Öt jogcímen 5,7 milliárd forint támogatást nyújt a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a juh- és a kecsketartóknak. Az érzékeny állattenyésztési ágazatok pozíciója magyar kezdeményezésre javulhat az új Közös Agrárpolitikában (KAP).
Az új KAP 2014-2020 közötti költségvetési időszakában jóval több forrás fordítható a kérődző állatot tartó gazdaságokra - hangoztatta Feldman Zsolt, a VM helyettes államtitkára egy juhászfórumon. Jelenleg csak korlátozott mértékben támogathatók ezek az állattenyésztési ágazatok. A növekvő források hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a juhállomány 2020-ra elérje az 1,2 milliós egyedszámot.
Ez úgy valósulhat meg, hogy az új KAP elmozdul a korábbi, talán túlságosan is szántóföld-orientáltságú rendszertől az érzékeny ágazatok felé. Utóbbiak, az élőmunka-igényes kertészeti, és állattenyésztési ágazatok - így a juhágazat - magyar kezdeményezésre élveznek a jövőben kitüntetett figyelmet.
Az úgynevezett zöld komponens bevezetése, valamint az agrár-környezetgazdálkodási programok elősegítik, hogy a juhágazat által jelentős mértékben művelt gyepgazdálkodás nagyobb szerepet kapjon a tervek szerint 2015-től bevezetendő új támogatási rendszerben. 2014 még átmeneti évnek számít, így lesz idő az új támogatási konstrukciók megismerésére - fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt arról is beszélt, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium 2012-ben indította el a juh- és szarvasmarhatartóknak meghirdetett Kérődző Szerkezetátalakítási Programot, ennek folytatását - a támogatási szintek megtartásával, lehetőségekhez mérten növelésével - továbbra is tervezi a tárca.
A juhágazat jövedelmezőségével kapcsolatban hozzátette: az állattartók erőteljesebb összefogása és összegangolt munkája szükséges az újabb piacok megszerzéséhez. A helyettes államtitkár bejelentése szerint az idén mintegy 5,7 milliárd forintnyi támogatást biztosít a Vidékfejlesztési Minisztérium öt jogcímen a juh- és kecsketartó gazdálkodóknak.