Becslések szerint az amerikai mezőgazdaságban dolgozó munkások 60 százaléka papírok nélkül, illegálisan az országban tartózkodó bevándorló. Nélkülük azonban feltehetőleg megbénulna az USA agráriuma (különösen a betakarítási csúcsidőkben), ezért is támogatja Sonny Perdue mezőgazdasági miniszter a helyzetük rendezését célzó törekvéseket.
Az amerikai farmerek évek óta komoly munkaerőgondokkal küzdenek, és attól tartanak, hogy Donald Trump tervezett intézkedései tovább súlyosbíthatják a helyzetet. A januárban hivatalba lépett elnök ugyanis falat tervez a mexikói határra, és megszigorítaná a bevándorlókkal kapcsolatos törvényeket, nem riadva vissza a kitoloncolástól sem. Az így kieső idénymunkásokat viszont már végképp lehetetlen volna pótolni.
Néhány szenátor a megoldást a Kék Kártya bevezetésétől várja, amit az általuk benyújtott törvény szabályozna. Az elképzelés egyszerű: azok a személyek, akik az elmúlt két évben legalább 100 napot dolgoztak a mezőgazdaságban, azok hozzájuthatnának a Kék Kártyához, és ezzel legalizálhatnák a munkaviszonyukat és az országban tartózkodásukat. A tervek szerint az újfajta dokumentummal rendelkezők gyorsabban juthatnának Zöld Kártyához is, ami az állandó letelepedési engedélyt jelenti az USA-ban.