Az Európai Unió jelenlegi, nyitott növény-egészségügyi rendszere nem írja elő az utazók csomagjainak kötelező ellenőrzését, ebből is adódnak a személyforgalommal járó kockázatok - írja közleményében a Nébih. Az Európán kívüli területekről, főként Kelet- és Délkelet-Ázsiából Magyarországra érkező termékbehozatal magában hordozza a nem honos károsítók behurcolásának veszélyét. Akár egyetlen fertőzött növény is elegendő lehet ahhoz, hogy a fertőzések nálunk is elterjedjenek..
Ennek okán a NAV és a Nébih az idén is kezdeményezte a növény-egészségügyi szempontból kockázatos származási országokból érkező utasok csomagjainak időszaki ellenőrzését. A hatóságok szeptember 11-20. között repülőtéri utascsomag-ellenőrzéseket végeztek..
A Nébih összesen 236 csomagot vizsgált át, amelyekből 34 tartalmazott növényt vagy növényi terméket, főként India, Izrael, Japán, Kína, Dél-Korea, Mongólia, Törökország és Nigéria területéről. A szakemberek 11 csomagban találtak növény-egészségügyi vizsgálatra kötelezett termékeket, például balzsamkörtét, afrikai tojásgyümölcsöt, mangót és citrusféléket. Akadtak közöttük ültetésre alkalmas növények, illetve talajok is, amelyeket a hatóság megsemmisített.
• Közel-Kelet: Törökország, Izrael, Egyiptom
• Kelet-, Dél-, Délkelet-Ázsia: főként India, Banglades, Kína, Vietnam, Thaiföld, Kambodzsa, Malajzia
• Afrika: Ghána, Nigéria, Uganda
• Közép-Amerika
• Új-Zéland.
Idén ugyanakkor - a tavalyi ellenőrzés tapasztalataival összevetve - az utazók csomagjai kevesebb növényt, illetve növényi terméket tartalmaztak, mivel azok nagy része már itthon is beszerezhető. Az ellenőrzésekre a Nébih szerint azért is szükség van, hogy az utasokat felkészítsék az Európai Unió 2019 decemberében életbe lépő, szigorúbb növény-egészségügyi előírásaira.