A világ egyre megszállottabban keresi azokat a technológiákat, amelyekkel a mezőgazdasági alapanyagok és az élelmiszerek fenntarhtaó módon állíthatók elő - írja a www.independent.ie. Írországban és az Egyesült Királyságban is intenízv kísérletek folynak annak felderítésére, hogyan lehetne hatékonyabban és kíméletesebben felhasználni a természeti erőforrásokat..
Egy brit cég olyan technológiát alakított ki, amely lehetővé teszi, hogy a környezeti tényezők és a hőmérséklet szabályozásával mindössze nyolc nap teljen el a vetéstől a betakarításig, és ez a folyamat ciklusosan egész évben meisméelhető legyen. A módszerben nem talajt, hanem tápfolyadékokat használnak. Ez azt jelenti, hogy a növény nem a talajban (azaz nem földben) növekszik, hanem tápoldatban vagy tápoldattal rendszeresen átjárt anyagban. Kutatók lehetségesnek tartják, hogy ezzel az eljárással akár 400-500-szor nagyobb termést lehessen betakarítani, mint eddig.
Az új technológiával például a kimagaslóan jó minőségű írországi gyepeken folytatnak kísérleteket. Ezek arra irányulnak, hogyan lehet a termelést minél nagyobb mértékben függetleníteni az időjárástól, és a termésmennyiség növelése mellett csökkenteni a termelési költségeket.
A fenntarthatóság jegyében az állattenyésztésben is folynak kísérletek arra, hogyan lehet felfogni a szarvasmarhák által kibocsátott metángázt, illetve széndioxidot, amelyet később üzemanyag-előállításhoz lehetne felhasználni. Az emésztőgázok felfogása mellett olyan technológia kidolgozását is tervezik, amellyel kinyerhetővé válik az energia az állati trágyából.