Ritka szép összefogás valósult meg a halas szektorban. Az intenzív haltermelők és halfeldolgozók négyéves munkával tíz új termékkel bővítették a hazai termékpalettát pisztrángból, pontyból, sügérből, amurból és harcsából.
Közel másfél milliárd forintos fejlesztést valósított meg a magyar halászati ágazat akvakultúra-szektorában a kiksunlacházi ÖKO 2000 Kft. vezette konzorcium. A projektet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 1,235 milliárd forinttal támogatta. A négyéves projekt eredményeképpen tíz új haltermék kerülhet forgalomba.
MTI Fotó: Mohai Balázs
A fejlesztési program az akvakultúra-ágazat komplex fejlesztését szolgálta. A k+f munka eredményeként hét technológiai leírás született a halszaporítás, halnevelés és halfeldolgozás témakörében, illetve két prototípusleírás készült, amelyek közül az egyik használati mintaoltalmi védettséget is szerzett. A projekt egyik fontos fókuszpontja volt az új haltermékek fejlesztése, aminek eredményeképpen tíz új termékkel bővülhet a hazai haltermékpaletta pisztrángból, pontyból, sügérből, amurból és harcsából.
EZ IS ÉRDEKELHET
Az akvakultúra szektort termelési oldalról a tógazdasági haltenyésztéssel és intenzív haltermeléssel foglalkozó vállalkozások reprezentálták, míg a termékek piacra jutását halfeldolgozót üzemeltető gazdasági társaságok közreműködésével valósítja meg a konzorcium. A tagok következők voltak: a
Bocskai Halászati Kft., a Czikkhalas Halastavai
Kft., a Hoitsy és Rieger Kft., a Szabolcsi Halászati Kft., és a The
Fishmarket Halkereskedelmi Kft. A nyereségérdekelt résztvevők munkáját két nonprofit kutatási intézmény,
a gödöllői Szent István Egyetem és az MTA martonvásári Agrárkutató
Központja koordinálta. A teljes termelési folyamat nyomon követhetősége biztosítja a fogyasztók
számára a minőségi, megfelelően ellenőrzött haltermékeket. Az eredmények bemutatására, illetve a tudás- és technológiatranszfer erősítésére 73 hazai és nemzetközi tudományos publikáció készült.
(Forrás: MTI)