A hirtelen jött nyári melegnek nem csak a dísznövényeink számára van pozitív hatása, de jelentősen kedvez a különböző kártevőknek is. A vadrózsa és termesztett rózsa tulajdonosok már jól ismerik a nagy rózsa-levéltetűt, ami az utóbbi napokban jelentősen elszaporodott a házikertekben.
Hogyan ismerhetjük fel a rózsák egyik leggyakoribb kártevőjét?
A kifejlett rovar testhossza 3,4-3,6 milliméter, a teste hosszúkás tojásdad alakú - írja a anövénydoki.hu. A szárnyatlan nőstény világoszöld vagy sárga színű, a szárnyas nőstény feje és tora fekete, a potroha vörös vagy zöld színű. Az áttelelő tojásokból március végén kelnek ki az ősanyalárvák, amelyek szárnyatlanok. Május-június során már egyre inkább szárnyas nőstények jelennek meg, amelyek a nyár elejétől más rózsákra vagy egyéb nyári tápnövényekre telepednek át.
A levéltetvek a károsított rózsának a fiatal hajtásait, illetve a bimbóit is elborítják. A szívogatásuk hatására a fiatal hajtásoknak megakad a fejlődése, csökken a virágképzés, és a növény növekedése lelassul. A leveleken megjelenik a mézharmat, majd a korompenész. A rózsán egész tenyészidőszakban megtalálható ez a kellemetlen és gyorsan szaporodó károsító. A jó táplálkozási feltételeket teremtő rózsán a levéltetvek gyors elszaporodását, az egyébként gyakran megfigyelhető természetes ellenségei, mint például a katicabogarak lárvái és imágói, a zengőlegyek lárvái vagy a fátyolkák korlátozni tudják.
Mivel védekezhetünk ellenük?
A tenyészidő folyamán többször is érdemes védekeznünk a nagy rózsa-levéltetű ellen. Permetezni kontakt és szisztemikus szerekkel érdemes, mert más tápnövényekről érkező szárnyas egyedek újrafertőzhetik a növényt. Érdemes azonban figyelnünk arra, hogy ezekkel a módszerekkel a természetes ellenségeiket is gyéríthetjük. Ugyanakkor élő állattal is védekezhetünk, ami lehet fürkészdarázs, de katicabogár is.