Óriási károkat okozhat a gyümölcsültetvényeken a tavaszias januári meleg, ha később beköszönt az igazi téli hideg. Most mérik fel, mennyire indultak be a gyümölcsfák, de egy hasonlóan meleg téli periódus miatt három-négy éve a várható gyümölcstermés fele elveszett. Egyelőre elsősorban a csonthéjasok - főként a kajszibarackfák - vannak veszélyben. Nyilvánvalóan komoly áremelkedéshez vezethet, ha az idén is durva terméskiesések lesznek.
Óriási kockázatot okoz a gyümölcstermelésben a mostani rendkívülinek mondható, tavaszias meleg - közölte az agrarszektor.hu-val Mártonffy Béla, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A szervezet megkezdte annak felmérést, milyen állapotba hozza a januári időjárás a gyümölcsültetvényeket.
Az elnök szerint ma elsősorban a csonthéjas növények - leginkább a kajszibarackfák - vannak a legnagyobb veszélyben, mert ezeknél az úgynevezett mélynyugalmi állapot december végén-január elején befejeződik. A mostani tavaszias meleg így e gyümölcsfáknál rendellenes módon gyorsíthatja a nedvkeringés és a rügyképződés beindulását, ezért egy későbbi jelentős lehűlés komoly fagykárokat és terméskiesést okozhat.
Egyelőre nem lehet felbecsülni, hogy a szokatlan időjárás mekkora veszéllyel járhat, mert Mártonffy Béla szerint sok múlik azon is, meddig lesz meleg. Az előrejelzések szerint mindenesetre a hétvégéig tíz fok feletti hőmérsékleti értékekkel kell számolni, és ez - tette hozzá az elnök - már elegendő lehet ahhoz, hogy egy későbbi komoly fagy az ültetvényekben jelentős károkat okozzon.
Három-négy éve már előfordult ilyen meleg téli periódus, amely miatt a később beköszöntő fagyok a várható gyümölcstermés felét elvitték. Nyilvánvaló, hogy komoly áremelkedéssel kellene számolni, ha az idén is durva terméskiesések lesznek - állapították meg szakértők.