Meglehetősen nagylelkű vámajánlatot kíván nyújtani több agrárterméknél is a MERCOSUR számára az Európai Unió ágazati vélemények szerint. Ma az egyik legveszélyesebbnek a dél-amerikai kedvezményes/vámmentes baromfihúsimport növekedése tűnik.
Az EU már 895 ezer tonna baromfihúst importált 2016-ban is, amelyből 500 ezer tonna érkezett Brazíliából, így ez a mennyiség most is komoly kihívás elé állítja az uniós termelőket. Ehhez jött idén a brazil baromfihúsbotrány, amely szakértők szerint megmutatta, hogy a brazil import sok esetben közegészségügyi kockázattal is járhat. Mint ismert, az év elején hatalmas húsbotrány robbant ki Brazíliában, ahol durva húsminőségi gondokat és korupciós ügyeket tártak fel.
Az előrejelzések szerint ugyanakkor nem csak a baromfipiacon okozna súlyos zavarokat a vámmentes behozatal, hanem a marhahúsnál, a sertéshúsnál, a kukoricánál és az etanolnál is. Egyes vélemények szerint az sem kizárt, hogy kezelhetetlen válság alakul ki az érintett ágazatokban.
Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a Dél-Afrikai Köztársaság tavaly novemberben magas védővámot vetett ki az EU-ból érkező baromfihúsra. Azelőtt az EU naponta több mint 1000 tonna baromfihúst exportált az országba, de az ágazati szereplők az antidömpingvám bevezetése óta körülbelül heti 1 millió eurós veszteséget szenvednek el. A dél-afrikai lépést szakértők ellentétesnek tartják a közelmúltban hatályba lépett EU-Dél-Afrikai Államok Szövetsége (SADC-EPA) közötti szabadkereskedelmi megállapodással és a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályaival is.
A MERCOSUR-ügyben és a dél-afrikai vámkérdésben a közelmúltban Erdős Norbert néppárti képviselő kérdéseket nyújtott be az Európai Bizottságnak. Információink szerint a képviselő figyelmét a mai helyzetre a Baromfi Termék Tanács hívta fel, mivel az uniós piaci fejlemények a magyar baromfiágazatra is hatással lehetnek.