Nincs összhang az előző kormány vidékfejlesztési tevékenységének megítélésében Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter és Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter között. Lázár szerint a vidékfejlesztési munka az elmúlt években nem volt sikeres, Fazekas viszont úgy ítéli meg, hogy az elsöprő tavaszi vidéki választási győzelem igazolja az eredményességet. Ugyanakkor a kritikai véleményeket támasztja alá, hogy a vidékfejlesztés az agrártárcától a Miniszterelnökséghez kerül, bár Fazekas - igaz, az alaposan meggyengétett agrártárca élén - miniszter maradhat. Ellenzéki vélemények szerint a vidékfejlesztés kudarcát tükrözi, hogy tavaly csak Németországba "két karcagnyi" ember települt ki.
Nincs szakmai indoka annak, hogy a vidékfejlesztés leváljon az eddigi Vidékfejlesztési Minisztériumról (VM) és a Miniszterelnökséghez kerüljön - állapította meg Kónya Péter független képviselő a parlamenti mezőgazdasági bizottság szerdai ülésén, amikor még földművelésügyi miniszterjelöltként hallgatta meg az azóta kinevezett Fazekas Sándort. Ha a miniszter az előző ciklusban kudarcot vallott, és ez az oka a vidékfejlesztés áthelyezésének, alkalmasnak érzi-e magát az átalakuló és Földművelésügyi Minisztériummá (FM) keresztelt új agrártárca vezetésére - firtatta a képviselő.
Mivel magyarázza azt a tényt, hogy tavaly "két karcagnyi" ember hagyta el az országot - tette fel a kérdést a vidékfejlesztés kapcsán a karcagi származású miniszterjelöltnek Sallai R. Benedek LMP-s képviselő azokra a korábbi hírekre reagálva, amelyek szerint az elmúlt évben csaknem 60 ezren költöztek Magyarországról Németországba. De legmeglepőbb módon Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter - akit Fazekas mellett szintén miniszterjelöltként hallgatott meg a bizottság - is úgy foglalt állást, hogy a kormány nem tartja sikeresnek a vidékfejlesztési eredményeket, igaz nem csak az elmúlt négy évre, hanem az 2007-2013. közötti, teljes előző hétéves uniós költségvetési ciklusra vonatkozóan.
MTI-fotó: Koszticsák Szilárd
Lázár János szerint nem technikai és kifizetési értelemben voltak problémák, hanem azzal, hogy a vidékfejlesztési támogatások jelentős része nem a megfelelő helyekre jutott el. Alapvetően ezzel indokolta, hogy a Miniszterelnökség átveszi az agrártárcától a 2014-2020. közötti uniós vidékfejlesztési támogatások irányító hatósági feladatait, vagyis a források elosztásához szükséges döntési jogosítványokat.
A mezőgazdasági bizottság több kormánypárti képviselője ugyanakkor elismerte Fazekas elmúlt kormányzati ciklusban mutatott teljesítményét, a miniszterjelölt pedig úgy fogalmazott, hogy "nem ő ülne a bizottsági meghallgatáson, ha tárcája kudarcot vallott volna". "Minden vidéki választási körzetet megnyertünk, ellentétben önökkel, akiket csúfosan leszavaztak" - vágott vissza az ellenzéki képviselőknek a fideszes miniszter-jelölt, aki a karcagi egyéni választókörzetben maga is fölényes győzelmet aratott, de előkelő helyen szerepelt a Fidesz országos listáján is.
MTI-fotó: Kovács Tamás
Fazekas Sándor az elvándorlást tragikusnak nevezte, de szerinte a korábbi "MSZP-SZDSZ kormányok országfelszámoló politikája után" a folyamatokat nem lehet egyik napról a másikra megfordítani". A vidékfejlesztési támogatások áthelyezésével kapcsolatban pedig úgy vélte: a választási eredmények is igazolták, hogy "egy kormány van, és a teljesítményt nem befolyásolja, melyik támogatási terület hová tartozik". A vidékfejlesztés egyébként is csupán "néhány százalékát" tette ki a korábbi VM feladatainak, és a Miniszterelnökség ezután is arra a szakmai munkára kíván támaszkodni, amelyet az átalakított FM nyújt - hangoztatta a miniszterjelölt.
Ágazati szakértők azonban egyértelműen úgy értékelik, hogy az átalakuló FM jelentősen gyengül az előző ciklus Vidékfejlesztési Minisztériumához képest, így Fazekas pozíciója is súlytalanabbá válik. A lényeges agrárterületek - így a mezőgazdaság, az állami földvagyon kezelése, az élelmiszerbiztonság, a halászat vagy a vadászat - az FM-nél maradnak, és a tárca felel a környezet- és természetvédelemért is, de az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokról szóló döntéseket lényegében a Miniszterelnökség hozza majd meg.