Két kisebb gazdaságban is kimutatta a kérődzők kéknyelv vírusát a NÉBIH laborvizsgálata. A fertőzés húsz kilométeres körzetében elhelyezkedő állattartó telepeken az állategészségügyi hivatalok vizsgálják át az állatokat. Emellett a száz, illetve százötven kilométeres védő-és megfigyelési zónát jelöltek ki, amelyek területéről csak hatósági engedéllyel lehet kiszállítani a kéknyelvűségre fogékony állatokat - közölte a NÉBIH.
E vírusos állatbetegségre kizárólag a szarvasmarha, a juh és a kecske, valamint a vadon élő kérődzők fogékonyak. A magas lázzal járó betegséget szúnyogok terjesztik, és a kór a kérődző állatok nyelvét, emésztőrendszerét, valamint izomzatát támadja meg. A fertőzött egyedeknél az elhullási arány viszonylag alacsony, ám a betegség súlyos szövődményekkel járhat, és sokáig elhúzódhat. Nem kell elhullásokra számítani viszont a kérődző vadállományban, mivel e fajok kevésbé érzékenyek a kéknyelvűségre, és a betegség teljesen ártalmatlan az emberi egészségre.
Mint ismert, tavaly október 14-én a NÉBIH két helyszínen erősítette meg a kéknyelv-betegség kitörését, szintén Csongrád-megye déli részén. Tavaly december elejéig összesen 77 állattartó telepen mutatták ki a betegséget. Azóta úgynevezett vektormentes periódus állt fenn, vagyis a vírust terjesztő törpeszúnyogok inaktívvá váltak, így a járvány egy ideig nem terjedt.
A védőkörzet és megfigyelési körzet térképe online is elérhető ezen a linken.