Egyes meghatározó malomipari cégek már augusztusban emelték a liszt árát, mások pedig szeptember-októberben hajtották, illetve hajtják végre a drágítást - nyilatkozták az agrárszektor.hu-nak iparági szakértők. A molnárok 5-10 százalékos árnövelést tartanak szükségesnek, és az eddigi tapasztalatok szerint a kereskedelem és a sütőipar is tudomásul veszi az áremeléseket. A vállalkozások elsősorban a kötelező bérköltségek és a búzaárak növekedésével indokolják az árváltoztatásokat. Tavaly ilyenkor például a búza tonnájáért 40 ezer forintot kellett fizetni, míg most 45 ezer forintra emelkedett az ár.
A malomipari átadási lisztárak az árnövelések előtt kilónként 63-64 forinttól 89-90 forintig szórtak attól függően, hogy csomagolt, zsákos, vagy ömlesztett termékről van-e szó. A nagyobb mennyiséget jelentő, alacsonyabb árkategóriával számolva az 5-10 százalékos drágítás kilónként 3-6 forintos árnövekedést jelent.
Mivel az egy főre eső hazai lisztfogyasztás 80 kilogramm körül mozog, éves szinten a mostani áremelések 250-500 forintos pluszkiadást okozhatnak a vásárlóknak, amennyiben az árnövelések beépülnek a fogyasztói árakba is. Ezt a többletköltséget iparági szakértők nem tartják jelentősnek ahhoz képest, hogy a mostani lisztdrágítás számos vállalkozásnak a túlélést jelentheti az alacsony malomipari jövedelmezőség miatt.