Nagy-Britannia 2019 márciusában lép ki az Európai Unióból és így az uniós Közös Agrárpolitikából is, ezért a brit kormány olyan átmeneti időszak létrehozását tervezi, amelyben az eddigiekhez hasonló támogatási feltételeket biztosítaná a gazdáknak. A 2019-es Brexitet követően ezért a brit kormány még öt évig, várhatóan 2024-ig nyújtantaná a mezőgazdasági termelőknek a KAP által nyújtott uniós támogatásokat - írja az euractiv.com.
A brit gazdák évente mintegy 3 milliárd fontnyi (3,37 milliárd eurónyi) támogatásban részesülnek az uniós Közös Agrárpolitikából, és ennek mintegy háromnegyedét közvetlen kifizetések révén kapják meg. A brit kormány az ötéves időszakban az eddigiekhez hasonló támogatás biztosítását tervezi azért, hogy a brit gazdákat ne viselje meg az ország kilépésére az unióból- közölte Michael Gove környezetvédelmi miniszter.
A miniszter szerint a garantált jövedelmekkel a kormány célja, hogy a gazdálkodóknak legyen elegendő idejük a szükséges beruházások megvalósítására, üzleti modelljeik módosítására, illetve felkészülhessenek a jövőre. A Brexit után olyan új támogatási rendszer létrehozását tervezik, amely nagyobb hangsúlyt fektetne a környezetvédelemre, így például az erdőtelepítésekre és a biológiai sokféleség növelésére. Szintén ösztönözni akarják a A gazdaságok számára a technológia innovatív felhasználását a gazdálkodók számára.
Michael Gove ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a KAP "alapvetően hibás". Véleménye szerint ugyanis a földhasználók kifizetése, amely most a földterületek méretétől függ, igazságtalan, nem elég hatékony és rossz eredményekhez vezet. Az átmeneti időszak alatt ezért a brit kormány azt tervezi, hogy a legnagyobb földdel rendelkező tulajdonosok számára biztosított forrásokat csökkenti.