Ma reggel 8 órakor nyílt meg a beadási lehetőség, 11 óra 15 perckor pedig már fel is kellett függeszteni a benyújtást, akkora volt az érdeklődés a Miniszterelnökség "tanyabusz pályázatnak" nevezett új kiírásán. A tárca még áprilisban jelentetett meg rendeletet "a vidéki gazdaság és a lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások fejlesztésére", amelyre május 7-én 8 órától május 18-án 18 óráig lehetett volna pályázni, ha a források - legalábbis részben - nem merültek volna máris ki.
A második célterületnél léptek
A Miniszterelnökség a rendeletben "legalább 15 milliárd forint" forrást hirdetett meg a kistérségi közlekedési szolgáltatások fejlesztésére két célterületen. Az első a falu- és tanyagondnoki szolgáltatáshoz, a második "egyéb szolgáltatások ellátásához" kapcsolódott. A pályázatot most a második célterületnél függesztették fel, tehát eszerint a falu- és tanyagondnoki közlekedési eszközök beszerzésére továbbra is lehet pályázni.
A kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) korábban azt közölte, hogy a kiírásban terepjárókra, illetve mikro- és kisbuszokra nyújtanak támogatást. Terepjáró személygépjárműveknél legfeljebb 5 millió, mikro- és kisbuszoknál maximum 8-10 millió forint vissza nem térítendő támogatásra lehetett pályázni a felfüggesztés előtt. A pénzekért települési önkormányzatok, ezek társulásai, illetve nemzetiségi önkormányzatok, nonprofit szervezetek és egyházi jogi személyek kelhettek versenyre.
Ki kell söpörni a megmaradó pénzeket
A Miniszterelnökség a "tanyabusz pályázatot" - két más új kiírással együtt - elsősorban azért jelentette meg, hogy ne maradjanak meg uniós források a 2007-2013. közötti, idén kifutó előző magyar agrár-vidékfejlesztési programban. Egyes - elsősorban beruházási - jogcímeknél ugyanis kiderült, hogy a korábbi nyertesek egyáltalán nem vagy csak részben valósítják meg fejlesztéseiket, így a megnyert támogatásokat sem veszik teljes mértékben igénybe.
Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség államtitkára nemrégiben azt jelentette be, hogy egy csomagban 35 milliárd forintot pályáztattak meg. Ebből - a most részben felfüggesztett, 15 milliárdos vidéki alapszolgáltatás-fejlesztés mellett - fiatal gazdák induló támogatására és kertészeti gépbeszerzésekre szánnak 10-10 milliárdot. Emellett pedig egyes megmaradó pénzek átcsoportosításához uniós jóváhagyást is kérnek. A 2007-2013-as program forrásait legkésőbb az év végéig kell kifizetni.