A valódi biotermék ellenőrzött körülmények között termelt, certifikált gazdaságban eőlállított, semmilyen műtrágyát és szintetikus, toxikus anyagot nem tartalmaz. Egy biogazdaságban csak szerves eredetű tápanyag-utánpótlás képzelhető el, illetve csak mechanikai növényápolást lehet alkalmazni. Franciaországban 5 év alatt megkétszereződött a biotermékek fogyasztása, 2016 és 2017 között az eladott termékek utáni bevétel 7 milliárd euróról 8 milliárd euróra növekedett. (Agence Bio 2018 februári adatok). Érthető, hogy a fogyasztókat képviselő szervezetek egyre jobban fókuszálnak erre a témára.
A "60 Millió Fogyasztó" elnevezésű francia szervezet rámutatott arra, hogy az országban forgalmazott bioélelmiszerekben megtalálhatóak olyan vegyszerek, káros anyagok, amelyekre talán nem is gondoltunk. A 74 minta 10 százalékában mutattak ki károsanyag-maradványt. Megbukott a teszten például a bio minősítésű csokoládé, méz, kinoa (egy termesztett disznóparéjféle), rizs, de az olívaolaj is. Az ecuadori csokoládéban rovarirtót találtak, amit az ültetvényekben dolgozó munkások használnak a zika-vírust terjesztő szúnyogok ellen. Ez nem történhetett volna meg, ha az élelmiszer-biztonsági és higiéniai előírásokat pontosan betartják. A leginkább szennyezett egy Tunéziából származó bio minősítésű olívaolaj volt, növényvédő szert és ftalátokat találtak benne. A ftalátok szerves vegyületek, amiket a PVC lágyítására használnak. Lassú, de hosszú ideig tartó párolgással szabadulnak fel jellemzően a csomagolóanyagból. Közös jellemzőjük, hogy károsítják a hormonrendszert, ezért az Európai Unióban erősen korlátozzák az alkalmazásukat.
A hazai termékeket tekintve a francia biokinoában is kimutattak növényvédő szert, mégpedig a konvencionális élelmiszerekre vonatkozó maximális tartalom 10-szeresét! Az Etiópiából, illetve Mexikóból importált kávéminták viszont megfelelő minőségűek voltak. A vizsgált cukorminták is rendben voltak, kivéve egy alkalmat: 2,4-D-t találtak egy costa ricai, bionak mondott tételben. Az ok ebben az esetben valószínűleg a közelben lévő konvencionális parcellákról átsodródott növényvédő szer volt, tehát izolációs probléma.
A károsanyag-maradványok vizsgálata költséges eljárás, ezért csak a kockázatos területről érkező minták esetén alkalmazzák, és akkor sem minden tételre. A peszticidek, a gombák által termelt mikotoxinok, vagy a talajból felvett nehézfémek jelenlétét megbízhatóan igazoló laborvizsgálati díja - GMO-teszttel együtt - elérheti akár az 1000 eurót tételenként. És ekkor még nem is beszéltünk a mintavétel díjáról, amit import esetében gyakran csak egy tanúsított ellenőrzőszervezet szakképzett munkatársa végezhet el. Ezeket a költségeket az importőr vagy a termelő kénytelen a fogyasztói árba beépíteni, ami hátrányt okozhat számára a kevésbé "aggályoskodó" versenytársakkal szemben. Másrészt óriási presztízsveszteséggel jár, ha egy ártalmasnak bizonyult terméket vissza kell vonni az áruházak polcairól.
(Források: www.60millions-mag.com; www.vital.hu)