Úgy határozott az Európai Parlament képviselőcsoportjainak vezetőiből álló testület, hogy hivatalosan is visszavonja azokat a jogosítványokat, amelyek lehetővé tették a Monsanto lobbistáinak bejutását az EP épületeibe. A döntés azért született meg, mert előzőleg a Monstanto visszautasitotta, hogy október 11-én megjelenjen az energiaügyi és környezetvédelmi parlamenti bizottságok előtt, amelyek a “Monsanto Papers" elnevezésű anyagot és a glifozát nevű növényvédőszer-hatóanyag ügyét vitatják meg. Az amerikai multi azzal érvelt, hogy szerinte az Európai Parlament nem a megfelelő fórum e kérdések megvitatására - írja az euractive.com.
Az ügy hátterében a glifozátról korábban kirobbant vita áll. Az WHO Rákkutató Ügynöksége (IARC) úgy foglalt állást, hogy a hatóanyag az emberi szervezet számára rákkeltőnek minősíthető. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) tudományos véleménye viszont azt tartalmazta, hogy a glifozát nem karcinogén (rákkeltő), és szerintük az eltérő tudományos vélemények az értékelési módszerek különbségein alapulnak.
A “Monsanto Papers" olyan 250 oldalas bizalmas dokumentum, amelyet az amerikai igazságszolgáltatás állított össze még márciusban. A papírokból egyes magyarázatok szerint az is kiderül, hogy Monsanto már 1999-ben tudott a glifozát mutagén és toxikus hatásairól. Az amerikai cég viszont "ócska tudománynak" minősítette az IARC szakvéleményét, és a tanulmányok részrehajló szelekcióját, a korlátozott számú adatot, illetve a szervezet rejtett motivációját kritizálta.
Az Európai Bizottságban várhatóan október végén döntenek a glifozát uniós engedélyének meghosszabbításáról. A bizottság azonban azt is egyértelműsítette, hogy akkor járul hozzá a meghosszabbításhoz, ha azt elegendő tagállam támogatja.