódása következtében csak a következő hétéves ciklus második évében, azaz 2015-ben lépnek életbe a megújuló KAP intézkedései. A csúszás negatív hatásait enyhítendő az Európai Bizottság ezév áprilisában átmeneti rendelkezéseket javasol majd, amennyiben a februárban a tagállamok képviselői meg tudnak állapodni a 2014-2020 közti kiadások főösszeiről.
Az átmeneti évben továbbra is az egyszerűsített egységes területalapú támogatási rendszert (SAPS), illetve az összevont területalapú támogatási rendszert (SPS) alkalmazzák majd, 2015-től kezdve pedig mindenkire ugyanaz a rendszer vonatkozik majd.
Bizonyos elemek azonban már 2014-től bevezetésre kerülnének, így a direkt támogatások egyes tagállamok közötti méltányosabb elosztását, vagyis a hektáronkénti támogatás mértéke már 2014-től közeledne a tagállamok között. A két pillér közötti átcsoportosításra is lehetőség nyílna már 2014-től. A reform alapvető elemei, így az aktív gazdák definíciója, a közvetlen kifizetések tagállamokon belüli átcsoportosítása és az új kifizetési rendszer azonban csak 2015-ben lépne életbe.
A Czerván György államtitkár vezette magyar delegáció tájékoztatása szerint az új vidékfejlesztési rendelet sem fog várhatóan 2014. elején hatályba lépni, ezért a Bizottság itt is átmeneti szabályokat fog javasolni. Az új EMVA-keretből 2014-ben a Bizottság várhatóan az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) intézkedések és a kedvezőtlen adottságú területek (KAT) támogatásaira fog elkülöníteni forrásokat.
A hétfői ülésen az ír soros elnökség bemutatta programját, amelyben jelezte, hogy június végére szeretne megállapodást elérni a KAP reformjáról. A forgatókönyv szerint előbb az Európai Tanács február 7-8-án optimális esetben megállapodik a hétéves pénzügyi keretről. Ezt követően az Európai Parlament március 11-14-i plenáris ülésén első olvasatban megszavazzák a rendes jogalkotási jelentéseket (ezekről lásd múlt heti írásunkat), megadva az EP-nek a mandátumot az egyeztetések megkezdéséhez a Tanáccsal és a Bizottsággal. A tagországok pedig a március 18-19-i mezőgazdasági tanácsülésen fogadhatják el a Tanács álláspontját.
(Bruxinfo)