Válaszoltak az oroszok
Csütörtökön ülésezett az orosz kormány, ezt követően Dimitrij Medvegyev miniszterelnök bejelentette, hogy milyen intézkedéseket hoz Oroszország válaszul a nyugati szankciókra.
Bejelentése szerint augusztus 7-től (vagyis mától) egy évre teljes importtilalmat vezet be Oroszország a gyümölcs, zöldség, marhahús, sertéshús és haltermékek importjára. Az orosz kormányfő arról is beszélt, hogy ha a tiltásra került országok együttműködőek lesznek, akkor Oroszország felülvizsgálhatja az intézkedéseket. Nincs semmi jó a szankciókban és nem volt könnyű meghozni ezeket a döntéseket, de meg kellett hoznunk - mondta.
Mivel Moszkva minden uniós tagállammal szemben meghozta az embargót, így a magyar termékeket is érinteni fogja a tilalom.
Mi lesz a magyar agrárexporttal?
A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatási adatbázisából kinyert adatok alapján Magyarország tavaly 70 milliárd forintnyi élelmiszert és italt exportált Oroszországba (ez a teljes, Oroszországba irányuló magyar export 10%-át teszi ki). A tiltással érintett körülbelül 42 milliárd forintos összeg a magyar GDP 0,14%-át teszi ki, így az orosz élelmiszerembargó nemzetgazdasági szinten nem jelentős. Ha ez az exportösszeg teljes egészében kiesne, akkor esne vissza ennyivel a GDP, elképzelhető azonban, hogy ezek a termékek máshol gazdára találnak, vagy érkezhet egy uniós segítség felvásárlás formájában. A legrosszabb forgatókönyv, ha ezek a termékek beszorulnak a magyarországi piacra és ez lefelé ható nyomást fejtene ki az árakra és ez a teljes belföldi élelmiszerszegmens árait lejjebb szoríthatja.
Az idei első 5 hónapban az adatok alapján komolyabb visszaesés figyelhető meg a hús és húskészítmény Oroszországba történő kivitelében, melyben szerepet játszott az orosz hatóságok korábbi ieiglenes tiltása ezt épp a közeljövőben oldhatták volna fel a hírek szerint).
Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a mezőgazdaság élőmunkaigényes terület, ezért valószínűleg sok termelőt és családot közvetlenül negatívan érinthet az orosz intézkedés.
Zöldség- és gyümölcspiac: tragikus lépés ez?
Korábban Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi szervezet (FruitVeB) elnöke úgy fogalmazott a Lengyelországot érő orosz büntetőintézkedések kapcsán, hogy a magyar zöldség-gyümölcs termékek kitiltása Oroszországból tragikus lenne az ágazat jövőjére, fejlesztési lehetőségeire.
Most az Oroszországba irányuló magyar kivitel az összes export mintegy 5-8 százaléka, és ezt az arányt szeretnék a FruitVeB-nél 20-25 százalékra emelni. A mostani oroszországi magyar export éves szinten mintegy 25-30 milliárd forintot tesz ki - fogalmazott akkor Mártonffy.
Mekkora részt hasítanak ki az oroszok?
Korábban már beszámoltunk arról, hogy a tavalyi adatok alapján a hús és húskészítmények piaca kevésbé koncentrálódott az uniós országokra. Magyarország 1,151 milliárd euró értékben exportált ebből az árucsoportból, de a hús és húskészítmények mennyiségének csak háromnegyedét vásárolják uniós országok. A legnagyobb vásárló ezen a területen Németország (14 százalék), Románia (11 százalék), Ausztria (10 százalék), Oroszország (8 százalék) és Olaszország (7 százalék).