Nincs bizonyíték arra, hogy kettős mércét alkalmaznának a nyugat-európai élelmiszergyártók, vagyis nem megalapozott állítás, hogy a kelet-európai országokban "silányabb" minőségű, alacsonyabb tápanyag-tartalmú élelmiszertermékeket forgalmaznak. Erre a következtetésre jutott az Európai Bizottság (EB) a gyártókkal és fogyasztói csoportokkal folytatott találkozója után - írja a Foodnavigator.com oldal.
Az Európai Unió végrehajtó szerve 21 tagországból kapott bizonyítékok alapján nem tárt fel komoly piaci anomáliákat, az uniós FoodDrinkEurope szövetség igazgatója, Dirk Jacobs szerint ugyanis az országonként eltérő receptúrák még nem jelentenek kétféle minőséget.
Magyarország a közelmúltban jogszabály-tervezetet dolgozott ki a nyugati multik "silány" minőségű élelmiszertermékeivel kapcsolatban. A Brüsszel által jelenleg is vizsgált javaslat előírná, hogy ha egy multinacionális cég Magyarországon és Nyugat-Európában is forgalmaz egy-egy azonos terméket, de azok minőségükben, összetevőikben eltérnek, akkor azt a magyar vásárlók számára felirattal kellene jelezni.
- mondta Dirk Jacobs. Példaként az Igloo halrudacskákat hozta fel, amelynél Ausztriában 65 százalékos a haltartalom, miközben Szlovákiában 58 százalék, akárcsak az Egyesült Királyságban, Hollandiában és Portugáliában forgalmazott változatokban.
Az eltérő, és néha szakmailag nem megalapozott vizsgálati módszerek miatt sok esetben nem is lehet valós összevetéseket végezni. A Magyarországon kapható Nescafé Classic 3 in 1 és az osztrák Nescafé 3 in 1 termékek közti eltérés is ebből eredhet, ezek ugyanis kétféle variációi ugyanannak a márkának. Az osztrák csomagoláson lévő felirat szerint a kávé tetején vékony krémréteg keletkezik az elkészítés során, míg ugyanezt a jelenséget nálunk a Nescafé Crema 3 in 1 nevű termék garantálja, a magyar vizsgálat során tehát nem megfelelő csomagokat hasonlítottak össze.
Az EB szerint olyan vizsgálati módszerekre van szükség, amelyek alapján valódi és hiteles összehasonlításokat tehetnek az egyes nemzeti hatóságok. Mindezzel együtt a gyártók elismerték, hogy néha régiónként más-más receptúrákat alkalmaznak. Ezek az országonként eltérő ízlésből, bizonyos hozzávalókkal szembeni követelményekből adódnak (például az engedélyezett só-, zsír- és cukortartalom mértékéből).
A gyártók kinyilatkoztatták, hogy készek mindennemű együttműködésre az egyes nemzeti hatóságokkal, sőt nyílt napokat is szerveznek az üzemeikben az érdeklődő közönség számára. Az EB által koordinált következő megbeszélésre várhatóan októberben kerül sor.