A V4-országok (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország) agrárkamarái vezetői megvitatták az Európai Unió tervezett szabadkereskedelmi egyezményeit. Közösen állást foglaltak arról, hogy nem támogatják az EU és Kanada közötti átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodást (CETA). A Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerséggel (TTIP) kapcsolatban pedig szorgalmazzák, hogy az Európai Unió zárja ki a mezőgazdasági és az élelmiszeripari ágazatot a tárgyalásokból.
Mindezt azzal indokolták, hogy az EU-nak Kanadától és az USA-tól jelentősen eltérőek az ökológiai termelési normái, más a génkezeléssel (GMO) kapcsolatos elvi megközelítése, valamint az állati takarmányok és a növényvédő szerek használata - áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közlemnyében. A növényi és állati termékek EU-ba való esetleges liberalizált importja olyan invazív fajok bejutását is előidézheti, amelyeknek nincsenek természetes ellenségeik Európában. Ez jelentős mértékben károsíthatja a mezőgazdasági termelést, emellett az esetleges liberalizáció veszélyezteti az uniós tagállamok élelmiszerbiztonságát is. A választottbíróság bevonása pedig nem felel meg az uniós jogszabályoknak, korlátozza az állami szuverenitást, ezért a tagállamoknak el kell utasítaniuk az ilyen megállapodást.
Az ülésen a mezőgazdasági piacok helyzetéről is egyeztettek az agrárkamarák. Idén az állattenyésztéssel valamint a gabona és olajos magvak termelésével foglalkozó gazdáknak komoly problémákkal kell megküzdeniük, az alacsony felvásárlási árak negatív hatással vannak az egész ágazatra. Mellettük a sertés- és tejelőtehén-tenyésztők helyzete továbbra is nehéz, a termelői árak némi fellendülése ellenére. A V4 országok kamaráinak képviselői az Európai Bizottság tejtermelés csökkentésére nyújtott támogatását visszalépésnek tekintik, azt irreális lépésnek tartják, amely az ágazat fokozódó destabilizációjához vezet. A V4 agrárkamarái a sertéshúságazat helyzetét hasonlónak látják, szorgalmazzák, hogy az Európai Bizottság vezessen be olyan valódi intézkedéseket, amelyek az ágazat stabilizációjához vezetnek. Meglátásuk szerint a bizottságnak minden szükséges lépést meg kell tennie az orosz embargó eltörlésére és az orosz piac újranyitására.