Már csak a váratlan időjárás tehet keresztbe a szőlőnek

agrarszektor.hu
Heteken belül elkezdődik a szüret, és az időjárási szélsőségek ellenére a termőterületek többségén biztató állapotban van a szőlő. Ha az elkövetkező napokban nem történik drasztikus változás az időjárásban, akkor megfelelő minőségű alapanyaggal dolgozhatnak idén a borászok. A szakemberek szerint a szüretig továbbra is nagy figyelmet kell fordítani a betegségekre és a kártevőkre, elsősorban a szürkepenészre, valamint az aranyszínű sárgaságot terjesztő amerikai szőlőkabócára.

Az idei szezonban a szélsőségesen hideg tél rontotta a szőlőültetvények áttelelését, majd a szárazság és a hektikus tavasz erőteljesen befolyásolta a virágzást és a kötődést. A 2017-es év aszályos, viharos, jégveréses időjárása a szőlő növényvédelme szempontjából még a legfelkészültebb gazdálkodókat is nehéz helyzet elé állítja. Növényvédelmi szempontból továbbra is a lisztharmat jelenti a legnagyobb kihívást, de regionálisan egyéb kórokozók és kártevők is okozhatnak kisebb-nagyobb problémát. A súlyos károkra képes szürkepenész ellen pedig a megelőzés a leghatásosabb fegyver. Ezen kívül több területen tapasztalható az erőteljes UV sugárzás káros hatásaként fellépő napégés.

A szüretig hátralévő idő legfontosabb tényezője az időjárás, amely az előrejelzés alapján jelenleg kedvez a szőlőnek. Ha ez idő alatt nem érik szélsőséges hatások a termést, akkor jó alapanyagot adhatnak a szőlőtermesztők a borászoknak

 - mondta Varga Zoltán, a Syngenta fejlesztőmérnöke.

Mi a sikeres agrár-vállaltvezetők titka? Mi vár a magyar mezőgazdaságra 2020 után? Mikor várhatóak a támogatási döntések? Mit hoz az aratás 2017-ben? Merre tart a Közös Agrárpolitika? Kiváló kapcsolatépítési lehetőségekre és elsőrangú szakmai programra számíthat idén is Kelet-Magyarország legnagyobb agrárfórumán. Ha választ akar kapni a hazai agrárium legfontosabb és legaktuálisabb kérdéseire, regisztráljon még ma!

A művelt borvidéki szőlőterület nagysága Magyarországon megközelíti a 60 ezer hektárt. A leszüretelt szőlő mennyisége 2014-ben 348 ezer tonna volt, 2015-ben azonban a termés mennyisége már meghaladta a 398 ezer tonnát. A 2016-ban betakarított 400 ezer tonnányi szőlőtermés jobb volt, mint az elmúlt évek átlaga, ám több borvidéken fagyok, jégverések, kártevők miatt jelentősen csökkent a termésmennyiség. Az elmúlt évben 2,8 millió hektoliter bort készítettek országszerte a borászatok a leszedett szőlőből - derül ki a Syngenta helyzetképéből.

Az egyik legsúlyosabb szőlőbetegség, amely komoly kihívást jelent a termelőknek, az aranyszínű sárgaság.

Magyarországon először 2013 augusztusában, a zalai Lentiben begyűjtött levélmintákból és befogott szőlőkabócákból mutatták ki az aranyszínű sárgaságot. A rendkívüli pusztításra képes kórokozóra szinte az összes Magyarországon termesztett szőlőfajta fogékony. Az ellene történő védekezésben nagy jelentősége van a rovarölő szeres kezeléseknek, amelyek célzottan nem a kórokozó, hanem a terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen irányulnak. A betegség és a kártevő terjedése rohamosan zajlik, most már az ország szinte valamennyi területen tapasztalják a tünetek megjelenését, és a hatékony készítmények mellett csak a szoros összefogás segíthet a probléma visszaszorításában - hangsúlyozza a Syngenta a szőlőbetegség-előrejelzéseiben.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?