Az összes olyan magyar gazda, aki már igénybe vesz precíziós gazdálkodással kapcsolatos eszközöket, 100 százalékban hasznosnak találja az effajta fejlesztéseket - összegezte egy közelmúltbeli felmérés eredményeit Farkas Károly, az i-Cell Kft. operatív igazgatója. A kiadott közlemény szerint az online és offline is terjesztett kérdőíveket 338 gazdálkodó töltötte ki.
A termelők 38 százaléka a versenyképesség fenntartását és növelését, további 38 százalékuk pedig a munkálatokkal járó költségek optimális szinten tartását jelölte meg kulcsfontosságúnak az új technológiai megoldások alkalmazásakor. Sokuk éppen a precíziós gazdálkodással összeköthető, termelésiköltség-csökkentő és optimalizáló folyamatokat fejlesztené a legszívesebben.
A közlemény szerint a válaszadók 79 százaléka nyilatkozott úgy, hogy precíziós megoldásokkal a környezeti terhelést csökkenteni tudja. A gazdák 50 százaléka részben, 43 százaléka pedig teljes mértékben egyetért azzal, hogy a működtetés optimalizálásával jobban megóvhatja a munkára használt járműveit is. Emellett 57 százalékuk komoly üzemanyag-megtakarítást tapasztalt a precíziós gazdálkodás fejlesztésével.
A fejlesztéseknek azonban gátat szab, hogy a bonyolult technológiai részletkérdések sok esetben tisztázatlanok, és gondot okoz a gazdák célzott továbbképzésének hiánya is. A felmérésből az derült ki, hogy a termelők 46 százaléka nem használ precíziós gazdálkodással kapcsolatos eszközöket, 25 százalékuk azért, mert nem ismeri az azokkal járó előnyöket. Ezzel összefüggésben a gazdák 50 százaléka lenne hajlandó technológiai továbbképzésen részt venni, 38 százalékuk viszont csak akkor, ha mindez nem járna komolyabb költségekkel - közölte Farkas Károly.
A felmerés szerint a termelők 58 százalékának fontos lenne a sofőr "valós idejű azonosítása", 65 százalékuknak pedig komoly időszakos problémát jelent a saját és bérben megművelt területeken végzett munka, idő és emberi erőforrás nyilvántartása. A gazdák 35 százaléka időnként, 50 százaléka pedig rendszeresen használja éjszaka vagy rossz látási viszonyok mellett a gépeket, vagyis nagy igény lenne az ilyen körülményeknél is jól funkcionáló, GPS-alapú technológiai megoldásokra is.